Lidovci byli rychlejší, říká primátor Vokřál ke konci vládnutí nad Brnem

ČTK Radek Bartoníček ČTK, Radek Bartoníček
Aktualizováno 11. 4. 2016 14:47
Pondělní hektické dění kolem vládnutí nad Brnem nasvědčuje tomu, že koalice ANO, KDU-ČSL, Žít Brno a Strana zelených spěje ke krachu. Rozhodující krok udělali lidovci, kteří se v neděli dohodli na spolupráci s opoziční ČSSD. Primátor Brna za ANO Petr Vokřál v pondělí odpoledne prohlásil, že by chtěl udržet nynější koalici a nechápe přesně, co lidovci provádí. Až příští hodiny a dny ukážou, kdo vlastně Brnu bude vládnout. K jednání se chystají všichni "hráči", kteří se podílejí na politice v moravské metropoli.
Primátor Brna Petr Vokřál ani jeho ANO nemají jistou vládu nad moravskou metropolí
Primátor Brna Petr Vokřál ani jeho ANO nemají jistou vládu nad moravskou metropolí | Foto: ČTK

Brno - Je to jako šachová partie, ovšem v té brněnské jde o mnohem víc než o šachové figurky. Právě nyní se rozhoduje, kdo bude nad moravskou metropolí vládnout do roku 2018.

Primátorem je zatím stále Petr Vokřál z hnutí ANO, který vládne s pomocí KDU-ČSL, hnutí Žít Brno a Strany zelených, ovšem nic pro příští období nemá jisté. Do vládních dveří se mu "vlámala" opoziční sociální demokracie, která si plácla s KDU-ČSL.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

"Dnes 10. 4. 2016 došlo k uzavření dohody o společném postupu při vyjednávání o nové brněnské koalici mezi kluby zastupitelů ČSSD a KDU-ČSL," pochlubili se ještě před nedělní půlnocí na Facebooku sociální demokraté, jejichž oznámení v pondělí potvrdila náměstkyně primátora za KDU-ČSL Klára Liptáková. 

Lidovecké "vdavky" se sociálními demokraty vysvětlila tím, že se ANO podle ní chystalo vytvořit novou vládní koalici, ve které by už nebyla KDU-ČSL, ale ČSSD a případně i TOP 09.

"Dosavadní koalice je u konce, důvodem je to, že ANO v předcházejících dnech a týdnech nabídlo za našimi zády koaliční spolupráci ČSSD a zřejmě i TOP 09. Těmito kroky považujeme koalici za fakticky ukončenou," řekla Liptáková.

Dvojice KDU-ČSL a ČSSD má ovšem jeden velký problém. Poslanci obou klubů mají 18 poslanců, což v 55členném zastupitelstvu není evidentně zdaleka ani polovina. Nutně tedy potřebují minimálně dalších 10 hlasů, o kterých jsou ochotni jednat s kýmkoliv. Dvanáct poslanců, které má ANO, by se jim velmi hodili. Jinak budou muset jít do komplikovaných jednání a případné koalice s menšími stranami, Žít Brno má 7 křesel, ODS 5, zelení, komunisté a TOP 09 po čtyřech.

Takto se koalice nevypovídá, tvrdí primátor o KDU-ČSL

Na chování lidovců a sociálních demokratů reagoval v pondělí po poledni brněnský primátor Vokřál, kterého evidentně poslední vývoj překvapil. Vůbec totiž nečekal, že si lidovci "plácnou" se sociálními demokraty. Proto také prohlásil, že nadále považuje nynější koalici za funkční a nechápe, co zástupci KDU-ČSL provádí. Faktem ale je, že on byl tím, kdo začal nedávno s ČSSD jednat, čímž patrně lidovce "vystrašil".

Oficiálně ale zatím lidovci do očí primátorovi nic neřekli, takže on netuší, co přesně uzavřenou smlouvou s ČSSD zamýšlejí. "To, že KDU-ČSL uzavřelo nějakou dohodu s ČSSD, jsme slyšeli jen neoficiálně, takže nevím, jestli to je koaliční dohoda, nebo dohoda o společném postupu na příští volební období, nebo v krajských volbách, tuto informaci zatím nemám. Nemyslím si ale, že se koaliční spolupráce vypovídá takovým způsobem," prohlásil Vokřál.

Podle něj nebylo jeho jednání s ČSSD důvodem, aby lidovci tak razantně zareagovali. Nicméně primátor v pondělí potvrdil, že ještě minulý týden měl v úmyslu se dál se zástupci ČSSD setkávat, byť není jasné, jestli jim nabízel, nebo chtěl nabídnout koaliční vládnutí místo lidovců. "KDU-ČSL bylo rychlejší než my," okomentoval poslední jednání lidovců.

Jinak si ale nynější koalici pochvaloval a vyjmenovával dlouhý seznam věcí, které se podle něj vedení Brna daří. "Až na pár věcí, které jsme si vyříkali, koalice fungovala dobře, a já nevidím důvod, proč bychom měli kopat do svých partnerů," uvedl Vokřál. 

Žít Brno chce být věrné ANO a Vokřálovi

Ve složitých jednáních a vztazích je zatím jisté to, že Žít Brno nepůjde v Brně do žádné koalice bez hnutí ANO, což avizoval v pondělí primátorův náměstek Matěj Hollan (Žít Brno).

Žít Brno trvá na tom, aby Vokřál zůstal primátorem a aby nebyl v koalici zapojený bývalý primátor Roman Onderka (ČSSD). Hnutí Žít Brno chce stále prosazovat sociální bydlení a kulturní projekty.

Hollan řekl, že zatím neví, co dohoda lidovců se sociální demokracií znamená. "Je těžké vyjadřovat se, co bude, protože nevíme, co lidovci chtějí dělat. Budou na úterním zastupitelstvu sedět v radě, odstoupí z ní, nebo nás odvolají? Určitě to nebude odvolání hlasy ANO, Žít Brno nebo Strany zelených. Museli by to udělat lidovci například s opozičními komunisty," poznamenal Hollan.

Na jednání o nové koalici je ochotný přistoupit za dodržení tří podmínek, a to že zůstane Vokřál primátorem, že se nebude zapojovat Onderka, proti kterému Žít Brno v minulosti kriticky vystupovalo a kvůli němuž vstoupilo do politiky, a že se zachovají programové body jako zavedení sociálního bydlení nebo kulturní projekty, jako je například výstavba Janáčkova kulturního centra.

Koalice měla problémy už před půlrokem, situaci ale ustála. Minulý týden se však objevily zprávy o jednání ANO s Žít Brno o nové možné koalici s ČSSD. ANO to zdůvodnilo tím, že nemůže v současné koalici prosadit některé své body. Lidovci to považovali za popření koaliční smlouvy, a proto také začali jednat o koalici.

 

Právě se děje

Další zprávy