Vitula končí na Masarykově univerzitě, jde do politiky

ČTK ČTK, Markéta Žižková
19. 3. 2012 11:04
Stal se lídrem kandidátky TOP 09 ve volbách do krajského zastupitelstva
Jan Vitula rezignoval na funkci kvestora.
Jan Vitula rezignoval na funkci kvestora. | Foto: TOP 09

Brno - Kvestor Masarykovy univerzity Jan Vitula v pondělí rezignoval.

Své funkce se vzdal poté, co se oficiálně stal lídrem kandidátky TOP 09 v nadcházejících volbách do krajského zastupitelstva Jihomoravského kraje.

"Být kvestorem a zároveň lídrem krajské kandidátky není podle mého názoru možné skloubit a stoprocentně se věnovat ať jedné, či druhé pozici, a proto jsem se rozhodl požádat pana rektora o uvolnění z funkce od začátku dubna," řekl Vitula.

Ten na místě kvestora setrvá do konce března.

"Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek Vitulovu rezignaci přijal a poděkoval mu za jeho práci pro univerzitu," uvedla mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Na pozici kvestora nastoupil Vitula v září 2011, kdy ve funkci vystřídal současného prorektora pro ekonomiku Ladislava Janíčka.

Vitula kritizoval ministerstvo školství

Vitula, který v minulosti působil na ministerstvu školství jako vrchní ředitel pro strukturální fondy EU, je známý v souvislosti s kritikou ministerstva školství za špatné čerpání peněz z eurofondů. S jeho rezignací to prý ale nesouvisí.

"Kandidátka byla potvrzená před deseti dny, takže to na sebe fakticky navazuje. S panem rektorem jsem začal jednat hned druhý den," řekl Vitula.

Vedení univerzity nyní musí vyřešit otázku, kdo Vitulu ve funkci nahradí. "Ta pozice je významná a její obsazení je vážnou věcí. Existuje několik variant postupů, je také možné někoho dočasně pověřit výkonem funkce, než vypíšeme výběrové řízení," řekl Bek.

Kvestor má na starosti hospodaření a vnitřní správu vysoké školy, je podřízen rektorovi. Ten ho také jmenuje a odvolává.

 

Právě se děje

před 39 minutami

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů. 

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace nicméně pacienty neohrožuje, protože ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy