Karlovarské minerálky uleví cestě, zprovozňují vlečku

ČTK ČTK
10. 5. 2012 14:20
Zprovoznění umožní přenést až 30 procent produkce minerálních vod ze silnic na železnici
Po železnici by tak KMV měla zásobovat celou Moravu.
Po železnici by tak KMV měla zásobovat celou Moravu. | Foto: Ludvík Hradilek

Kyselka (Karlovarsko) - Společnost Karlovarské minerální vody (KMV) zahájila rekonstrukci železniční vlečky z Kyselky do Vojkovic nad Ohří.

Její zprovoznění umožní přenést až 30 procent produkce minerálních vod ze silnic na železnici, řekl generální ředitel KMV Alessandro Pasquale.

První vlaky by na trati mohly vyjet zřejmě v srpnu.

Podle Pasqualeho připravovaly KMV zprovoznění vlečky asi šest let.

"Když jsme to poprvé navrhli Českým drahám, řekly, že není problém, aby nám do Kyselky poslaly každý den jeden vlak. To bylo pro nás ale nepřijatelné. Někdy potřebujeme tři vlaky, jindy žádný," popsal Pasquale.

Jak zdůraznil, samo zprovoznění vlečky nestačí. Firma musela vyřešit celou logistiku železniční dopravy, včetně vybudování meziskladu. Po železnici by tak KMV měla zásobovat celou Moravu.

Začátek rekonstrukce přivítal hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný (ČSSD), podle kterého je to první krok k návratu zašlé slávy lázní Kyselka.

Ze stáčírny odjíždí 50 kamionů denně

Přechod části distribuce na železnice výrazně uleví silnici z Kyselky do Karlových Varů. Tu před několika let kraj za 200 milionů korun opravil a KMV na rekonstrukci přispěla zhruba polovinou prostředků.

Podle Pasqualeho je počet kamionů, které ze stáčírny v Kyselce odjíždějí, závislý na ročním období a počasí. Průměrně je to asi 50 kamionů denně.

Kyselka křiví úsměv - podívejte se:

Dopravu na železniční trati bude pro KMV provozovat dceřiná společnost Autodopravy Hanzalík. Firma už zakoupila sedm lokomotiv a asi 50 vagonů.

Rekonstrukce osmikilometrové vlečky do Vojkovic nad Ohří má podle Pasqualeho stát asi dest milionů korun. Relativně nízké náklady na obnovu tratě, která se roky nevyužívala, umožnila pravidelná údržba ze strany KMV.

Pro zprovoznění bude ale nutné vyměnit asi 600 pražců a zhruba 400 metrů kolejnic.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy