Víno teče proudem, na jeho oslavy dorazí až 80 000 lidí

ČTK ČTK
9. 9. 2011 22:30
Ve Znojmě začalo tradiční historické vinobraní, má přijet až 80 tisíc lidí
Znojemské historické vinobraní každoročně láká desítky tisíc lidí.
Znojemské historické vinobraní každoročně láká desítky tisíc lidí. | Foto: Město Znojmo

Znojmo - Ve Znojmě v pátek začalo tradiční historické vinobraní. Organizátoři očekávají, že se na dvoudenní akci přijede podívat 70 až 80 tisíc lidí.

Historické centrum města je pro dopravu uzavřené a během pátečního odpoledne se začalo rychle plnit. "V předprodeji si koupilo lístky 15 000 lidí. Většina, ale přichází na místo rovnou a kupuje lístky až v den akce," uvedl Polouček.

Jedním z vrcholů akce je historický průvod krále Jana Lucemburského s chotí Eliškou Přemyslovnou. Role královského páru se ujali herci Petr Vaněk, známý například z filmu Tobruk, a rodačka ze Znojma Martina Válková - Preissová. Jejich průvod představuje asi 400 kostýmovaných postav na koních i pěších.

Program vinobraní láká dál na zhruba tisícovku účinkujících na deseti pódiích. Součástí hudebního programu jsou vystoupení zpěvačky Anety Langerové a skupin Buty, No Name, Hradišťan, Javory, B Side Band a Kollerband. Moderátory jsou herci Petr Rychlý a Martin Dejdar.

Celkový rozpočet Znojemského historického vinobraní se letos o třetinu snížil na zhruba šest milionů korun. Organizátoři věří, že se to kvality akce nedotkne. Snížily se například honoráře pro vystupující.

Tradice sahá k roku 1967

Znojemské historické vinobraní je největší akcí svého druhu v ČR. Poprvé se konalo v roce 1967. Jeho dějištěm je téměř celé centrum města, respektive velká část městské památkové rezervace a její okolí. Akce rovněž připomene, že Znojmo letos od ministerstva kultury získalo titul historické město ČR.

Kromě znojemského vinobraní v pátek začaly i oslavy sklizně vína v Mikulově na Břeclavsku. Pálavské vinobraní pravidelně navštěvují také desetitisíce lidí. Akce končí v neděli. Láká například na třetí ročník mistrovství republiky v rozeznávání vůně ve víně.

 

Právě se děje

Další zprávy