Dejte nám bezplatně Kyselku, zachráníme ji, napsal kraj

ČTK ČTK
22. 8. 2012 7:26
Karlovarské minerální vody označily plán za nesmyslný. Objekty hodlá firma opravit sama
Kyselka: Kdysi lázeňský skvost, dnes ruiny.
Kyselka: Kdysi lázeňský skvost, dnes ruiny. | Foto: Ludvík Hradilek

Karlovy Vary - Karlovarský kraj požádal firmy Karlovarské minerální vody (KMV) a Revitalizační investiční společnost, které vlastní zchátralé budovy v Kyselce, o jejich bezúplatné převedení.

Kdyby kraj uspěl, převedl by domy Asociaci sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví (ASORKD), která chce zchátralé lázně zachránit, řekl hejtman Josef Novotný (ČSSD).

KMV ale v tiskovém prohlášení označily tento plán za nesmyslný. Objekty, které jsou jejím majetkem, hodlá firma opravit sama, prý už má souhlas památkářů s rekonstrukcí jednoho pavilonu.

Hejtman uvedl, že kraj se již v červnu dohodl s ASORKD na společném postupu. Právníci krajského úřadu poté prověřovali, zda je taková transakce možná. Nakonec dospěli k závěru, že není v rozporu se zákony.

Kdyby KMV i druhý z majitelů s převodem na kraj souhlasili, uzavřel by kraj předběžnou dohodu s ASORKD, že nemovitosti přebere.

"Musí to být pojištěno tak, aby objekty nezůstaly kraji. Opravu musí zajistit ASORKD například ze sbírky, již pořádá," podotkl hejtman.

Plán převodu budov na asociaci přes kraj zdůvodnil tím, že když ASORKD v minulosti žádala majitele nemovitostí v Kyselce o převod sama, neuspěla.

Volby se blíží

KMV ale návrh striktně odmítly. "Výzva hejtmana k darování památkově chráněných objektů kraji s tím, že následně budou darovány ASORKD, nedává smysl," uvedl v tiskovém prohlášení firmy její zástupce Michal Donath.

Podle něj chce hejtman pouze zlepšit svůj mediální obraz před podzimními krajskými volbami.

KMV také tvrdí, že ASORKD při svých dřívějších žádostech o převod budov nedokázala předložit konkrétní projekty rekonstrukce a záruky financování.

Kyselka křiví úsměv - podívejte se:

Majitelé budov v Kyselce chtějí domy opravit sami. "V minulých dnech společnost KMV obdržela souhlasné stanovisko Národního památkového ústavu v Lokti a oddělení památkové péče karlovarského magistrátu, potřebné pro vydání územního rozhodnutí k zahájení oprav objektu Löschner," sdělil Donath.

KMV chtějí ještě letos začít s opravou dvou budov. Za zhruba 60 milionů korun má být rekonstruován Löschnerův pavilon a dům Stallburg.

Založili by sbírku

ASORKD však dlouhodobě tvrdí, že KMV a jim blízké firmy nemají o záchranu zchátralých budov v Kyselce zájem.

Viceprezident ASORKD Martin Kadrman řekl, že o iniciativě kraje zatím nic neví. Poslední zprávu prý měla asociace o tom, že kraj musí možnost převodu prověřit z právního hlediska. Kadrman ovšem předvídal, že kraj s návrhem neuspěje.

Prezident ASORKD Pavel Ries novinářům nedávno řekl, že asociace by mohla zchátralé budovy opravit z vlastních zdrojů. Základní práce by mohly stát 50 až 60 milionů korun. Další rekonstrukce by mohla být rozložena do několika etap.

"Například jedna soukromá firma nám už nabídla, že by zastřešila dva objekty. Chceme založit veřejnou sbírku a využít i nabídek Čechů z celého světa, kteří se ozývají s tím, jak by mohli pomoci," uvedl.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Kvůli údržbě trati nejezdí tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská

Kvůli údržbě trati nejezdí v neděli tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská v centru Prahy. Jednosměrná výluka potrvá od 08:00 do 16:00 a týká se linek 3, 5, 6, 9 a 14. Detailní informace zveřejnil dopravní podnik hlavního města na svém webu.

Tramvaje budou v uzavřeném úseku jezdit po objízdných trasách, a to pouze ve směru Lazarská-Jindřišská. V opačném směru bude provoz bez omezení. Náhradní doprava nebude zavedena, cestující můžou využít metro.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Ve věku 78 let zemřel předseda skupiny Samsung a nejbohatší muž Jižní Koreje I Kun-hi

Ve věku 78 let v neděli zemřel předseda skupiny Samsung Group a syn zakladatele celého konglomerátu I Kun-hi. Informovala o tom jihokorejská společnost v prohlášení. Nejbohatší muž Jižní Koreje skonal za přítomnosti rodiny, včetně dědice průmyslového impéria I Če-jonga. O příčině smrti se společnost Samsung nezmínila. I Kun-hi podstoupil v roce 2014 operaci po infarktu a na sklonku 90. let se léčil s rakovinou plic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy