Zeman jmenoval Beka rektorem, dekret mu poslal v dopise

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 7. 2015 20:33
Rektor Masarykovy univerzity měl s prezidentem spory, Zeman mu tak dekret nepředal na Pražském hradě, ale poslal ho po ministryni školství Kateřině Valachové.
Mikuláš Bek.
Mikuláš Bek. | Foto: Masarykova univerzita v Brně

Praha - Prezident Miloš Zeman jmenoval Mikuláše Beka na další funkční období rektorem Masarykovy univerzity (MUNI).

Oproti zvyklostem se s ním ale prezident na Pražském hradě nesetkal a dekret mu společně s dopisem poslal po ministryni školství Kateřině Valachové (ČSSD).

Bek, který měl se Zemanem spory, dopoledne o svém jmenování nevěděl, informaci dostal z médií.

"K formě předání dekretu se nechci vyjadřovat, protože platí: de gustibus non est disputandum. Tedy o vkusu se sice dá vést spor, nedá se ale rozhodnout rozumnou diskusí. A vkus máme odlišný," napsal Bek na svém profilu v sociální síti Facebook.

Ministryně školství dnes prezidentovo rozhodnutí o Bekově jmenování obdržela. "Ministryně se v pátek 17. července setká s rektorem Masarykovy univerzity a požádala o setkání také prezidenta republiky," uvedlo na dotaz ČTK tiskové oddělení ministerstva. O čem přesně chce Valachová se Zemanem hovořit, ministerstvo upřesnit nechtělo.

Nové funkční období Bekovi začne od září. S jeho jmenováním na začátku července vyslovila souhlas i vláda. Univerzita podle mluvčí Terezy Fojtové zatím neví, kdy a jakou cestou Bek obdrží z ministerstva dekret o jmenování.

Ovčáček: Zeman má na to právo

Prezident obvykle zve rektory při jmenování na Pražský hrad, kde jim dekret předá při slavnostním ceremoniálu.

"Pan prezident zvolil následující postup. Ten příslušný jmenovací dekret byl dnes zaslán ministryni školství, mládeže a tělovýchovy společně s dopisem prezidenta republiky a s žádostí o předání dekretu jmenovanému," řekl hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Zeman má podle něj právo zvolit si variantu, jakým způsobem dekret předá.

"Může si zvolit variantu předání na Pražském hradě, může ale také zvolit variantu předat tento jmenovací dekret prostřednictvím školství a takto to pan prezident také učinil," dodal Ovčáček. Nevidí důvod, proč záležitost zdůvodňovat.

Bek řídí univerzitu od roku 2011

Padesátiletý muzikolog řídí druhou největší univerzitu v Česku od roku 2011. Znovu byl do funkce rektora v dubnu navržen akademickým senátem MU. Byl jediným kandidátem.

Dostal 41 hlasů, pět členů senátu hlasovalo proti, tři se zdrželi. Vedle jiných úkolů chce pracovat na sblížení přírodovědných a humanitních oborů.

Bek Zemanovi neumožnil v době kandidatury na prezidenta vystoupit před studenty univerzity. Jako důvod uvedl blížící se volby.

Prezident Beka následně dvakrát nepozval na oslavy 28. října.

Na dotaz, zda za osobním nepředáním dekretu jsou osobní spory, Ovčáček řekl, že dostatečnou odpovědí je, že Zeman jmenování podepsal.

Bek v minulosti nechtěl spekulovat o tom, zda někdejší rozpory mohou ovlivnit jeho jmenování rektorem.

"Já bych odlišoval tu rovinu, kdy jsem nebyl pozván na společenskou záležitost, a tu rovinu, kdy prezident jmenuje na návrh akademického senátu rektora. To považuji z hlediska závažnosti za hodně odlišné situace," řekl novinářům v dubnu po svém zvolení akademickým senátem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy