Volby v Brně-sever znovu platí, spor se vrací k soudu

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 2. 2015 17:07
Krajský soud v Brně podle ústavních soudců chyboval, když kvůli údajnému kupčení s hlasy Romů rozhodl o neplatnosti hlasování.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Brno - Výsledky komunálních voleb v městské části Brno-sever znovu platí.

Krajský soud v Brně podle ústavních soudců chyboval, když kvůli údajnému kupčení s hlasy Romů rozhodl o neplatnosti hlasování.

Přímá korupce se neprokázala, stejně jako nepřípustný nátlak na voliče, zrušení voleb tak prý nebylo přiměřeným krokem. Justice musí být při rozhodování o volebních záležitostech zdrženlivá.

Ústavní soud (ÚS) v úterý vyhověl stížnostem starosty Rostislava Hakla (ČSSD), městské části. Krajský soud bude o volbách rozhodovat znovu, tentokrát v limitech úterního nálezu.

Za zvolení vstup na večírek

Krajský soud volby loni zrušil na návrh lidoveckého zastupitele Petra Hladíka. Někteří Romové podle Hladíka volili starostu Hakla za bezplatný vstup na povolební zábavu s jídlem a pitím zdarma, což krajský soud považoval za vážný volební delikt.

Hakl nález přivítal. "Těžko jsem chápal, jak jsem mohl být spojovaný s nějakým ovlivňováním voleb," řekl novinářům. O sporné akci prý věděl dopředu, upozornil na ni i městskou policii, která neměla důvod zasahovat.

Podle ústavních soudců slib veselice s pohoštěním bez souvisejícího nátlaku a dalších zjištění nelze považovat za nezákonnost. Volby lze zrušit v případě, kdy se jasně prokáže "obchodně-tržní" přístup ke kampani s reálnou korupcí a nátlakem, například jako před pěti lety v Krupce na Teplicku. V Brně pro takový závěr podle ÚS neexistují důkazy.

Chyběly jasné důkazy

"ÚS je toho názoru, že rozhodnutí zrušit volby do Zastupitelstva městské části Brno-sever bylo svévolné a neproporcionální," stojí v nálezu soudce zpravodaje Jana Musila. Pokud by justice takto rozhodovala opakovaně, znamenalo by to podle ÚS značnou nejistotu, protože podobným praktikám nelze dlouhodobě bránit, je to součást agitace.

"Můžeme mít samozřejmě z morálních důvodů určité výhrady k podobnému postupu, nicméně všichni víme, že je to naprosto běžná část jakýchkoliv volebních kampaní. Jeden kandidát předkládá voličům koblihy, jiný šálky kávy," řekl novinářům Musil.

Krajský soud také podle něj neměl jasné důkazy, že Romové skutečně volili ČSSD a starostu Hakla, a pokud ano, že to udělali skutečně na doporučení organizátora veselice Adama Adámka a kvůli tomu, aby se na akci dostali.

Podle ústavních stížností se krajský soud dostatečně nezabýval tím, zda není možné zjednat nápravu jinak, třeba odečtením sporných hlasů. Stížnosti také poukazovaly na to, že se neprokázala přímá korupce ani to, že by někdo Romy ovlivňoval v den voleb nebo ve volebních místnostech. Pokud dostali doporučení, koho volit, není to podle stížností nic neobvyklého.

Část má rozpočtové provizorium

V městské části Brno-sever volby vyhrálo Sdružení občanů Lesné s devíti mandáty mezi 35 zastupiteli, druhé ANO získalo mandátů šest, stejně jako třetí ČSSD. Čtyři mandáty mají lidovci a po dvou TOP 09, Strana zelených, KSČM, A co Brno? a ODS.

V Brně-sever žije přes 47 000 lidí, zahrnuje například sídliště Lesná, rezidenční čtvrť Černá Pole i dělnické Husovice.

V návaznosti na rozhodnutí krajského soudu vyhlásil ministr vnitra nové hlasování na 14. března. ÚS však už dříve přípravu zastavil, aby předešel nejistotě a zbytečným výdajům, nyní ministrovo rozhodnutí definitivně zrušil.

Městskou část stále řídí rada a starosta z minulého období, má rozpočtové provizorium. Noví zastupitelé zatím neměli ustavující schůzi, do nového rozhodnutí krajského soudu ji svolat nelze.

Už na podzim byla v Brně-severu předběžně dojednaná koalice ANO, ČSSD, TOP 09, A co Brno? a Strany zelených. Vítězné sdružení by tak skončilo v opozici. "Platí výsledek voleb, ale nemusí platit nějaké domluvy. Pětikoalice, která měla vzniknout, nereflektovala vůli voličů ve volbách. Vyzvali jsme některé subjekty k novému jednání o uspořádání radnice," řekl ČTK předseda Sdružení občanů Lesné Martin Maleček.

 

Právě se děje

před 59 minutami

V porotě letošní soutěže Miss Germany zasednou po 93 letech pouze ženy

Zasedne v ní například přebornice v karate, televizní hlasatelka či bývalá krajně pravicová politička. Poprvé za 93 let existence v ní ale nebude zastoupen ani jeden muž, napsal britský list The Times.

Motto nově koncipované Miss Germany zní "Podpora autentických žen". Šestnáct adeptek na titul porotkyně příští měsíc posoudí na základě jejich osobností a životních příběhů.

Neznamená to, že se v porotě v budoucnu už žádný muž neobjeví, řekl šéf soutěže Max Klemmer. Nicméně každý, kdo se bude chtít porotcem stát, bude muset projít testem, zda se ztotožňuje s novým konceptem soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku ozbrojenců na motel v mexickém státě Guanajuato zemřelo nejméně devět lidí

Skupině těžce ozbrojených mužů se podařilo uprchnout. Útočníci se vloupali do hotelu a restaurace u silnice, kde zahájili palbu. V zařízení zemřelo šest lidí, mezi nimi také dvě zaměstnankyně motelu, kuchařka a servírka.

Stát Guanajuato ve středním Mexiku je důležitým průmyslovým centrem. Zločinné gangy jsou zde velmi aktivní, a to zejména při krádeži paliva. a Není výjimkou, že útočí právě na místa, kde často zastavují řidiči kamionů, píše agentura AFP. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronaviru podlehlo již 56 lidí, podezření na infekci hlásí Vídeň

Novému koronaviru v Číně podlehlo již 56 lidí a nakažených je přes 2000. S odvoláním na úřady provincie Chu-pej, odkud se infekce začala šířit, o tom informovaly zahraniční tiskové agentury. První nemocnou s podezřením na koronavirus - čínskou letušku - dnes oznámilo Rakousko, první potvrzený případ rovněž ohlásila Kanada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy