Kvůli mrazu je stan pro sokolovské bezdomovce téměř plný

ČTK ČTK
30. 12. 2014 11:28
Speciální stan pro lidi bez domova funguje už třetím rokem. Policie ho postavila kvůli stížnostem ostatních obyvatel.
Stany pro bezdomovce. Ilustrační foto.
Stany pro bezdomovce. Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Sokolov - V průměru 12 lidí využívá v současných mrazivých dnech stan pro bezdomovce, který už několikátý rok provozuje v Sokolově městská policie. Má kapacitu 16 míst, ještě tedy může přijmout další klienty.

Sokolovský stan na okraji areálu Bohemia se pro bezdomovce otevírá vždy od začátku prosince. "Když bylo teplo, stan využívalo tak pět nebo šest lidí. Tento týden, jak přišly mrazy, je větší zájem. V současné době v něm přespává desítka mužů a dvě ženy," popsala Hana Procházková z oddělení prevence sokolovské městské policie.

Jeden z klientů, Gejza Sivák, je bez domova už třetím rokem. Ubytování ve stanu je pro něj v zimě řešením. "Kdyby byla ubytovna, bylo by to lepší, ale za ni se musí platit. V noci jsme ve stanu a ráno jdeme vedle do denního centra," řekl v úterý ČTK.

Nízkoprahové denní centrum provozuje jen několik metrů od stanu, v prostorách bývalého autobusového nádraží, obecně prospěšná společnost Pomoc v nouzi. Lidem bez domova umožňuje například vyprat si prádlo nebo ohřát jídlo. Lidé bez domova si zde mohou v bezpečí strávit několik hodin dopoledne a odpoledne.

"Většina lidí, kteří ve stanu přespávají, je ze Sokolova nebo z blízkého okolí. Pokud ale někdo přijde odjinud, neodmítneme ho, pokud je volno," dodala Procházková.

Stan pro bezdomovce zřídilo město Sokolov poprvé v roce 2011. Reagovalo tak na stížnosti obyvatel, že v zimě bezdomovci často přespávali ve sklepech domů nebo v areálu nemocnice. Stan je na Bohemii otevřen do konce února každý den od 20 do 8 hodin ráno.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy