Boží Dar musí do října dokončit naučnou stezku

ČTK ČTK
2. 8. 2011 13:30
Pokud to nestihne, mohla by obec přijít o dotace z EU
Rašelina na některých místech dosahuje hloubky až 6 metrů, (ilustrační foto)
Rašelina na některých místech dosahuje hloubky až 6 metrů, (ilustrační foto) | Foto: Archiv

Boží Dar (Karlovarsko) - Boží Dar musí nejpozději do října dokončit naučnou stezku pro turisty přes chráněnou přírodní lokalitu Božídarská rašeliniště. Pokud to nestihne, mohla by krušnohorská obec přijít o dotace 12 milionů korun z Evropské unie.

Zatím vše nasvědčuje tomu, že se termín podaří dodržet, řekl starosta Jan Horník.

V oblasti rašeliniště nabraly práce na intenzitě, na místě je také spousta materiálu a stavební firma ještě posílí počet řemeslníků o další partu, uvedl Horník.

Dělníci se přitom nyní dostávají do nejsložitějšího terénu, do míst s největší vrstvou rašeliny, která tady má hloubku až kolem šesti metrů.

Další postup prací bude výrazně ovlivňovat počasí. "Doufáme, že v srpnu nebude moc pršet, to by byl problém," podotkl Horník.

Stezka měla být podle dotačních podmínek hotová v červnu. Kvůli krachu firmy Nabau, která ji původně budovala, se to nepovedlo.

Proto Boží Dar žádal Státní fond životního prostředí o posun termínu. "Protože jsme zpoždění stavby nemohli ovlivnit, nebyl s prodloužením termínu problém. Další odklad ale už nedostaneme," uvedl Horník.

Z celé trasy naučné stezky dokončila původní firma necelou polovinu. Božímu Daru nezbylo než vyhlásit soutěž na nového dodavatele stavby.

"V novém tendru jsme vybrali firmu Uniles z Rumburku. Se stavbami v rezervacích má zkušenosti. Převzala i záruku na dokončenou část stezky," řekl starosta.

Turisté by se mohli vrátit již v zimě

Pokud nenastanou nepředvídané komplikace, práce by mohly skončit v závěru září. V případě příznivého podzimního počasí tak není vyloučeno, že se po chodníku projdou turisté ještě před nástupem zimy.

Boží Dar vyhlásil z bezpečnostních důvodů zákaz vstupu na naučnou stezku v dubnu 2007 kvůli špatnému stavu dřevěných chodníků.

Krušnohorská rašeliniště, přes jejichž část naučná stezka vede, byla v roce 2008 vyhlášena mokřady mezinárodního významu a je zapsána do Ramsdarské úmluvy na mezinárodní ochranu mokřadů, v níž je 1740 míst na světě.

Uzemí, která tvoří Krušnohorská rašeliniště, mají rozlohu kolem 112 kilometrů čtverečních.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Allertová skončila v Taškentu v prvním kole

Tenistka Denisa Allertová se rozloučila s turnajem WTA v Taškentu v prvním kole. Nestačila na vítězku tamního podniku z roku 2008 Rumunku Soranu Cirsteaovou a osmé nasazené soupeřce podlehla 1:6, 4:6.

Šestadvacetiletá Allertová, 254. hráčka žebříčku, v prvním setu za stavu 0:5 odvrátila "kanára". Druhou sadu začala brejkem na 2:0, poté však podání neudržela a v devátém gamu znovu. Po návratu do elitních turnajů z okruhu ITF prohrála potřetí v řadě první zápas.

V Taškentu dnes nastoupí ještě úspěšná kvalifikantka Tereza Martincová, v úterý pak Kristýna Plíšková, nasazená jako pětka.

Další zprávy