Jubilejní Zahradu Čech vyplavil po vedru déšť. Přesto akci navštívilo 82 tisíc lidí

ČTK ČTK
18. 9. 2016 13:30
V Litoměřicích se konal za přítomnosti 500 vystavovatelů již čtyřicátý ročník zahradnického veletrhu Zahrada Čech. Řadu vystavovatelů poslední den akce vytopil déšť. Zelinářská unie Čech a Moravy vybrala vítěze soutěže Zelí roku 2016, stalo se jím Kubíčkovo hanácké zelí. Ústecký kraj zase ocenil regionální potraviny.
40. Zahrada Čech v Litoměřicích
40. Zahrada Čech v Litoměřicích | Foto: ČTK

Litoměřice -  Jubilejní čtyřicátý ročník zahradnického veletrhu Zahrada Čech v Litoměřicích navštívilo 82 000 lidí, rekord nepadl. Devítidenní akci provázelo horké počasí, poslední den vytopil stánky déšť. 

"Když jsme v sobotu ráno dorazili na výstaviště, tak řada vystavovatelů byla vytopena. Protože nám ranní předpověď ukazovala, že počasí bude během dne stejné, rozhodli jsme se, že necháme pro odvážné návštěvníky vstupné zdarma," popsala Mokrá.

Návštěvnost byla podobná jako v loňském roce. Zájem byl o tradiční sortiment, který nabízelo skoro 500 vystavovatelů a prodejců na 5000 metrech čtverečních. Lidé si odnášeli sazenice, ovocné i okrasné stromky, květiny, trvalky, bylinky, ovoce, zeleninu. Firmy představily novinky v zahradní technice od sekaček, křovinořezů, po pily, traktůrky nebo zahradní nábytek.

Historii největšího zahrádkářského veletrhu na severu Čech věnovali pořadatelé celý jeden pavilon. Další patřil expozici Ústeckého kraje. Nechyběly ukázkové zahrady, které soutěžily o přízeň odborníků a návštěvníků. Odborná porota vybrala Dešťovou zahradu, návštěvníkům se nejvíce líbila Popletená zahrada.

Výstavu provázel doprovodný program, pěstitelé si mohli nechat poradit od odborníků. Zelinářská unie Čech a Moravy vybrala vítěze soutěže Zelí roku 2016, stalo se jím Kubíčkovo hanácké zelí. Ústecký kraj zase ocenil regionální potraviny.

Proč ve městech kompostovat? Jak velká sklizeň z komunitních zahrad je? Natáčeli jsme s Lucií Matouškovou Lankašovou, spoluzakladatelkou společnosti KOKOZA, která městské pěstování popularizuje. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy