Firma z Brna vyhrála vědeckou "Ligu mistrů". Dostane miliony na vývoj preparátu na rychlé hojení ran

Jan Hejl Jan Hejl
4. 1. 2017 15:02
Už za několik let by se na trhu mohli objevit jedinečný preparát, díky kterému se bude poškozená kůže například po popáleninách hojit mnohonásobně rychleji než dosud. Vyvíjejí jej vědci z brněnské firmy Enantis ve spolupráci s Masarykovou univerzitou. Díky třicetimilionovému grantu od Evropské komise jsou jen krok od toho, aby našli látku, jež bude sloužit jako nosič speciálně upravených proteinů. Moravská firma grant získala v obrovské mezinárodní konkurenci jako jediná společnost z Česka. Porotu o potenciálu výzkumu přesvědčí jen pět procent uchazečů z celé Evropské unie.
Firma Enantis vznikla na půdě Masarykovy univerzity v Brně.
Firma Enantis vznikla na půdě Masarykovy univerzity v Brně. | Foto: Enantis

BrnoBrněnští vědci jsou krok od vyvinutí jedinečných produktů, které pomůžou při hojení těžkých ran. Díky několikaletému výzkumu na půdě Masarykovy univerzity (MU) speciálně upravili jeden typ růstového proteinu, jenž v lidském těle působí takřka zázračně – při silných popáleninách například mnohonásobně rychleji pomůže zacelit poškozenou kůži.

Biotechnologická firma Enantis, která jako vůbec jedna z prvních společností v Česku vznikla na akademické půdě, nyní na vývoj koncového produktu získala peníze z prestižního grantu SME Instrument. Od Evropské komise dostala třicet milionů korun.

„Přirovnal bych to k lize mistrů ve fotbale. Peníze z těchto zdrojů získají jen ti nejlepší z nejlepších,“ pochvaluje si David Uhlíř z Jihomoravského inovačního centra, které Enantisu s žádostí o grant pomáhalo. Brněnská firma má přitom jen osm zaměstnanců, přesto dokázala uspět v několikatisícové mezinárodní konkurenci jiných společností. „Peníze dostanou jen asi čtyři procenta žadatelů, z Česka jsme obdrželi finance jako jediní dvakrát,“ dodává ředitelka firmy Enantis Veronika Štěpánková.

Vědci nyní mají dva roky na to, aby pro látky, které díky úpravě vydrží působit i několik týdnů, našli vhodný nosič – například hojivé náplasti nebo krémy. Ty by mohly firmě vynést velké zisky.

„Součástí projektu je i preklinické testování, pak budeme hledat vhodného partnera, investora, který nám pomůže výsledný produkt dál testovat a později uvést do prodeje,“ přibližuje Štěpánková.

Obrovská konkurenční výhoda

Za mezinárodním úspěchem brněnských vědců stojí také odborníci z Biologického ústavu Lékařské fakulty MU, jež na možné využití růstového faktoru upozornili. Pak začali spolupracovat s přírodovědci. Zkoumání nakonec převzal Enantis, spin-off firma vzešlá z univerzitního prostředí. Sídlí v prostorech rozlehlého kampusu MU v Brně-Bohunicích.

Firma Enantis, kde speciální růstové proteiny vyvíjejí, vznikla v roce 2006.
Firma Enantis, kde speciální růstové proteiny vyvíjejí, vznikla v roce 2006. | Foto: Enantis

„Řetězce proteinů si lze představit jako šňůrku s korálky. Pomocí počítačů si vytipujeme, který ze 150 korálků vyměníme, což způsobí větší stabilitu. Látka potom vydrží být aktivní v 37 stupních Celsia i po dvou týdnech,“ vysvětluje složitý postup Jiří Damborský z Přírodovědecké fakulty MU.

Pokud by vědci bílkoviny zapřičiňující hojení ran neupravili, vydržely by v pokojové teplotě jen pár hodin. Proto je nepraktické přidávat je do krémů. „Představa, že musíte doma uchovávat krém v teplotě minus dvacet stupňů, není reálná. Stejně tak by byl náročný jejich převoz,“ dodává biochemička Štěpánková.

V tom tkví obrovská konkurenční výhoda Enantisu – na rozdíl od jiných firem nebudou do přípravků připojovat pomocné látky, ale pomocí unikátního systému samotné proteiny pozměňovat.

Peníze za složitý byznys plán

Brněnští vědci peníze z evropského grantu SME Instrument, který je určen pro malé a střední podniky, už jednou využili. V první fázi se jim mezinárodní podařilo porotu přesvědčit, že jejich záměr zkoumat látku pro hojení těžkých ran má smysl, a získali zhruba 1,5 milionu korun.

Za ně vytvořili podrobnou studii proveditelnosti a byznysové propočty, pomocí kterých společně s univerzitními ekonomy vyhodnotili, že nejperspektivnější oblasti pro vývoj látky bude právě regenerativní medicína. S nimi Enantis znovu obstál a od Evropské komise teď dostal třicet milionů korun na další výzkum.

Laboratoře Enantisu sídlí v kampusu Masarykovy univerzity.
Laboratoře Enantisu sídlí v kampusu Masarykovy univerzity. | Foto: Enantis

„Bez intenzivní komunikace biologů a chemiků a bez expertů na podnikatelské prostředí a ekonomické souvislosti by projekt v této podobě nikdy nevznikl,“ zdůrazňuje prorektor MU pro výzkum Petr Dvořák.

Enantis funguje od roku 2006, univerzita s ní jako první biotechnologickou spin-off firmou MU podepsala smlouvu o spolupráci a licenční smlouvu na využívání duševního vlastnictví. Nyní kvůli náročnému výzkumu proteinů hledá k současným osmi odborníkům další zaměstnance. Díky grantu získá také zahraničního experta, který firmě pomůže s růstem i navázáním kontaktů na velké farmaceutické společnosti.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Kriminalisté zadrželi 42letého cizince podezřelého ze série znásilnění žen z komunity bezdomovců v Olomouci. Stíhán je i kvůli řadě fyzických napadení

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Vrah německého politika Waltera Lübckeho dostal u soudu doživotí

Na doživotí poslal německý soud do vězení Stephana Ernsta za předloňskou vraždu hesenského politika Waltera Lübckeho. Vražda vyvolala pobouření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy