Bývalý místostarosta Mariánských Lázní dostal dvouletý trest

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 27. 8. 2015 9:57
Petr Horký byl odsouzený za tunelování Podniku bytového hospodářství Karlovy Vary.
Soudce. Ilustrační foto
Soudce. Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Karlovy Vary - Okresní soud v Karlových Varech odsoudil bývalého místostarostu Mariánských Lázní Petra Horkého (ČSSD), obžalovaného z porušení povinností při správě cizího majetku, ke dvěma letům vězení za tunelování Podniku bytového hospodářství Karlovy Vary. Informovala o tom Česká televize.

Petr Horký se stal likvidátorem společnosti PBH v roce 2010. Na úkony, které měl podle obžaloby sám vykonávat, si objednával konzultační služby u společnosti ARJ. Za konzultace v oblasti likvidace společnosti, dražby nemovitostí a další během třinácti měsíců zaplatil 1,34 milionu korun.

Soudkyně Ivana Fořtová ve čtvrtek řekla, že ačkoli pro Horkého byla přínosem jeho dosavadní bezúhonnost, přitížilo mu, že svou vinu neuznal a zejména to, že byl v té době zastupitelem. "Má to být i signálem společnosti, že pokud poruší důvěru společnosti, měla by se taková pochybení důrazně trestat," uvedla Fořtová při zdůvodnění rozsudku.

Horký po rozsudku uvedl, že jej rozhodnutí soudu lidsky překvapilo. "Po poradě s obhájcem předpokládám, že se odvoláme," řekl novinářům. "Já jsem celou dobu tvrdil, že jsem nevinen a že jsem měl právo najmout jakoukoli firmu, která by mi pomohla, a na tom názoru nic neměním," zmínil Horký.

Jak dodal, do funkce byl jmenován z politických důvodů jako člen koaliční strany (tehdy na magistrátu vládla koalice ODS a ČSSD). "Opravdu jsem nebyl odborník, proto jsem si najal tu firmu," uvedl Horký.

Státní zástupce mu navrhoval trest 12 až 18 měsíců nepodmíněně. Podle obhájce Lukáše Blahuše si Horký služby objednával oprávněně a v souladu se smlouvou, kterou uzavřel s karlovarským magistrátem.

Horký čelí ještě jedné obžalobě. U soudu v Chebu se zpovídá společně s lobbistkou Janou Mrencovou z pokusu o ovlivnění a podplácení médií.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy