V bytě podivína v Brně policie objevila výbušniny, které by dokázaly zničit celý dům

ČTK ČTK
12. 12. 2019 16:28
V brněnském bytě v Šámalově ulici, jehož okolí muselo na začátku týdne opustit přes sedm desítek lidí, se podle prvních závěrů vyšetřování policie našly i silně výbušné látky. Ty by podle policie dokázaly zničit nejen dům, v němž byt byl. Případ policie řeší jako závažný zločin nedovolené ozbrojování.
V Šámalově ulici v Brně-Židenicích našli policisté 9. prosince 2019 v bytě mrtvého muže a velké množství chemikálií, kvůli nimž ulici uzavřeli a evakuovali z ní 25 lidí.
V Šámalově ulici v Brně-Židenicích našli policisté 9. prosince 2019 v bytě mrtvého muže a velké množství chemikálií, kvůli nimž ulici uzavřeli a evakuovali z ní 25 lidí. | Foto: ČTK

V Šámalově ulici policie zasahovala během pondělí a úterý. Nebezpečné látky se našly v bytě dvaačtyřicetiletého muže, kterého tam policisté našli mrtvého. Podle kriminalistů nejspíš spáchal sebevraždu. Policie jej označila za podivína s chemickým vzděláním, který si liboval v pokusech s výbušninami.

"Nejnebezpečnější látky museli pyrotechnici poblíž Brna obratem ve dvou řízených odpalech zlikvidovat. Na místě našli například čtyři lahvičky s asi půl kilogramem kyseliny pikrové. Pyrotechnici museli rovněž bezodkladně likvidovat i téměř šestikilogramový pytel s krystalickou látkou," uvedl mluvčí policie Bohumil Malášek. Podle zjištění na místě nejspíš šlo o silně výbušné organické peroxidy a dusičnany.

V domě byly i desítky krabic s lahvičkami, dózami a zkumavkami s chemikáliemi. Nalezené látky museli pyrotechnici na místě roztřídit, část likvidovali prakticky okamžitě, zbývající zničila odborná firma. "Technici na místě odebrali skoro tři desítky vzorků, které budou dále zkoumány," řekl mluvčí.

K domněnce, že muž spáchal sebevraždu, je vedou podle mluvčího stopy a informace z místa a předběžné výsledky soudní pitvy. Kriminalisté zahájili úkony pro zvlášť závažný zločin nedovolené ozbrojování. Podezřelý je ale po smrti, takže případ zřejmě odloží.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy