Cheb otevřel německé vojenské pohřebiště

Domácí Domácí
13. 9. 2010 2:21
Ukládání ostatků vojáků v Chebu začalo roku 2008. Nyní jich je pochováno na 5 600
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Cheb Za přítomnosti stovek lidí zejména z řad pamětníků a pozůstalých bylo v sobotu 11. září v zadní části areálu chebského hřbitova slavnostně otevřeno německé vojenské pohřebiště.

Jen německá strana měla podle mluvčí Městského úřadu Cheb Martiny Kuželové potvrzenu účast 3000 lidí.

Vzpomínkovou akci připravil Lidový spolek pro péči o válečné hroby se sídlem v Kasselu. Ten jen v ČR postavil v minulých 20 letech 11 válečných pohřebišť.

Pozvání také přijali poradce ministra zahraničních věcí ČR Tomáš Kosta, státní tajemník německého ministerstva obrany Christian Schmidt, hlavní představitel amerického velvyslanectví v ČR John Ordway, zástupci církve, bývalí Chebané a další.

Řečníci na pietním aktu mluvili zejména o usmíření a naději a děkovali představitelům chebské radnice k odvážnému rozhodnutí zřídit zde vojenský hřbitov.

Chebský starosta Jan Svoboda uvedl, že vojenský hřbitov je smutným svědectvím zbytečného zmaření mnoha lidských životů, a netajil, že i dnes proti pohřbení protestují mnozí lidé, především starší generace. Připomněl, že svolení chebských zastupitelů pochovat německé vojáky v Chebu má především humanitární důvod, jde o úctu k lidským ostatkům, ale v neposlední řadě i o další krok k česko-německému smíření.

Starosta  rovněž připomněl kauzu "chebského lesa"

"Tento den měl být pro mě velmi významným, bohužel slib německé strany, že k dnešnímu datu bude vyřešen i problém kolem chebského lesa v SRN, nebyl splněn," prohlásil Svoboda.

O co jde? Město Cheb má podle údajů radnice v Německu 623 hektarů lesa, několik budov a prameniště, které získalo v roce 1927. Vlastnická práva Chebu k majetku u Tirschenreuthu již německá strana nezpochybňuje, jejich výkonu však kvůli svému zákonu z roku 1965 stále brání. Týkal se tehdy majetku právnických osob se sídlem v zemích, se kterými Německo nemělo diplomatické styky. Důvody nucené správy však podle české strany dávno pominuly.

"Vystupuji zde tak jako druhořadý občan Evropy - na náš majetek v Bavorsku je totiž stále uvalena nucená správa. K čemu je nám společná Evropa, schengenský prostor a Lisabonská smlouva, když budeme muset interpelovat Brusel, žalovat Spolkovou republiku Německo u evropských soudů a domáhat se svých práv? Přál bych si, aby i druhá strana našla odvahu udělat to, co je správné," dodal.

Ukládání ostatků vojáků v Chebu začalo roku 2008. Nyní tu je pochováno na 5 600 zemřelých a jednou by jich mohlo být až 7 700.

 

Právě se děje

Další zprávy