Zastupitelé Brna odsunuli schválení odkupu akcií Veletrhů Brno

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 11. 2015 12:40
Brněnští zastupitelé odsunuli schválení podmínek odkupu 61 procent akcií Veletrhů Brno tak, jak je dohodl primátor Petr Vokřál (ANO). Místo toho souhlasili s tím, že se setkají 16. listopadu se zástupci společnosti Patria Finance, která Veletrhy Brno oceňovala a účastnila se jednání. Podle dohodnutých podmínek Brno zaplatí německému vlastníkovi Messe Düsseldorf 8,3 milionu eur, tedy zhruba 225 milionů korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Zlínský kraj

Brno - Brněnští zastupitelé odsunuli schválení podmínek odkupu 61 procent akcií Veletrhů Brno tak, jak je dohodl primátor Petr Vokřál (ANO).

Místo toho souhlasili s tím, že se setkají 16. listopadu se zástupci společnosti Patria Finance, která Veletrhy Brno oceňovala a účastnila se jednání.

Podmínky odkupu by pak zastupitelstvo schvalovalo na mimořádné schůzi 20. listopadu. Až v prosinci se má schvalovat konkrétní podoba smluv.

Zaplatí 8,3 milionu

Podle dohodnutých podmínek Brno zaplatí německému vlastníkovi Messe Düsseldorf 8,3 milionu eur, tedy zhruba 225 milionů korun.

Další částí ceny je podřízená půjčka 13,7 milionu eur, což je asi 370 milionů Kč, kterou musí splatit Veletrhy německému vlastníkovi. Město by se po dokončení obchodu stalo majoritním vlastníkem výstavní společnosti s 95 procenty akcií.

Obchod hodlá Brno zaplatit z rozpočtu vzhledem k tomu, že podřízenou půjčku budou refinancovat a splácet Veletrhy.

"Poskytla jim ji německá strana, a jelikož jde o podřízenou půjčku, dostala by se k penězům až poté, co Veletrhy splatí klasický komerční bankovní úvěr," řekl Vokřál.

Ředitel: je to nápad opozice

Generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš dnešní odsun rozhodnutí vnímá jako potřebu opozice, která má dojem, že nemá dostatek informací.

"Je potřeba zastupitelům některé věci vysvětlovat. Až si to politici interně vydiskutují, tak věřím, že všichni pochopí, že koupě akcií je správný krok," řekl Kuliš novinářům.

Také vyvracel nepravdivá či zavádějící tvrzení, s nimiž vystupovali opoziční politici ohledně hospodaření.

"Firma je ekonomicky zdravá, za posledních šest let jsme ji zásadním způsobem oddlužili a splatili 800 milionů korun. Není ztrátová a má potřebnou likviditu," řekl Kuliš.

Konec nejistoty

Pokud město obchod dokončí, pro Veletrhy Brno skončí období nejistoty. Pro město je podle Vokřála klíčové, aby se v Brně udrželo výstavnictví. Na hlavní veletržní činnost jsou navíc navázány další obchodní možnosti.

"Uvidíme, co bude se zbytným majetkem. Diskutuje se například o posunu tramvajové smyčky v Pisárkách, s hasiči diskutujeme o uvolnění části pozemku pro ně, protože současné podmínky už nevyhovují standardům. Rozhodně ale nebudeme mít k areálu developerský přístup," řekl Vokřál.

Ředitel Kuliš také zmínil, že se společnost nebrání většímu počtu koncertů či veřejných akcí, které jsou obchodně úspěšně a prostory výstaviště jsou pro ně vhodné. Zároveň chce rozvíjet výstavnictví a kongresové podnikání.

Již dříve řekl, že je potřeba udržet nastavený obchodní model dalších osm let, aby se společnost podařilo zcela oddlužit.

 

Právě se děje

Další zprávy