V centru Brna přibyly čtyři stovky parkovacích míst

Anna Bromová
4. 12. 2013 11:44
Před Janáčkovým divadlem funguje podzemní parkoviště 21. století.
Foto: Anna Bromová

Brno - Najít parkovací místo je v centru Brna od úterka zase o něco snazší. Obrovská jáma před Janáčkovým divadlem, která během roku vzbuzovala zájem všech kolemjdoucích, se proměnila v podzemní parkovací dům s kapacitou až čtyři stovky míst.

Nadzemní část zatím tvoří pouze oplocená plocha, za rok by ji však měla pokrýt zeleň a nová odpočinková zóna s fontánou. Dříve betonový plac využívaný hlavně mládeží k jezdění na skateboardu tak plynule naváže na nově opravený park Koliště.

"Parkoviště pod Janáčkovým divadlem je opravdu garážové stání 21. století, a to nejen díky své logistice," upozornil primátor Brna Roman Onderka na to, že se návštěvníci budou moci do divadla dostat suchou nohou přímo od svého automobilu.

Jeho budova totiž bude s parkovištěm přímo propojena výtahem a schodištěm. V prvním ze dvou pater jsou navíc umístěny i čtyři nabíjecí stanice pro elektromobily a mohou zde parkovat také vozidla s alternativními plynovými pohony. 

Parkovat zde zvládnou i dámy

Stavba stála soukromého investora 300 milionů korun a od města má pozemek pronajatý za tři miliony ročně. Návratnost investice je vyčíslena na dvacet let a náměstek primátora Oliver Pospíšil označil firmu Tymet spíše za donátory, nežli investory.

Foto: Anna Bromová

Architektonicky pojali tvůrci stavbu tak, aby uživatelé parkoviště nemuseli těžce vyhledávat místa. "Parkovat zde zvládnou i dámy, protože tu nejsou žádné složité zatáčky," popsal jednoduchost interiéru garant projektu ze společnosti Tymet Karel Wimětal. 

V budově bude k dispozici také čtyřicet míst pro rezidenční stání. To běžné potom vyjde do konce roku na dvacet korun za hodinu. V příštím roce pak uživatelé parkovacího domu budou platit třicet korun přes den a patnáct korun přes noc.

"Auto nemám, a proto na parkovišti oceňuji hlavně to, že jsou v budově nové veřejné toalety," okomentovala stavbu dvacetiletá Michaela Píchová. Sociální zařízení bylo totiž jedním z požadavků města pro tuto stavbu. Ta v Janáčkově divadle zatím množství návštěvníků představení kapacitně nestíhala.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy