Zápis do školek: Na 150 volných míst i 500 přihlášek

ČTK ČTK
4. 4. 2013 15:01
Po prvním kole zápisu do brněnských mateřských škol nedostalo místo přes 2200 dětí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Brno - Po prvním kole zápisu do brněnských mateřských škol nedostalo místo přes 2200 dětí, hlásilo se jich skoro 4600.

Předškolní a pětileté děti jsou podle náměstkyně primátora Jany Bohuňovské (ODS) umístěné všechny, problém mají zejména ty mladší.

Čísla ještě nejsou konečná a není do nich započítána největší městská část Brno-střed, která se nezapojila do elektronického zápisu.

Magistrát vidí řešení v budování míst pro předškoláky v základních školách, podle některých starostů to ale není možné.

"V úterý skončilo první kolo přijímacího řízení a teď bude další část. Musí se vyhodnotit počty umístěných dětí, budeme vědět, kolik dětí dostane například odklad," řekla Bohuňovská. Počet přijatých se tak podle ní v budoucnu ještě změní.

Šestileté a pětileté děti jsou po prvním kole umístěné všechny, ze čtyřletých místo nedostalo šest dětí a z tříletých bylo přijato 46,2 procenta. Mezi přihlášenými jsou i dvouleté děti, které ale nemají šanci se umístit, podotkla náměstkyně primátora.

Jedna z nejhorších situací je v městské části Bystrc, kde je 150 volných míst na 500 přihlášek. Podle starosty Vladimíra Vetchého (ČSSD) je jediným řešením vybudování nové školky, na kterou ale nyní nejsou peníze.

Přesouvání dětí do nevyužitých tříd základních škol prý není možné. "Nyní nastupují do školy silné ročníky a ty kapacity tam prostě nejsou. Nová školka by nabídla zhruba 150 míst," uvedl Vetchý.

Magistrát nechá ještě letos vybudovat 300 nových míst, na všechny přihlášené to zřejmě stačit nebude. Definitivní čísla o počtu přijatých dětí budou známá zřejmě až na konci června či v září.

 

Právě se děje

před 35 minutami

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy