Za chybný nákup zaplatí ministerstvo čtvrt milionu

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 10. 2013 11:47
Ministerstvo obrany chybovalo při nákupu zdravotnického materiálu. Zaplatí pokutu.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v Brně.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v Brně. | Foto: Tomáš Adamec

Brno - Ministerstvo obrany dostalo od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) čtvrtmilionovou pokutu.

Chybovalo při nákupu zdravotnického materiálu, tendr vypsalo příliš široce. Do jednoho tendru spojilo nákup zboží, které spolu blíže nesouvisí, například nábytkové vybavení nebo nákup autolékárniček, jak bylo uvedeno na webu ÚOHS.

Pokuta úřadu je pravomocná. Koncem září ji potvrdil předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj. Ministerstvo se sankci může bránit žalobou u Krajského soudu v Brně, rozhodnutí ale respektuje. "Do budoucna budou přijata taková opatření, aby se podobná pochybení neopakovala," řekl mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Výsledkem chybného postupu ministerstva byla podle Rafaje skutečnost, že se do tendru mohlo přihlásit pouze minimum firem. "To, že zadavatel podstatným způsobem omezil soutěžní prostředí, potvrzuje skutečnost, že nabídku podal pouze jediný uchazeč," uvedl v rozhodnutí Rafaj.

Podle něj vybavení nábytkem nijak nesouvisí se zakoupením autolékárniček pro útvary armády, spotřebního materiálu pro EKG či s nákupem odběrových zkumavek a jehel.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy