Celníci zadrželi na Chebsku pirátské kopie za milion

ČTK ČTK
26. 3. 2012 19:26
Pirátská CD a DVD našel celník v tajné schránce za zadními sedadly osobního automobilu
Foto: Reuters

Cheb - Nelegální zboží za více než milion korun našli celníci při páteční silniční kontrole u Staré Vody na Chebsku.

Pirátská CD a DVD našel celník v tajné schránce za zadními sedadly osobního automobilu, informovala mluvčí plzeňského celního ředitelství Jitka Blahutová.

Nelegální zboží našli celníci při kontrole Fiatu Brava. "V tajné schránce za zadními sedadly bylo 2778 kusů CD a DVD nosičů se záznamem. Úkryt, který bylo možné objevit jen po odklopení zadních sedadel, kontrolující celník našel až po bližší prohlídce, jelikož mu byla podezřelá nová potahová látka v zavazadlovém prostoru vozidla," uvedla Blahutová.

Případ se nadále vyšetřuje pro podezření z porušení autorského práva. Podezřelým je vietnamský státní příslušník, který vozidlo řídil.

Nejde přitom o ojedinělý případ. Před dvěma týdny celníci zadrželi Poláka, který převážel 81.680 kusů nezdaněných cigaret zahraniční výroby.

Únik na spotřební dani ze zajištěných cigaret byl vyčíslen na 230.000 korun. Kromě nelegálních cigaret celníci zajistili i vozidlo tak, jak to umožňuje zákon o spotřebních daních.

"V případě, že bude vysloveno propadnutí dopravního prostředku ve prospěch státu, lze výnos z jeho prodeje použít na úhradu uniklé spotřební daně," dodala mluvčí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy