Boží Dar musí do října dokončit naučnou stezku

ČTK ČTK
2. 8. 2011 13:30
Pokud to nestihne, mohla by obec přijít o dotace z EU
Rašelina na některých místech dosahuje hloubky až 6 metrů, (ilustrační foto)
Rašelina na některých místech dosahuje hloubky až 6 metrů, (ilustrační foto) | Foto: Archiv

Boží Dar (Karlovarsko) - Boží Dar musí nejpozději do října dokončit naučnou stezku pro turisty přes chráněnou přírodní lokalitu Božídarská rašeliniště. Pokud to nestihne, mohla by krušnohorská obec přijít o dotace 12 milionů korun z Evropské unie.

Zatím vše nasvědčuje tomu, že se termín podaří dodržet, řekl starosta Jan Horník.

V oblasti rašeliniště nabraly práce na intenzitě, na místě je také spousta materiálu a stavební firma ještě posílí počet řemeslníků o další partu, uvedl Horník.

Dělníci se přitom nyní dostávají do nejsložitějšího terénu, do míst s největší vrstvou rašeliny, která tady má hloubku až kolem šesti metrů.

Další postup prací bude výrazně ovlivňovat počasí. "Doufáme, že v srpnu nebude moc pršet, to by byl problém," podotkl Horník.

Stezka měla být podle dotačních podmínek hotová v červnu. Kvůli krachu firmy Nabau, která ji původně budovala, se to nepovedlo.

Proto Boží Dar žádal Státní fond životního prostředí o posun termínu. "Protože jsme zpoždění stavby nemohli ovlivnit, nebyl s prodloužením termínu problém. Další odklad ale už nedostaneme," uvedl Horník.

Z celé trasy naučné stezky dokončila původní firma necelou polovinu. Božímu Daru nezbylo než vyhlásit soutěž na nového dodavatele stavby.

"V novém tendru jsme vybrali firmu Uniles z Rumburku. Se stavbami v rezervacích má zkušenosti. Převzala i záruku na dokončenou část stezky," řekl starosta.

Turisté by se mohli vrátit již v zimě

Pokud nenastanou nepředvídané komplikace, práce by mohly skončit v závěru září. V případě příznivého podzimního počasí tak není vyloučeno, že se po chodníku projdou turisté ještě před nástupem zimy.

Boží Dar vyhlásil z bezpečnostních důvodů zákaz vstupu na naučnou stezku v dubnu 2007 kvůli špatnému stavu dřevěných chodníků.

Krušnohorská rašeliniště, přes jejichž část naučná stezka vede, byla v roce 2008 vyhlášena mokřady mezinárodního významu a je zapsána do Ramsdarské úmluvy na mezinárodní ochranu mokřadů, v níž je 1740 míst na světě.

Uzemí, která tvoří Krušnohorská rašeliniště, mají rozlohu kolem 112 kilometrů čtverečních.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

ME juniorských beachvolejbalistů v Brně bude až v září

O měsíc později oproti původnímu termínu se po koronavirové krizi uskuteční v Brně mistrovství Evropy v plážovém volejbalu v juniorské kategorii. Sokolské koupaliště bude poprvé dějištěm šampionátu pro hráče i hráčky do 20 let od 9. do 13. září.

"Vzhledem k celkové situaci po celém světě jsme velice rádi, že jsme jako organizátoři schopni splnit všechny podmínky pro úspěšný a bezpečný průběh tohoto šampionátu. Věříme, že to přinese pozitivní signál a že volejbalové zápasy se vrací zpět na kurty," uvedl předseda Marek Pakosta na svazovém webu.

Původně se brněnské ME mělo konat od 12. do 16. srpna. Domácí turnaje na písku se v Česku po pandemii covidu-19 rozběhly o minulém víkendu v Praze a v Litoměřicích.

Nové dějiště a možná i termín nicméně evropská konfederace CEV musí najít pro šampionát do 22 let, neboť v Nizozemsku jsou až do září zakázány hromadné sportovní akce. Mladí beachvolejbalisté měli o medaile hrát v přístavu Vlissingen.

Další zprávy