Ve Strachotíně odtěží 3000 kubíků půdy, která ohrožuje domy

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 9. 2014 16:51
Práce provádí speciální bagr. Jihomoravský kraj si ho pronajal od soukromé firmy z Prahy.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Strachotín - Ve Strachotíně na Břeclavsku začal v úterý v 16:00 bagr odebírat půdu z podmáčeného svahu, který ohrožuje osm rodinných domů.

Práce potrvají sedm až deset dní a bude při nich nutné odtěžit zhruba 3000 krychlových metrů půdy, uvedl po jednání krizového štábu v obci jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Kvůli sesuvům půdy vyhlásil v pondělí večer ve Strachotíně, Dolních Věstonicích a Pavlově stav nebezpečí. Vyhlášení stavu nebezpečí znamená, že náklady spojené s pracemi neuhradí obec, ale kraj. Vláda kraji přislíbila, že může na záchranné práce čerpat částku ze státního rozpočtu do deseti milionu korun. Sesuvy způsobily silné deště.

Jihomoravský kraj si bagr pronajal od soukromé firmy z Prahy. Lžíce bagru je umístěna na 17 metrů dlouhém rameni.

"Půda, kterou vytěžíme, by podle hrubých odhadů měla naplnit zhruba 300 nákladních aut," řekl ředitel jihomoravských hasičů Jiří Pelikán. Náklady zatím nejsou známy, Hašek je odhaduje na několik milionů korun.

Moderní domky stojí v oblasti, kde byl dříve pískovcový lom. Bagr bude odebírat půdu ze svahu po patnácticentimetrových vrstvách. "Práce potrvají v řádu dní. Budou rozděleny do dvou etap. Nejprve odebereme půdu nad domy a pak upravíme prostor pod touto lokalitou," uvedl Pelikán.

Zdůraznil, že před zahájením prací bude nutné zajistit domy - hlavně dveře a okna - před poškozením. Zásah bude podle šéfa hasičů technicky obtížný.

Z domů museli hasiči v pondělí večer evakuovat celkem 15 lidí. "Od té doby jsou u svých příbuzných," řekla starostka obce Lucie Danihelková s tím, že mají obavy o své domovy. Oblast je uzavřena, střeží ji policie a dostanou se do ní jen pracovníci integrovaného záchranného systému.

Poprvé se půda sesunula před dvěma lety

Mezi zasahujícími dobrovolnými hasiči je i Martin Matýšek. Shodou okolností je jedním z evakuovaných. Svůj dům musel v pondělí opustit s dcerou a manželkou. Útočiště našel s rodinou u svého otce - bývalého strachotínského starosty Pavla Matýška.

"Ještě dnes nás do domu pustili, abychom si odnesli kotě. Všechny evakuované domy vznikly jako nadstavby nad vinnými sklípky. Strachotín leží na píscích," řekl Pavel Matýšek.

Zdůraznil, že první sesuv půdy byl v oblasti někdejšího pískovcového lomu před dvěma lety. Nebyly tam ale rodinné domy. Matýšek připomněl, že před lety se místa pro stavbu nových domů hledala těžko. Mnozí lidé si, jak je to na jihu Moravy obvyklé, postavili domy přímo nad sklípky.

Hladiny řek klesají

Pavel Matýšek se teď obává nejen o dům svého syna, ale také o svoji letošní úrodu hroznů. Sklípek pod synovým domem si ponechal. "Je čas sklízet a hrozny zpracovat. Úroda ale zatím musí zůstat ve vinohradu. Do sklepa se nedostanu," doplnil.

Řeky na jižní Moravě rozvodnily o víkendu deště. Hladiny klesají, vznikají ale problémy se sesuvy půdy v oblasti Dolních Věstonic, Strachotína a Pavlova na Břeclavsku. Ve Věstonicích se sesunul svah pod krajskou silnicí. Pod ní byly karavany rybářů.

Jeden karavan byl zničen, další poškozen. V době neštěstí v nich nikdo nebyl. Jednu ze svědkyň události museli zdravotníci převézt kvůli psychickému traumatu do nemocnice. Silnice ve Věstonicích je uzavřena. Místo musí zkoumat geologové. Oprava silnice by mohla trvat až půl roku.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy