Cheb otevřel německé vojenské pohřebiště

Domácí Domácí
13. 9. 2010 2:21
Ukládání ostatků vojáků v Chebu začalo roku 2008. Nyní jich je pochováno na 5 600
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Cheb Za přítomnosti stovek lidí zejména z řad pamětníků a pozůstalých bylo v sobotu 11. září v zadní části areálu chebského hřbitova slavnostně otevřeno německé vojenské pohřebiště.

Jen německá strana měla podle mluvčí Městského úřadu Cheb Martiny Kuželové potvrzenu účast 3000 lidí.

Vzpomínkovou akci připravil Lidový spolek pro péči o válečné hroby se sídlem v Kasselu. Ten jen v ČR postavil v minulých 20 letech 11 válečných pohřebišť.

Pozvání také přijali poradce ministra zahraničních věcí ČR Tomáš Kosta, státní tajemník německého ministerstva obrany Christian Schmidt, hlavní představitel amerického velvyslanectví v ČR John Ordway, zástupci církve, bývalí Chebané a další.

Řečníci na pietním aktu mluvili zejména o usmíření a naději a děkovali představitelům chebské radnice k odvážnému rozhodnutí zřídit zde vojenský hřbitov.

Chebský starosta Jan Svoboda uvedl, že vojenský hřbitov je smutným svědectvím zbytečného zmaření mnoha lidských životů, a netajil, že i dnes proti pohřbení protestují mnozí lidé, především starší generace. Připomněl, že svolení chebských zastupitelů pochovat německé vojáky v Chebu má především humanitární důvod, jde o úctu k lidským ostatkům, ale v neposlední řadě i o další krok k česko-německému smíření.

Starosta  rovněž připomněl kauzu "chebského lesa"

"Tento den měl být pro mě velmi významným, bohužel slib německé strany, že k dnešnímu datu bude vyřešen i problém kolem chebského lesa v SRN, nebyl splněn," prohlásil Svoboda.

O co jde? Město Cheb má podle údajů radnice v Německu 623 hektarů lesa, několik budov a prameniště, které získalo v roce 1927. Vlastnická práva Chebu k majetku u Tirschenreuthu již německá strana nezpochybňuje, jejich výkonu však kvůli svému zákonu z roku 1965 stále brání. Týkal se tehdy majetku právnických osob se sídlem v zemích, se kterými Německo nemělo diplomatické styky. Důvody nucené správy však podle české strany dávno pominuly.

"Vystupuji zde tak jako druhořadý občan Evropy - na náš majetek v Bavorsku je totiž stále uvalena nucená správa. K čemu je nám společná Evropa, schengenský prostor a Lisabonská smlouva, když budeme muset interpelovat Brusel, žalovat Spolkovou republiku Německo u evropských soudů a domáhat se svých práv? Přál bych si, aby i druhá strana našla odvahu udělat to, co je správné," dodal.

Ukládání ostatků vojáků v Chebu začalo roku 2008. Nyní tu je pochováno na 5 600 zemřelých a jednou by jich mohlo být až 7 700.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy