Loupež 77 milionů korun domluvil bratr s šéfem ochranky auta, řekl soudu jeden z lupičů

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 2. 2016 16:02
V Brně začal soud se čtyřmi bývalými policisty, kteří v srpnu 2006 u Slavkova přepadli vůz bezpečnostní služby, v němž bylo 77 milionů korun. Posádku donutili peníze vydat a navíc o čtyři roky později zavraždili velitele služby. Ten byl do zločinu zapojen a pachatelé ho odstranili jako nepohodlného svědka. Hlavnímu obžalovanému Romanu Dolíhalovi za to hrozí až doživotí, jeho spolupachatelům 15 let vězení. Jeho bratr u soudu řekl, že právě on se domluvil na loupeži s velitelem ochranky.
Antonín Dolíhal u soudu.
Antonín Dolíhal u soudu. | Foto: ČTK

Brno - Přepadení vozu s penězi a loupeží 77 milionů korun, které se stalo před deseti lety u Slavkova, bylo domluvené s velitelem tohoto auta. Brněnskému krajskému soudu to dnes při zahájení procesu řekl jeden ze čtyř obžalovaných Antonín Dolíhal. Svého bratra Romana Dolíhala obvinil, že přepadení naplánoval a domluvil s velitelem vozu, jehož o čtyři roky později zavraždil. Stalo se tak zřejmě kvůli obavám, že by velitel vozu mohl začít o případu mluvit.

Proces byl po výslechu obžalovaných odročen na 9., 10. a 11. března. Čtyřem obžalovaným hrozí tresty od čtyř let až do doživotí.

Jednání se konalo za mimořádných bezpečnostních opatření. Podle spisu je hlavním obžalovaným bývalý policista Roman Dolíhal. Jeho bratra Antonína přivedla k soudu vězeňská služba ozbrojená automatickými zbraněmi. Antonín byl na cestě do a z jednací síně maskovaný kuklou a na sobě měl i při jednání neprůstřelnou vestu. Soudce zakázal dělat záběry jeho tváře.

Roman Dolíhal řekl, že si po odchodu od policie založil bezpečnostní službu. S kolegy hlídal objekty a vymáhal dluhy. Pomáhal mu i kamarád, jenž pracoval pro konkurenční firmu Brink's C.L.

Její vůz s penězi přepadli v srpnu 2006 u Slavkova u Brna tři falešní policisté. Na osádku namířili protitankovou střelu. Osádka jim peníze vydala a trojice s nimi odjela. Jedna verze říká, že Roman Dolíhal byl na přepadení domluvený s šéfem vozu. Zatímco Roman to popřel, jeho bratr Antonín vše popsal. Uvedl, že na přepadení po domluvě s Romanem sehnal oblečení i další vybavení.

Antonín Dolíhal uvedl, že jeho bratr loupež s velitelem vozu připravovali. Ve voze s penězi jeli dva pracovníci bezpečnostní služby Brink's C.L.; velitel auta s kolegou. "Pokud by nastaly potíže, tak bychom prostě odjeli," řekl soudu Antonín.

Po činu si Dolíhalovi, jejich kolega z přepadení Jaroslav Havlík a šéf auta mezi sebe podle Antonína Dolíhala rovným dílem podělili 77 milionů. Bylo to zhruba 100 000 bankovek, naplnily tři cestovní tašky. "Peníze se nenašly. Byly za ně koupeny nemovitosti a pachatelé je nevýhodně investovali," řekla žalobkyně Ludmila Doležalová.

Bratři Dolíhalovi využili i služeb finančního poradce, který slíbil zhodnocení jejich vkladů. Dali mu 23 milionů, zpět dostali jen tři. Velitel vozu se ze svých dřívějších finančních potíží nedostal, což vedlo ke sporům a také zmínkám, že by mohl začít o přepadení mluvit.

Žalobkyně tvrdí, že Roman Dolíhal v roce 2010 přítele zardousil lankem a společně s dalším obžalovaným Jiřím Bartoněm jej odvezl a zahrabal na skládce za Brnem. Bartoň účast na uklizení těla dnes přiznal. Soudu řekl, že až když stál před mrtvým, zjistil, oč jde, a měl obavy o svůj život, kdyby s tělem nepomohl.

"Bojím se obou (Romana i Antonína Dolíhala)," řekl soudu. Havlík účast na loupeži popírá. S Dolíhalovými prý spolupracoval na ostraze objektů. Všichni tři kdysi dělali u policie v Tišnově.

Dolíhal prý našel šéfa vozu mrtvého. Co se mu stalo, se neptal

Roman tvrdí, že v březnu 2010 popíjel s Antonínem a jejich přítelem, někdejším šéfem přepadeného vozu, alkohol. Bratr i kamarád mluvili o sebevraždě, protože měli existenční problémy a rozpadly se jim vztahy. Proto prý z místnosti odešel.

Když se vrátil, našel přítele mrtvého, uvedl. "Pokud bratr ukazuje na mě, že já jsem vrah, já nemůžu ukázat na něj. Nemůžu říci, co se vlastně stalo," řekl Roman Dolíhal. Ve své výpovědi přišel s několika teoriemi, jak mohl jeho známý zemřít. Zdůraznil, že bratra Antonína se nikdy nezeptal, co se vlastně stalo.

Antonín byl podle Romana paralyzován úmrtím jejich přítele. Roman Dolíhal proto přivolal Bartoně a požádal jej, aby mu pomohl s odvezením a pohřbením těla. Prý tak chtěl ochránit bratra před vězením.

Strůjci přepadení hrozí i doživotí

Hlavnímu obžalovanému hrozí za loupež a vraždu výjimečný trest vězení, tedy až doživotí. Antonínovi Dolíhalovi a Jaroslavu Havlíkovi hrozí za účast na loupeži až 15 let vězení, Bartoňovi hrozí za spolupachatelství, tedy za pomoc s pohřbením zavražděného, čtyři roky za mřížemi.

Na zahájení procesu se přišel podívat také otec zavražděného. Řekl, že jeho syn zmizel 28. března 2010, přičemž do té doby bylo vše v pořádku. "Je to něco strašného. Nejsem schopen tam (v jednací síni) sedět," uvedl. Když eskorta přivedla obžalované, z budovy brněnského krajského soudu odešel.

Účastníkem soudního řízení je bezpečnostní služba Brink's C.L. Požádala o náhradu způsobené škody. V případě potrestání obžalovaných firma chce, aby ji zaplatili.

Loupež u Slavkova je patrně čtvrtým největším odcizením hotovosti v historii samostatné ČR. Nejvyšší částku - 560 milionů korun - si odnesl zloděj 1. prosince 2007 z budovy bezpečnostní agentury G4S Cash Services v Praze 3.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy