Zemětřesení na Chebsku: Praskaly zdi, spadl komín

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 5. 2014 18:58
Podle seismologů byl sobotní otřes jedním ze dvou nejsilnějších v této oblasti za posledních 100 let.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Simona Holecová

Cheb - Chebsko v sobotu zasáhlo další zemětřesení, otřesy byly pocitově silnější než před týdnem. První údaje Evropského a středomořského seismologického centra uvádějí až 4,5 stupně, podle seismologů tak byl sobotní otřes jedním ze dvou nejsilnějších v této oblasti za posledních 100 let.

Hasiči zaznamenali první prasklé zdi a spadlý komín. Zemětřesení pocítili krátce před polednem také v Křivoklátu na Rakovnicku.

"Za otřesem následovalo během dvou hodin několik slabších otřesů s magnitudem kolem hodnoty 3,0," uvádí webová stránka Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR (GÚ AVČR).

Začátek zemětřesného roje?

Otřesy z minulého týdne a této soboty mohou být začátkem silnějšího zemětřesného roje. Současné otřesy jsou srovnatelné s nejsilnějšími otřesy v roce 2008.

"Dnes bylo silnější než před týdnem a trvalo déle. Už to bylo natolik silné, že lidé vybíhali z domů. A opět bylo cítit, že vlna jde od jihu směrem na sever," řekl Rudolf Kovařík z Šindelové, jež leží severně od hypocentra otřesů, které bývá na severu Chebska.

"Hasiči vyjeli do Stříbrné, kde mají nahlášeny popraskané zdi a spadlý komín na rodinném domě," řekl místostarosta Kraslice Otakar Mika.

V Novém Kostele na Chebsku, kde bývají hypocentra zemětřesení, se podle starosty Oty Teubera lidé sice polekali, ale hmotné škody zatím nikdo nehlásil. "Jen jedné paní spadl obraz ze zdi," uvedl.

Hučení a následně silná rána byla cítit i slyšet desítky kilometrů, v Sokolově nebo Jindřichovicích. Zemětřesení bylo patrné také na Rakovnicku. "Bytovka se na několik sekund rozechvěla, drnčely předměty na policích a skleněné tabulky, dům velmi zřetelně vibroval a voda v umývadle se rozvlnila. Tomu předcházelo několik sekund menšího vibrování," sdělil mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák.

Zemětřesení jsou na Chebsku častá

To, že zemětřesení pocítilo zřejmě hodně lidí, se projevilo i tím, že krátce po zemětřesení byly chvílemi nedostupné internetové stránky Geofyzikálního ústavu Akademie věd, kde lze sledovat živé záznamy ze seismografů. První data ukazují, že hypocentrum bylo v hloubce asi deseti kilometrů.

Zemětřesení na Chebsku jsou častá a zem se zde chvěje, byť neznatelně, téměř pořád. Díky pozvolnému uvolňování energie ale jen málokdy otřesy dosáhnou čtyř stupňů.

V posledních dekádách byly v Česku silnější otřesy, při nichž praskaly zdi a padaly komíny, zaznamenány na Chebsku a Sokolovsku na přelomu let 1985 a 1986. Zemětřesný roj tehdy trval asi tři měsíce, nejsilnější otřesy přesáhly čtyři stupně Richterovy škály. Území s nejvýraznější seizmickou aktivitou jsou Kraslice a jejich okolí v západních Čechách. Ve 20. století zde byly zaznamenány významnější zemětřesné roje kromě 80. let ještě v roce 1908 a na přelomu let 1936 až 1937.

 

Právě se děje

Další zprávy