Cheb bojuje za svá kasina, problémy podle něj dělaly herny

ČTK ČTK
17. 3. 2015 10:55
Kasina podle města představují důležitý zdroj příjmů pro pohraniční obce.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Cheb - Cheb by nechtěl přijít o tři kasina ve městě, stačí mu omezení herních automatů. Podle vedení města byly problematické hlavně herny, které ale výrazně omezila vyhláška.

Rušení kasin, jak je navrhuje ministerstvo financí, by ale mělo spíše negativní dopady, řekla místostarostka Daniela Seifertová (ANO).

"Pro obce v pohraničí, kde je hodně kasin, by to přineslo ztráty příjmů do obecních rozpočtů. Kasina přitom nepředstavují závažné riziko, jsou podstatně přísněji hlídaná a kontrolovaná," uvedla Seifertová.

Hlavně zahraniční klienti

Ministerstvo původně navrhovalo, aby se kasina povolovala podle počtu obyvatel. Jedno kasino by připadlo na 40 000 obyvatel. Chebský starosta Petr Navrátil (ČSSD) ale poukázal na to, že takový přístup je v pohraničí nesmyslný.

"Museli by se do toho počtu zahrnout i obyvatelé za hranicemi. Ti totiž tvoří naprostou většinu hostů v kasinech. Čechů do nich chodí jen minimálně," řekl Navrátil.

Regulací heren zmizely problémy

Obcím a městům včetně Chebu pomohlo rozhodnutí Ústavního soudu, podle kterého mohou obce samy regulovat herny na svém území. V Chebu tak vyhláška omezuje jak počet heren, tak i jejich provozní dobu.

Z 84 heren jich tak dnes zůstalo jen asi 23. Problémy, třeba rušení nočního klidu, rvačky nebo distribuce drog, tak téměř zmizely.

Cheb měl loni z hazardu zhruba 31 milionů korun, naprostou většinu z toho, 29 milionů, přinesly poplatky z heren. Příjmy z kasin jsou jen asi milion korun. Podle Navrátila ale zase kasina přinášejí do města navazující útraty jejich klientů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy