V Jevišovicích nahradí starou skládku stromy a keře

ČTK ČTK
5. 4. 2011 8:56
Do rekultivace chce obec investovat téměř 27 milionů korun
Místo haraburdí budou na skládce stromy.
Místo haraburdí budou na skládce stromy. | Foto: Reuters

Brno - Starou skládku, která leží v katastru Jevišovic na Znojemsku čeká rekultivace.

Obec loni dostala na sanaci starých ekologických zátěží dotaci 25 milionů korun, celkové náklady na odstranění skládky dosáhnou podle starosty obce Pavla Málka 26,5 milionu korun.

"Na skládku se ukládal odpad 40 let, uzavřena byla až v roce 1993," uvedl Málek. Podle něj by práce na rekultivaci místa měly začít v druhé polovině letošního roku.

Zemina na bývalé skládce se pokryje izolační fólií, která se zasype štěrkem. Poté by měla být celá plocha osazena zelení.

Jevišovice mají asi 1200 obyvatel a leží 16 kilometrů od Znojma.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy