Za šalinu zaplatíte i mobilem, Brno už má SMS jízdenky

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
25. 11. 2013 14:30
Subdodavatelem služeb je firma, která je zodpovědná za předražené zakázky DPP.
Foto: Dopravní podnik hl. m. Prahy

Brno - Cestující městskou hromadnou dopravou v Brně si konečně mohou koupit SMS jízdenku. Dopravní podnik města Brna (DPMB) zatím službu testuje, proto má v nabídce pouze dva typy.

Základním typem je jízdenka za 29 Kč s platností na 75 minut. Zájemci si mohou koupit také doklad na 24 hodin, který vyjde na 99 korun. Elektronické verze tak budou o něco dražší než ty papírové.

Za celodenní papírový lístek totiž zaplatí cestující 90 korun, jízdenka na 90 minut stojí 27 korun. Dopravní podnik do budoucnosti počítá s možným rozšířením portfolia.

Cestující mají tři možnosti, jak si elektronické jízdenky zakoupit. Jednak si je mohou objednat zasláním SMS. Další možností je zaregistrování vlastního čísla v systému Na zavolanou. Poté si je cestující objedná pouhým zavoláním na dané číslo. Jízdní doklad je možné objednat také přes chytré telefony pomocí aplikace Sejf.

SMS jízdenka je podobně jako v jiných městech platná až při jejím obdržení, nikoliv při odeslání objednávky. Do dopravních prostředků by tak cestující měl nastupovat až po jejím obdržení.

Dodavatelem služeb se po dlouhém výběrovém řízení stala firma Direct Pay. Dopravní podnik uvedl, že firma nabídla nejlepší finanční podmínky, kdy bude dostávat 14,7 procent z ceny každé jízdenky.

Malá provize dodavatele

Jak si mohou lidé objednat jízdenky

Objednání přes SMS

Odesláním SMS ve tvaru BRNO (75 minut/29 Kč) nebo BRNOD (24hodin/99 Kč) na číslo 90206. Cena SMS se odvíjí od tarifu vašeho operátora.

Na prozvonění

Zaregistrujete své telefonní číslo na čísle 910 902 000 nebo www.nazavolanou.cz. Pro nákup zavoláte na číslo 910 902 029 (75 minut/29 Kč) nebo 910 902 099 (24 hodin/99 Kč).

Jízdenka ze Sejfu

Sejf je mobilní aplikace pro chytré telefony, která funguje jako mobilní peněženka. Je k dispozici zdarma a nákup je velice jednoduchý. Aplikace je podporována operačními systémy iOS a Android.

"Provize z prodané jízdenky bude jedna z nejnižších v České republice," uvedl generální ředitel DPMB Miloš Havránek. Provize se v jiných městech pohybuje mezi 13 až 30 procenty.

Dopravní podnik si pochvaluje situaci, kdy nejsou se zavedením nového systému spojeny téměř žádné vstupní náklady.

"Dodavatel zajistí zavedení i provoz systému a související školení. Dopravní podnik investuje pouze do koupě kontrolních zařízení pro revizory," vysvětlil vedoucí tarifního odboru Vít Prýgl.

Subdodavatelem celé zakázky je firma Erika a.s. Ta stála i na počátku elektronických SMS, kdy byl DPMB několikrát nařčen z toho, že je tendr vypsán přesně na míru právě firmě Erika.

Firma je spojena také s nevýhodnými smlouvami s pražským dopravním podnikem, podepsanými tehdejším ředitelem DPP Martinem Dvořákem. Erika provozuje nebo je subdodavatelem služeb v sedmi krajských městech. Mimo jiné také v Ústí nad Labem či Ostravě, kde se marže pohybují kolem 30 procent.

Na sdílení jsme připraveni

Podle tiskové mluvčí DPMB Lindy Hailichové jsou revizoři připraveni i na nejnovější triky cestujících. Jedním ze způsobů je například sdílení SMS jízdenky pomocí aplikace FareBandit.

"O sdílení SMS jízdenek samozřejmě víme a vědí o něm i naši revizoři. Dodavatel systému již zajistil taková opatření, které dokáže takového sdílení odhalit," dodala Hailichová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy