Žijte v míru, ale ve svých zemích, vzkázal Zeman uprchlíkům a troubil na klakson traktoru

Jan Hejl Jan Hejl
26. 1. 2016 15:58
Návštěva Miloše Zemana na jižní Moravě pokračuje druhým dnem. V úterý prezident navštívil známého výrobce traktorů, společnost Zetor. V montážní hale firmy se setkal i se zaměstnanci. Před zhruba dvacetiminutovou debatou si Zeman zatroubil v novém traktoru na klakson a podepsal se na štítek na dveřích. Zhruba třem stovkám zaměstnanců zopakoval své známé evergreeny: Česko by mělo být Skandinávií střední Evropy, armáda by měla hlídat státní hranici, islámská kultura je neslučitelná s naší.
Prezident Miloš Zeman v novém traktoru Zetor.
Prezident Miloš Zeman v novém traktoru Zetor. | Foto: ČTK

BrnoMiloš Zeman si pravidelné výjezdy do krajů užívá. V montážní hale brněnské společnosti Zetor, kde pokračuje jeho třídenní návštěva jižní Moravy, ho čekají asi tři stovky zaměstnanců.

Má si tady prohlédnout výrobu a svou návštěvu zvěčnit podpisem na štítek traktoru, který vedení vystaví v muzeu. Součástí prezidentské návštěvy je i krátká diskuse se zaměstnanci.

Vše je připraveno. Do kabiny vystaveného traktoru zezadu vedou i speciální schůdky, aby panu prezidentovi ulehčily výstup do stroje. Zanedlouho hlava státu za hlasitého potlesku přijíždí na halovém vozíku.

Zeman po necelých třech letech, kdy je ve funkci, přesně ví, jak si při výjezdech do krajů získat publikum. Poté co v kabině traktoru dlouze zatroubí a zamává, vysloví se před zaměstnanci pro co nejrychlejší zrušení ruských sankcí.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek, který prezidenta doprovází, si přisadí: "Zetor má vynikající pověst i tisíce kilometrů odtud – v Číně. Číňané znají Brno, znají, co dovedou vaše šikovné ruce."

Dramaturgie diskusí ve fabrikách se po dobu prezidentských spanilých jízd po regionech téměř nemění. Moderátor několikrát zdůrazní, že prezidenta debaty s občany nabíjejí energií, že se první přímo zvolená hlava státu před lidmi neschovává.

Žijte v míru a pohodě

Zeman je na cestě po jižní Moravě oficiálně už potřetí ve funkci. Svou cestu začal v pondělí ráno na krajském úřadě, kde před jihomoravskými zastupiteli otevřeně podpořil Michala Haška. Hejtman bude svůj post na podzim obhajovat v krajských volbách. Hašek na oplátku pravidelně chválí zase prezidenta.

Zhruba dvacetiminutová beseda se zaměstnanci Zetoru se točí okolo prezidentových evergreenů. Na dotaz, kde si přál Česko vidět za dvacet let, odpovídá, že by země měla směřovat ke skandinávskému modelu sociálního státu.

"Přál bych si, abychom byli Skandinávií střední Evropy," vyslovuje se Zeman s tím, že po severském vzoru podporuje vyšší zdanění pro bohaté, větší platy a potírání korupce. Tady se prezident opět splést nemůže. Zaměstnanci znovu tleskají.

Autogram prezidenta na traktor. Firma stroj vystaví v muzeu.
Autogram prezidenta na traktor. Firma stroj vystaví v muzeu. | Foto: ČTK

Řeč se logicky stáčí i k dalšímu Zemanovu oblíbenému tématu – migraci. Prezident už poněkolikáté zopakoval, že islámská kultura je neslučitelná s evropskou. "Řešením je nebát se použít vlastní armádu pro hájení našich hranic, což je zejména na jižní Moravě velmi důležité," řekl Zeman i přes to, že za poslední týden podle statistik ministerstva vnitra policie v celém Česku zadržela pouhých šest nelegálních migrantů.

Ani ne den poté, co na debatě v sousedním Tišnově prohlásil, že premiéra Sobotky se lze nedemokraticky zbavit kalašnikovem, vzkázal uprchlíkům, "ať si žijí v míru a pohodě ve svých zemích."

Na závěr svého vystoupení se prezident podepisuje do pamětní knihy Zetoru. V mnohokrát opakované narážce na Václava Klause zdůrazní, že pero si nevezme.

Prezident z výrobní haly společnosti, která v posledních letech vyrábí přes 4000 traktorů ročně, odjel do Slavkova, kde bude znovu debatovat se zaměstnanci. Tentokrát rodinné firmy LIKO-S vyrábějící zateplení. Zeman navštíví i hospic v Újezdu u Brna.

Na závěr cesty po jižní Moravě si prezident prohlédne střední vinařskou školu ve Valticích a v duchu svých výroků poděkuje zástupcům cizinecké policie, která hlídá hranice s Rakouskem. 

Prezident nemůže vědět, kdy se najde šílenec, který bude následovat rady v jeho bonmotech, měl by se omluvit, říká ministr Jiří Dienstbier. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 40 minutami

Ptačí chřipka se v druhém chovu firmy Moras na Pardubicku nepotvrdila

Nákaza ptačí chřipkou ve druhém chovu firmy Moras v Moravanech na Pardubicku se nepotvrdila, 120 000 kusů brojlerů se nemusí utratit, oznámil ředitel krajské veterinární správy Josef Boháč. Podnik Moras má chovy ještě ve tři kilometry vzdálených Slepoticích, kde se u krůt v pondělí nákaza ptačí chřipkou potvrdila.

Ve vedlejších halách ve Slepoticích jsou brojleři, virem nakažení nejsou. Protože jsou ale v ohnisku nákazy, veterináři přikázali jejich usmrcení. Je tam zhruba 140 000 kusů drůbeže, odhadem 400 tun. Vybíjení drůbeže tam začalo v pondělí večer a potrvá zřejmě do pátku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy