Pronásledovat a otravovat. Jirkovská policie označila bezdomovce za slimáky a vyhlásila jim válku

Tomáš Klézl
14. 1. 2018 17:00
Město označení nepovažuje za nevhodné. "Je to jednoduše součást místního policejního slangu," řekl mluvčí Josef Dušek.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Jirkov - "Různě se plazí po městě a zanechávají za sebou nechutnou stopu." Tak popisuje sociálně slabé ředitel Městské policie Jirkov Martin Řehůřek a lidi bez domova na webu města označuje za "slimáky". Jirkovští policisté si dávají za cíl je vyhnat z veřejných prostor, celou akci Řehůřek nazval "Pronásledovat a otravovat".

Podle tiskového mluvčího města Josefa Duška jde hlavně o lidi bez přístřeší a narkomany, kteří na ulicích rozhrabávají popelnice, prodávají kradené parfémy, přespávají na zastávkách městské hromadné dopravy nebo močí na nevhodných místech.

Dušek označení za slimáky nepovažuje za nevhodné. "Je to jednoduše součást místního policejního slangu," řekl Aktuálně.cz. Stejný názor zastává i starosta Jirkova Radek Štejnar.

Za nevinné to nepovažuje Miloslav Pípal, oblastní ředitel Armády spásy pro Čechy. "Může to u nich (sociálně vyloučených lidí, pozn. red.) snížit motivaci a podpořit averzi ke společnosti," řekl Pípal s tím, že konkrétní tiskovou zprávu nečetl.

Lidé bez přístřeší mohou v Jirkově najít útočiště v azylovém domě a noclehárně, spousta z nich je ale nevyužívá. "Ti, kteří jsou ve zprávě označováni jako slimáci, o tuto možnost nestojí. Samozřejmě tady žijí i lidé, kteří se snaží najít práci a zařízení navštěvují. Mohou tam sehnat základní oblečení a potraviny," vysvětlil mluvčí města Dušek.

Slovo slimák nebylo vůči skupině osob užito poprvé. Loni na podzim jím místostarosta brněnských Bohunic Milan Hrdlička označil muslimy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Zámorský prodloužil o rok smlouvu s Hradcem Králové

Hokejový obránce Petr Zámorský bude v extralize i nadále hájit barvy Hradce Králové. Mountfield podepsal se sedmadvacetiletým odchovancem Zlína novou roční smlouvu a pojistil si jeho služby do konce nadcházející sezony. Zámorský působí v Hradci Králové od poloviny listopadu 2017, kdy přišel z pražské Sparty.

"Jednání s Petrem a jeho agentem byla velice korektní a jsem moc rád, že jsme se dohodli i přesto, že měl nabídky z jiných klubů v Česku i v zahraničí," řekl klubovému webu generální manažer Mountfieldu HK Aleš Kmoníček.

V uplynulé sezoně, kterou předčasně ukončila pandemie koronaviru, stihl Zámorský vinou zranění odehrát jen 33 z 52 utkání a připsal si devět bodů za jednu branku a osm asistencí. V předešlém ročníku byl s 38 body za deset gólů a 28 přihrávek z 50 utkání nejproduktivnějším obráncem základní části extraligy.

"Slibujeme si od něho produktivitu a pevně věřím, že po doléčení svých zdravotních problémů, které ho limitovaly na konci této sezóny, naváže na úspěšný minulý ročník a bude opět jedním z pilířů naší obrany," doplnil Kmoníček.

V extralize má Zámorský na kontě celkem 301 zápasů a 111 bodů za 34 branek a 77 asistencí. V roce 2014 získal se Zlínem mistrovský titul a vyhlášen nejlepším obráncem extraligy.

Následně podepsal dvouletý kontrakt s New York Rangers, ale v kempu Jezdců se neprosadil do základního kádru pro NHL a vrátil se do Evropy. Působil ve finském týmu Blues Espoo, ještě během sezony se pak přesunul do švédského Örebra.

V ročníku 2015/16 si připsal deset startů na farmě v Hartfordu, ale šance v NHL nepřišla a Zámorský se vrátil do Örebra. Odtud před sezonou 2017/18 zamířil do Sparty. Účastník světových šampionátů v letech 2014 v Minsku, 2016 v Moskvě i loni v Bratislavě sehrál v české reprezentaci 64 zápasů a vstřelil dvě branky.

Další zprávy