Inspekce ve Varech: Každá druhá kontrola odhalila nedostatky

ČTK ČTK
9. 7. 2015 17:33
Oproti loňskému roku přibylo na filmovém festivalu chyb v restauracích a u stánkařů. Prohřešky ale nejsou tak hrubé jako v minulých letech.
Filmový festival Karlovy Vary
Filmový festival Karlovy Vary | Foto: Hermína

Karlovy Vary - Zhruba polovina kontrol restaurací a stánků na letošním ročníku karlovarského filmového festivalu odhalila nedostatky. Proti loňsku chyb přibylo.

Informoval o tom náměstek ministra průmyslu a obchodu Karel Novotný, kontroly prováděla Česká obchodní inspekce (ČOI). Více prohřešků zjistili inspektoři u místních restaurací než u stánků, které jsou ve městě jen během festivalu.

"Už loni i předloni jsme dávali podnikatelům avízo, že kontroly budou na festivalu četnější a bude jich více, což se stalo. V loňském a předloňském roce byla většina zjištění u stánků, tam letos došlo ke zlepšení," uvedl Novotný.

Celkové výsledky ale podle něj přinesly zhoršení. Loni totiž chybovala jen třetina všech kontrolovaných, kdežto letos polovina.

Oproti loňsku spíše mírné prohřešky

Zatím kontroloři udělali asi 60 kontrol. U 30 z nich našli jinou míru u nápojů, gramáže jídel nebo mylné informace v jídelních lístcích.

Prohřešky prodejců ale nejsou letos tak hrubé jako v minulých letech, kdy například inspektoři u jednoho nákupu zjistili rozdíl v ceně o 170 korun.

Podle ředitele inspektorátu ČOI pro Plzeňský a Karlovarský kraj Jana Řezáče jsou zjištění kontrolorů překvapující. "Dopředu jsme upozorňovali na to, že budeme chodit ve dne i v noci a posílili jsme kontroly o pracovníky inspektorátů z jiných krajů.

A zatímco v prvních dnech byly nedostatky u asi třetiny kontrol, v neděli, pondělí a další dny se to začalo zhoršovat a počet zjištění byl více než 50 procent," doplnil Řezáč.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Írán odškodní rodiny cizinců, kteří zemřeli při sestřelení ukrajinského letadla

Teherán souhlasí s odškodněním rodin cizinců, kteří zemřeli v lednu při zkáze ukrajinského dopravního letadla sestřeleného Íránem. Dnes to podle agentury AP prohlásila švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová. Sestřelení letadla 8. ledna krátce po startu z teheránského letiště si vyžádalo životy všech 176 lidí na palubě. Írán se po třech dnech přiznal, že jeho armáda ukrajinské letadlo neúmyslně a v důsledku lidské chyby sestřelila.

"Podepsali jsme dohodu o vzájemném porozumění, že budeme nyní společně s Íránem vyjednávat o odškodnění, o kompenzacích pro příbuzné obětí," řekla Lindeová švédské tiskové agentuře TT. Na otázku, zda Írán skutečně vyplatí odškodné, Lindeová odpověděla, že o tom není pochyb.

Švédsko s Kanadou, Ukrajinou, Británií a s Afghánistánem postupují společně s cílem vymoci na Íránu odškodné. "Očekáváme, že velmi brzy budeme mít první vyjednávání s konkrétními výsledky," řekla šéfka švédské diplomacie.

Další zprávy