Česko zasypal první sníh. Na špatně sjízdných silnicích na Karlovarsku napadlo pět centimetrů

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 10. 2015 13:29
První sníh letošního podzimu zasypal západní výspu Česka - Karlovarský kraj. A způsobil tam velké problémy v dopravě. Na silnicích ležela souvislá, až pěticentimetrová vrstva sněhu, silničáři vyjeli zasahovat dle letního režimu. Problémy byly i na hlavním tahu krajem, silnici R6. Hasiči museli na některých místech odstraňovat stromy a větve, které nevydržely nápor těžkého sněhu. Problémy mají hlavně kamiony, pozor si museli dávat řidiči jedoucí na letních pneumatikách. Spadlý strom zdržel dopravu i na železniční trati Merklín–Dalovice.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Karlovy Vary / Chomutov / Praha - Česko potrápila první sněhová kalamita letošního podzimu. Sníh v noci a ráno výrazně zkomplikoval dopravu v Karlovarském kraji. Od brzkých ranních hodin tam hustě sněžilo, na silnicích leželo kolem pěti centimetrů čerstvého sněhu. Po poledni už byla doprava plynulá.

Nejvyšší sněhovou pokrývku hlásila stanice Olšová Vrata u Karlových Varů s nadmořskou výškou 603 metrů, a to deset centimetrů, informoval na svých stránkách Český hydrometeorologický ústav

Špatně sjízdné byly některé úseky rychlostní silnice R6, hlavního tahu krajem. Podle informací Ředitelství silnic a dálnic na webu dopravniinfo.cz silnice klouzaly i na Chomutovsku.

Na některých místech na Karlovarsku museli hasiči odstraňovat stromy a větve, které nevydržely nápor těžkého sněhu a popadaly na vozovku. Problémy měly hlavně kamiony, velmi opatrní museli být i řidiči, kteří jezdí na letních pneumatikách.

"Od páté hodiny ranní vyjížděli hasiči ke třem desítkám událostí v souvislosti se sněžením. Odstraňovali popadané stromy ze silnic, naposledy například strom u Oloví, který blokuje průjezd sanitky s pacientem," sdělil dopoledne mluvčí hasičů v Karlovarském kraji Martin Kasal.

Zpožděné autobusy

Nečekané sněžení v polovině října dělalo ráno problémy i autobusům. Podle ředitele Autobusů Karlovy Vary Zdeňka Suchana měly některé ranní spoje zpoždění do 15 minut. "Cestující to ale chápali. Řidiči se museli vyhýbat popadaným větvím a museli jezdit opatrně. Prioritou je ale bezpečnost cestujících," řekl Suchan.

Spadlý strom zdržel dopravu i na železniční trati Merklín–Dalovice. Některé spoje zde musely nahradit autobusy. Sníh a padající stromy komplikují dopravu i na hlavním železničním tahu Karlovy Vary – Cheb. Dráhy zde zavedly několik bezpečnostních pomalých jízd. Kvůli nim se vlaky budou zpožďovat o deset až 25 minut. Až hodinové zpoždění měly vlaky ve směru Cheb–Marktredwitz.

Nákladní vozy brzdily provoz na příjezdu do Karlových Varů u Andělské hory, sníh komplikoval dopravu rovněž na trase z Chebu do Aše. Obezřetní museli být motoristé na výjezdu z Chomutova na hraniční přechod Hora Svatého Šebestiána.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy