Asociace: Primátor straní výrobci Mattoni kvůli inzerci

ČTK ČTK
7. 9. 2012 23:20
Kulhánek je jednatelem vydavatelství, v němž "minerálka" značně inzeruje
Asociace se snaží Karlovarské minerální vody donutit k obnově zchátralých budov v Kyselce
Asociace se snaží Karlovarské minerální vody donutit k obnově zchátralých budov v Kyselce | Foto: Ludvík Hradilek

Karlovy Vary/Praha - Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASORKD) v pátek obvinila karlovarského primátora Petra Kulhánka (KOA) z nadržování společnosti Karlovarské minerální vody (KMV).

Tu se snaží asociace donutit k obnově zchátralých domů v bývalých lázní Kyselka.

ASORKD uvádí, že Kulhánek je nadále jednatelem vydavatelství Promenáda a KMV jsou jeho významným inzerentem. Kulhánek obvinění odmítl a v pátek uvedl, že jeho působení ve společnosti není v rozporu se zákonem.

Podle ASORKD je Kulhánek jedním z mála politiků, kteří se staví v případě lázní Kyselka na stranu KMV a údajně podporuje i jejich revitalizační projekt spočívající v demolici většiny památek v Kyselce.

"Možným důvodem Kulhánkovy podpory by mohly být peníze. Kulhánek je jednatelem Promenády a podle výpisu z obchodního rejstříku je za něj oprávněn jako jediný i jednat. Ovšem významným inzerentem časopisu Promenáda jsou právě KMV. Za první pololetí tohoto roku do inzerce investovaly 135 000 korun," uvádí ASORKD.

Kulhánek: Z vydavatelství neodejdu

Časopis Promenáda vychází už dvě desetiletí a KMV jsou inzerentem časopisu téměř po celou dobu jeho vydávání, uvedl Kulhánek. Podle něho jsou desítky společností, které ho využívají pro svou prezentaci.

"Vydavatelství Promenáda je veřejnou obchodní společností a je rodinným podnikem se dvěma společníky. Jedním z nich jsem já a jsem od počátku statutárním zástupcem. Pokud bych při vstupu na radnici společnost opustil, byl by to faktický její zánik, protože musí mít dva společníky," uvedl Kulhánek.

Dodal, že netuší, od čeho se odvíjí nařčení ASORKD. Jestli od předvolebního období, nebo od jeho věcného přístupu k řešení situace v Kyselce. Poznamenal, že neví, z čeho ASORKD dedukuje obhajobu KMV a údajně už vůbec netuší, kdy a kde bych měl obhajovat projekt demolice objektů.

Podívejte se, jak vypadala Kyselka, když ještě vzkvétala

"Pokud něco obhajuji, je to pragmatický přístup k záchraně maxima v daném území s reálnou možností obnovy v obou rovinách - ekonomické a možnosti budoucího využití," podotkl Kulhánek a označil počínání ASORKD za přehnané.

Podle názoru Transparency International, který ASORKD zveřejnila, může inzerce KMV v Promenádě ovlivnit postoj primátora. "Lze předpokládat, že vztah inzerenta a vydavatele může mít vliv na postoj, který primátor zastává. Je přirozené, že žádný podnikatel si nechce znepřátelit významného obchodního partnera," uvedl právník Transparency International Petr Leyer.

To, že Kulhánek figuruje jako zástupce Promenády, považuje za nevhodné i opoziční zastupitel města Jiří Kotek (Alternativa).

KMV chtějí postupně opravit některé z objektů v Kyselce. Za 60 milionů korun má být zrekonstruovaný Löschnerův pavilon a dům Stallburg. Do zimy musí firma zajistit proti dalšímu chátrání bývalý hotel Praha. Na KMV tlačí nejenom ASORKD, ale i další subjekty a jednotlivci.

Podívejte se, jak vypadá Kyselka, když už nevzkvétá

Zastupitelstvo Františkových Lázní přijalo usnesení, že radnice a její organizace přestanou kupovat výrobky KMV, dokud firma nezačne s opravami. KMV ale považují kampaň vedenou ASORKD za nepravdivou a manipulativní.

Pasquale: Je to nečestné a nespravedlivé

Proti tvrzení asociace ASORKD se ohradil také Alessandro Pasquale, generální ředitel společnosti Karlovarské minerální vody.

"Podezírat nás z poskytování úplatků je další nečestná a nespravedlivá urážka na naši adresu," uvedl Alessandro Pasquale. "Na rozdíl od Kadrmana ani nevím, jaká suma by byla ke zkorumpování nezkorumpovatelného politika zapotřebí," pokračoval  poněkud originálně Pasquale.

Šéfovi Mattonky se rovněž nelíbilo, že "útok na KMV" proběhl jen  "několik týdnů před krajskými volbami přes významného politika znovu překročil Kadrman hranici obecné slušnosti a obyčejné lidské odpovědnosti. Lži ASORKDu musí jednou pro vždy skončit," uzavřel Pasquale.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

Další zprávy