Zveřejňování smluv ano, byrokracii ne, shodují se starostové

Bára Sobotková, ČTK
17. 4. 2014 16:55
Zveřejňování každé maličkosti by podle jihomoravských starostů zbytečně zatížilo úřady. Doporučují návrh zákona o registru smluv poctivěji propracovat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brno – Návrh zákona o registru smluv by se měl pořádně promyslet, aby nezatěžoval obce, shodují se starostové ze Svazu měst a obcí (SMO ČR). Zveřejnění smluv vítají, aktuální podoba zákona by však podle nich zavalila obce množstvím administrativy.

Podle nového zákona by měly kraje a obce povinnost publikovat smlouvy v centrálním registru, aby mohly být veřejně kontrolované.

Náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Zdeněk Pavlík (ČSSD) se však obává, že poslanci odsouhlasili návrh zákona o registru smluv ve stejně hrubém a surovém stavu jako občanský zákoník. Považuje tedy za potřebné, aby byla jednotlivá ustanovení pořádně promyšlena.

„Je to paskvil. Před schválením by měl projít připomínkovým řízením, vyjádřit by se měla i vláda a odborníci na právo, ať je vyšperkovaný a funkční,“ říká. SMO ČR má k návrhu mnoho připomínek, nechce totiž pro obce administrativní a byrokratickou zátěž. Senátor Ivo Stárek z velké části s připomínkami souhlasí, proces však není jednoduchý.

Jednání bude pokračovat v květnu

Poslanci z ústavně-právního výboru ve středu přerušili jednání o zákonu o registru smluv a vrátí se k němu až v květnu. Padly totiž návrhy na změny. Jan Chvojka (ČSSD) navrhl vyjmout z návrhu obce, které nemají placeného starostu. Jeroným Tejc (ČSSD) zase chce, aby do návrhu spadaly také církve, jichž se týkají restituce. Miroslav Kalousek (TOP 09) už dříve navrhl, aby se povinnost vztahovala také na firmy, které dostávají dotace od státu.

Podle aktuální podoby zákona nebude smlouva platná, pokud se do navrhovaných tří měsíců od svého vzniku neobjeví v registru. To může mít podle starostů dalekosáhlé důsledky. Ačkoli se zveřejňováním souhlasí, zviditelnění všech smluv považují za zbytečnou práci navíc.

Malé smlouvy, hodně práce navíc

„Přimlouváme se za to, aby se nemusely zveřejňovat drobné smlouvy s výší plnění do 50 tisíc korun. Obcím by se zkomplikovala práce, kdyby byly nuceny zveřejňovat například smlouvy o školní družině nebo kdyby knihovny zpřístupňovaly smlouvy s jednotlivými čtenáři,“ říká předseda SMO ČR Jiří Životský (TOP 09), který je zároveň starostou Sokolnic.

Starostové mají především strach z přívalu administrativní činnosti. „Mnoho smluv se vyplňuje ručně nebo je obci k dispozici pouze v písemné podobě, takže jejich převádění do softwaru a zveřejnění rozhodně netrvá jen 5 minut, jak předpokládají překladatelé zákona. Úřad tak musí zaměstnat člověka navíc na tuhle práci,“ vysvětluje Životský.

Zákon by se měl vypořádat také se zmatkem, kam se smlouvy vlastně mají umisťovat. V případě jeho odsouhlasení svaz apeluje na to, aby zodpovědnost za zveřejnění neležela na bedrech obce. To by podle nich měl i s převodem smluv do textového tvaru včetně anonymizace osobních údajů zajišťovat Registr smluv.

 

Právě se děje

Další zprávy