Cheb bojuje za svá kasina, problémy podle něj dělaly herny

ČTK ČTK
17. 3. 2015 10:55
Kasina podle města představují důležitý zdroj příjmů pro pohraniční obce.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Cheb - Cheb by nechtěl přijít o tři kasina ve městě, stačí mu omezení herních automatů. Podle vedení města byly problematické hlavně herny, které ale výrazně omezila vyhláška.

Rušení kasin, jak je navrhuje ministerstvo financí, by ale mělo spíše negativní dopady, řekla místostarostka Daniela Seifertová (ANO).

"Pro obce v pohraničí, kde je hodně kasin, by to přineslo ztráty příjmů do obecních rozpočtů. Kasina přitom nepředstavují závažné riziko, jsou podstatně přísněji hlídaná a kontrolovaná," uvedla Seifertová.

Hlavně zahraniční klienti

Ministerstvo původně navrhovalo, aby se kasina povolovala podle počtu obyvatel. Jedno kasino by připadlo na 40 000 obyvatel. Chebský starosta Petr Navrátil (ČSSD) ale poukázal na to, že takový přístup je v pohraničí nesmyslný.

"Museli by se do toho počtu zahrnout i obyvatelé za hranicemi. Ti totiž tvoří naprostou většinu hostů v kasinech. Čechů do nich chodí jen minimálně," řekl Navrátil.

Regulací heren zmizely problémy

Obcím a městům včetně Chebu pomohlo rozhodnutí Ústavního soudu, podle kterého mohou obce samy regulovat herny na svém území. V Chebu tak vyhláška omezuje jak počet heren, tak i jejich provozní dobu.

Z 84 heren jich tak dnes zůstalo jen asi 23. Problémy, třeba rušení nočního klidu, rvačky nebo distribuce drog, tak téměř zmizely.

Cheb měl loni z hazardu zhruba 31 milionů korun, naprostou většinu z toho, 29 milionů, přinesly poplatky z heren. Příjmy z kasin jsou jen asi milion korun. Podle Navrátila ale zase kasina přinášejí do města navazující útraty jejich klientů.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Dělník v Brně nepřežil pád do 15 metrů hlubokého světlíku

V brněnské Zborovské ulici po poledni zemřel dělník, který spadl do světlíku v domě do hloubky asi 15 metrů. Na místě zasahovaly dvě profesionální hasičské jednotky, hasiči k muži slanili, nejevil ale známky života.

"Ve stísněném prostoru světlíku nasadili automatizovaný externí defibrilátor a podali kyslíkovou terapii," uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Další skupina hasičů vybourala světlíkové okno v jednom z bytů, aby se k muži dostala i posádka záchranné služby. Dělník byl ale na místě mrtev. Neštěstí vyšetřuje policie. 

Další zprávy