Babybox v Chebu je mimo provoz, řeší se, kam s ním

ČTK ČTK
2. 3. 2012 15:40
Komplikaci způsobilo umístění v části zdi, jež nestojí na pozemku nemocnice
Duchovní otec celého projektu Ludvík Hess u jednoho z babyboxů.
Duchovní otec celého projektu Ludvík Hess u jednoho z babyboxů. | Foto: Facebook, BabyBox - Šance pro odložené děti

Cheb - Schránka určená k odložení nechtěných dětí v chebské nemocnici, známá jako babybox, je mimo provoz.

Komplikaci způsobilo její umístění v části zdi, jež nestojí na pozemku nemocnice, ale jiného subjektu.

S ním momentálně vedení nemocnice vyjednává, aby získalo souhlas pro umístění babyboxu. Prozatím však není jasné, kdy jednání skončí, informovala mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Barbora Silná.

Konkrétní místo pro vyhřívanou schránku si vybrala nadace Ludvíka Hesse, který je autorem projektu babyboxů.

Podle Silné jí přitom vedení nemocnice několikrát nabízelo jiné a vhodnější místo vzhledem k prozatím nevyjasněným vlastnickým právům k pozemku.

"Pan Hess ale trval na umístění babyboxu na jím vybraném místě a odmítal další návrhy. Babybox mohl být třeba u dětského nebo gynekologicko-porodnického oddělení," uvedla Silná.

Uzavření babyboxu považuje Hess za absurdní, zvláště v souvislosti s tím, že jde pouze o zeď kolem nemocnice. Podotkl, že takový případ se stal od zahájení projektu babyboxů poprvé.

Uvedl, že nemocnice skutečně nabízela jiná místa. Ta ale byla nevhodná kvůli velké vzdálenosti od vchodu do nemocnice a složitému hledání.

"Mám informaci o tom, že začalo řízení na městském úřadu o umístění babyboxu. Nejsme ale jeho účastník. Zatím tedy nemohu říci, jak celá situace dopadne," řekl Hess.

Vedení nemocnice vyjednává

Vedení nemocnice od ledna vyjednává s vlastníkem pozemku, firmou Immorent Cheb, o souhlasu s umístěním babyboxu. Je podmínkou, aby mohl být babybox znovu legálně zprovozněn.

"Immorent vychází nemocnici vstříc, ale s ohledem na složité vlastnické vztahy a sídlo firmy mimo region si však administrativa vyžádá patrně delší čas. Babybox je majetek nadace Ludvíka Hesse. Nemocnice zajišťuje péči o dítě vložené do babyboxu," dodala Silná.

Další dva babyboxy v kraji

V Karlovarském kraji jsou ještě další dva babyboxy umístěné u nemocnic v Sokolově a v Karlových Varech.

Schránka na odložení dětí funguje v Sokolově od června 2008, v Chebu od loňského prosince a v Karlových Varech je babybox od letošního února.

Do babyboxu bylo v kraji prozatím odloženo jedno dítě, a to v březnu 2009 v Sokolově. Další dvě děti pak odložily matky v roce 2010 v Chebu a v Sokolově. Nikoliv ale v babyboxu, nýbrž v nemocnici.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy