Zelené na jihu Moravy povede do voleb Jitka Seitlová

ČTK ČTK
1. 9. 2013 18:29
Návrh kandidátky definitivně schválí celostátní rada v neděli 8. září
Bývalá zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová.
Bývalá zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Jihomoravskou Stranu zelených (SZ) pravděpodobně povede do nadcházejících předčasných voleb do Sněmovny bývalá zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová.

Na druhém a třetím místě kandidátky zřejmě budou přírodovědec Mojmír Vlašín a starostka brněnské městské části Nový Lískovec Jana Drápalová.

O návrhu kandidátky informoval předseda brněnské SZ Martin Ander, definitivně ji schválí celostátní rada v neděli 8. září.

Jitka Seitlová působila šest let jako zástupkyně ochránce lidských práv, ve funkci skončila na jaře letošního roku.

"Paní doktorka Seitlová je osobnost, ve které se snoubí znalosti z oblasti životního prostředí a zároveň mnohaletá zkušenost s pomocí lidem v těžkých životních situacích. Přesně takové lidi bychom rádi viděli jako zástupce Strany zelených ve sněmovně," uvedl k nominaci Ander.

Zelení byli jednou z posledních větších jihomoravských politických stran, které dosud nezveřejnily kandidátní listiny.

Strana práv občanů - zemanovci zřejmě výsledek jednání o kandidátech zveřejní 9. září a například hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury plánuje zveřejnit lídry kandidátek během příštího týdne.

Krajským lídrem ČSSD je Bohuslav Sobotka, ODS do sněmovních voleb povede profesor politologie Masarykovy univerzity Petr Fiala. Lídrem KDU-ČSL je vysokoškolský pedagog Jiří Mihola, komunistickým ivančický starosta Vojtěch Adam.

TOP 09 vybrala na první místo kandidátky brněnského lékaře a profesora Roma Kostřicu, který je poslancem od roku 2010.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN musí pohnat Čínu k odpovědnosti kvůli koronaviru, řekl Trump ve svém virtuálním projevu k valnému shromáždění

Organizace spojených národů musí pohnat Čínu k odpovědnosti za její přístup k pandemii onemocnění covid-19, řekl ve svém virtuálním projevu k Valnému shromáždění OSN americký prezident Donald Trump. Koronavirus ve svém projevu jako obvykle označil za čínský virus.

"Čínská vláda a Světová zdravotnická organizace, kterou Čína prakticky ovládá, chybně prohlašovaly, že není důkaz o přenosu z jednoho člověka na druhého," řekl Trump. "Později chybně tvrdily, že lidé bez symptomů nemoc nepřenášejí," uvedl také.

Onemocnění covid-19 se objevilo koncem minulého roku ve středočínské provincii Chu-pej, odkud se během následujících měsíců rozšířilo do celého světa. Koronavirem se podle statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo 31,36 milionu lidí, asi 965.640 z nich zemřelo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy