V bytě podivína v Brně policie objevila výbušniny, které by dokázaly zničit celý dům

ČTK ČTK
12. 12. 2019 16:28
V brněnském bytě v Šámalově ulici, jehož okolí muselo na začátku týdne opustit přes sedm desítek lidí, se podle prvních závěrů vyšetřování policie našly i silně výbušné látky. Ty by podle policie dokázaly zničit nejen dům, v němž byt byl. Případ policie řeší jako závažný zločin nedovolené ozbrojování.
V Šámalově ulici v Brně-Židenicích našli policisté 9. prosince 2019 v bytě mrtvého muže a velké množství chemikálií, kvůli nimž ulici uzavřeli a evakuovali z ní 25 lidí.
V Šámalově ulici v Brně-Židenicích našli policisté 9. prosince 2019 v bytě mrtvého muže a velké množství chemikálií, kvůli nimž ulici uzavřeli a evakuovali z ní 25 lidí. | Foto: ČTK

V Šámalově ulici policie zasahovala během pondělí a úterý. Nebezpečné látky se našly v bytě dvaačtyřicetiletého muže, kterého tam policisté našli mrtvého. Podle kriminalistů nejspíš spáchal sebevraždu. Policie jej označila za podivína s chemickým vzděláním, který si liboval v pokusech s výbušninami.

"Nejnebezpečnější látky museli pyrotechnici poblíž Brna obratem ve dvou řízených odpalech zlikvidovat. Na místě našli například čtyři lahvičky s asi půl kilogramem kyseliny pikrové. Pyrotechnici museli rovněž bezodkladně likvidovat i téměř šestikilogramový pytel s krystalickou látkou," uvedl mluvčí policie Bohumil Malášek. Podle zjištění na místě nejspíš šlo o silně výbušné organické peroxidy a dusičnany.

V domě byly i desítky krabic s lahvičkami, dózami a zkumavkami s chemikáliemi. Nalezené látky museli pyrotechnici na místě roztřídit, část likvidovali prakticky okamžitě, zbývající zničila odborná firma. "Technici na místě odebrali skoro tři desítky vzorků, které budou dále zkoumány," řekl mluvčí.

K domněnce, že muž spáchal sebevraždu, je vedou podle mluvčího stopy a informace z místa a předběžné výsledky soudní pitvy. Kriminalisté zahájili úkony pro zvlášť závažný zločin nedovolené ozbrojování. Podezřelý je ale po smrti, takže případ zřejmě odloží.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Zemřel herec Derek Fowlds, tajemník ze série Jistě, pane ministře

Ve věku 82 let zemřel dnes britský herec Derek Fowlds, jehož v Čechách znali diváci zejména z televizních sitcomů Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére. Podle serveru BBC zemřel dnes ráno v nemocnici v jihoanglickém městě Bath na zápal plic.

"Dnes odešel drahý kolega… Derek Fowlds byl opravdu milý člověk a fantastický herec… soustrast jeho rodině i přátelům, byl skutečná legenda," komentoval úmrtí na twitteru herec Larry Lamb.

Fowlds se narodil 2. září 1937 v Londýně. Hercem podle svých slov ani být nechtěl. "Chtěl jsem být fotbalista," vzpomněl ve své autobiografii z roku 2015. Když ale v jedné školní hře z jeviště uslyšel smích publika, rozhodl se pro herectví.

Fowlds začínal na divadle ve West Endu, od 60. let se objevil i v několika filmech, ale více se proslavil až rolí ministerského tajemníka Bernarda Woolleyho z kultovní satiry z osmdesátých let nazvané Jistě, pane ministře a další série Jistě, pane premiére.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americký soud zamítl žalobu mládeže na vládu kvůli klimatické politice

Federální odvolací soud ve Spojených státech v pátek zamítl žalobu proti klimatické politice vlády, kterou vznesla skupina dětí a dospívající mládeže. Informovala o tom agentura Reuters, podle které je to tvrdá rána tomuto významnému případu, kdy mladí lidé viní vládu, že ohrožuje jejich budoucnost.

Odvolací soud se v poměru dva ku jednomu shodl na tom, že žalující, kterým bylo v době podání žaloby osm až 19 let, neměli v případu odpovídající právní postavení. Soud rovněž konstatoval, že problémy vznesené v žalobě by měly řešit jednotlivé složky federální vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy