Vyklízení domu v Nedvědici začalo, hasiči našli výbušné i radioaktivní látky

ČTK ČTK
24. 6. 2016 14:14
V Nedvědici na Brněnsku byly v rodinném domě nalezeny výbušné i radioaktivní látky a spousta chemikálií. Hasiči nyní budovu vyklízejí. Množství rizikových látek ale není tak velké, aby v tuto chvíli vyžadovalo evakuaci nejbližšího okolí. Dům prohlédl také pyrotechnik. Podle hasičů bude v domě nejspíš víc chemikálií než původně ohlášené čtyři tuny. Chemikálie sbíral muž, který v domě žil a měl v nich zálibu. Zásoby se našly až po jeho smrti.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: ČTK

Nedvědice (Brněnsko) - V rodinném domě v Nedvědici na Brněnsku, který od rána vyklízejí hasiči, se našly i výbušné látky a radioaktivní soli. Množství rizikových látek ale není tak velké, aby v tuto chvíli vyžadovalo evakuaci nejbližšího okolí. V Nedvědici platí stav nebezpečí, který vyhlásil na 15 dní hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Kvůli výbušninám se do Nedvědice podívají také policejní pyrotechnici. "Byly také nalezeny radioaktivní látky, takže konzultujeme další vývoj situace se Státním úřadem pro jadernou bezpečnost," řekl novinářům Hašek. V domě je podle něj značný nepořádek, hasiči dům prohledávají, nacházejí nejrůznější chemikálie, často bez popisu.

Hasiči od rána vyklidili jednu místnost, ve které našli asi tři tuny materiálu shromážděného postupně mužem, který zřejmě nacházel v chemikáliích zálibu. Zásoby se našly po jeho smrti.

Celkem bude v domě nejspíš víc chemikálií než původně ohlášené čtyři tuny. "Jsem přesvědčen, že to, co se tam postupně nachází, představuje reálné nebezpečí tady pro lidi, také pro životní prostředí," uvedl Hašek. Patnáctidenní stav nebezpečí podle něj k odstranění uskladněných chemikálií postačí.

V rodinném domě stále žije matka zemřelého muže. "Zatím není důvod ji stěhovat pryč. Pokud by něco hrozilo, je tady varianta, že odejde k příbuzným, anebo potom by byla varianta náhradního ubytování," popsal Hašek.

 

Právě se děje

Další zprávy