Většina brněnských heren je v zakázaných zónách

ČTK ČTK
9. 12. 2010 14:26
Aktivisté zveřejnili na webu interaktivní mapu heren
Interaktivní mapa heren je první svého druhu v ČR
Interaktivní mapa heren je první svého druhu v ČR | Foto: www.osbrneni.cz

Brno - Dvě brněnská občanská sdružení zprovoznila na webu interaktivní mapu heren v centru Brna.

Mapa podle nich ukazuje, že naprostá většina ze zhruba stovky heren s výherními přístroji a loterijními terminály v centru jihomoravské metropole funguje v zakázané zóně, tedy v oblasti do sta metrů od školských a lékařských zařízení, budov státních orgánů a církví.

Mapa je první svého druhu v zemi. Sdružení Brnění a Stop hazardu tím chtějí inspirovat další obce k regulaci hazardu.

Podle aktivistů je v rozsahu hazardu Česko v rámci EU na špici. Zatímco ve Francii podle nich vychází jeden automat na 18 tisíc lidí, v Česku prý připadá jeden automat na 170 osob, a v Brně dokonce na 60 obyvatel.

"Mapa je důkazem toho, že veřejná správa povoluje výherní automaty v prostoru se zákazem," uvedla Hana Chalupská ze sdružení Brnění.

Mapa chce podle Chalupské upozornit na to, že i v současném zákoně o loteriích je zakotvena "přirozená ochrana", a to díky paragrafu o tom, že není možné povolit výherní hrací přístroj do sta metrů od veřejných institucí.

Aktivisté chtějí starostům rozeslat manuál

Občanská sdružení podle Matěje Hollana z Brnění připravila kromě mapy i manuál pro starosty, v němž upozorňují na manévrovací prostor pro regulaci hazardu. Manuál chtějí rozeslat po České republice.

V hernách lze narazit na dva typy hracích automatů - na výherní hrací přístroje a videoloterijní terminály. Automaty povoluje obec, zatímco terminály ministerstvo financí.

Podle aktivistů bylo donedávna běžnou praxí, že kde obec nepovolila výherní automat, tam ministerstvo obratem povolilo terminál.

Jak tvrdí aktivisté, nově se od letošního srpna paragraf o zákazu povolovat herny v sousedství veřejných budov vztahuje i na loterijní automaty.

"Zkoumání sousedství je ve vztahu k videoloterijním terminálům stanoven vágně. Pokud nemá obec vyhlášku o 100 metrech, doklad, že terminál není v sousedství, má poskytnout žadatel o povolení," připomněl Hollan.

"Je tedy třeba, aby obce přijaly svou vyhlášku o sousedství tak, jak to přijalo Brno. Ministerstvo financí pak nebude moci povolení na videoloterijní terminál vydat," dodal.

Podle aktivistů je do očí bijící případ porušení zákona existence herny v budově policie, tak jak tomu je v brněnské ulici Cejl.

Dalším problémem je podle občanských sdružení to, že pokud herna jednou dostane povolení, které často platí až deset let, zatím není možné ho zrušit.

Podle novely by měly instalaci videoloterijních terminálů regulovat i obce

V Česku má upravit pravidla hraní hazardních her novela zákona o loteriích, kterou v září schválila vláda. Novela nyní míří do sněmovny.

Nová úprava dává podle ministerstva financí obcím možnost vyhláškou určit, na kterých místech a v jakém čase je provozování i dosud neregulovaných druhů hazardu povoleno či zakázáno. Nově by pravomoc regulovat instalaci videoloterijních terminálů měla připadnout i obcím.

Novela loterijního zákona už jednou legislativním procesem prošla. Měla začít platit od července, novelu však počátkem června vetoval prezident Václav Klaus.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy