Daňová kobra na Karlovarsku odhalila daňové úniky za prodej cigaret, stát přišel o 300 milionů

ČTK ČTK
1. 2. 2018 14:41
Policie stíhá 50letého cizince, který byl zaměstnán ve společnosti zabývající se velkoprodejem cigaret. Muž byl obviněn ze zvlášť závažného zločinu zkrácení daně. Hrozí mu až desetiletý trest.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Karlovy Vary - Karlovarská tzv. daňová kobra odhalila rozsáhlé daňové úniky při prodeji tabákových výrobků v Karlovarském kraji. Celkem měl být podle vyšetřovatelů stát připraven o více než 300 milionů korun.

V souvislosti s případem obvinila zatím jednoho cizince, který je podezřelý z krácení daně ve výši 38 milionů korun, sdělila krajská policejní mluvčí Kateřina Böhmová.

"Kriminalista z Odboru hospodářské kriminality krajského ředitelství policie Karlovarského kraje zahájil ve středu trestní stíhání 50letého cizince, který byl zaměstnán ve společnosti zabývající se velkoprodejem cigaret. Muž byl obviněn ze zvlášť závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby," uvedla mluvčí.

Obviněný podle policie v období 2010 až 2013 z pozice zástupce firmy prodával cigarety na tržnicích po celém Karlovarském kraji osobám, které neměly zákaznickou kartu firmy vystavenou v souladu s živnostenským oprávněním, a prodané cigarety fakturoval na jiné cizince, kteří už v Česku ani nežili a ani nepodnikali.

Skutečným odběratelům cigaret tak podle policie nebyla ke škodě České republiky vyměřena za zdaňovací období 2010 - 2013 daň z přidané hodnoty v úhrnné výši téměř 38 milionů Kč. Padesátiletému cizinci za to hrozí až desetiletý trest odnětí svobody.

Případ obviněného muže je ale zřejmě jen částí daleko většího daňového úniku. Karlovarská skupina, která se zabývá případy daňových úniků, zjistila, že celkový daňový únik, který vznikl v souvislosti s prodejem tabákových výrobků z velkoobchodu, činí více než 300 milionů korun. "Vzhledem k tomu, že vyšetřování je na samém počátku, nemůžeme vyloučit, že v budoucnu dojde k obvinění z krácení daně i dalších osob," dodala mluvčí.

Podle zjištění policie celková hodnota všech prodaných cigaret na tržnicích po celém kraji, ze kterých následně nebyla zaplacena daň, činí přes 1,5 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy