Odpůrci imigrantů se v Brně dostali do potyčky s policií

Domácí ČTK Domácí, ČTK, Kristýna Zemanová
Aktualizováno 26. 6. 2015 22:20
Protiuprchlické demonstrace se podle policie účastnilo asi 700 lidí, opačný názorový tábor na náměstí reprezentovalo přibližně 500 lidí.
Demostrace v Brně
Demostrace v Brně | Foto: Jakub Plíhal

Brno - Policejní těžkooděnci museli v pátek v centru Brna oddělit účastníky dvou demonstrací, z nichž jedna byla proti podpoře uprchlíků, druhá naopak pro podporu běženců.

Dva lidé byli lehce zraněni, prvním z nich je zakročující policista a druhým jeden z demonstrantů. Policie sedm lidí předvedla. Dva z nich podle policejní mluvčí neuposlechli výzvy policistů, dva zaútočili na policisty, jeden je podezřelý z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod, další ze zapálení vlajky.

"Jednoho maskovaného mladíka jsme zajistili poté, co jsme při jeho kontrole zjistili, že po něm bylo vyhlášeno pátrání," řekla ČTK jihomoravská policejní mluvčí Petra Vedrová. Akce začaly okolo 18:00 a hlavní část obou z nich skončila kolem 20:00.

Situace na Moravském náměstí se vyostřila. Zatímco příznivci imigrace se pomalu rozcházeli, odpůrci, především z řad radikálů, začali vyvolávat konflikty s policií. Ta už jednoho radikála odvedla v poutech.

Odpůrci imigrantů se přesunuli k parku, kde ještě zůstává minimálně desítka přívrženců imigrantů. Policie je vyzývala, aby tento prostor opustili.

Odpůrci tedy otočili a mířili směrem k Náměstí Svobody a hlavnímu nádraží. Zpívali českou hymnu a křičeli: „Češi, pojďte s námi.“

Obě demonstrace se konaly současně na Moravském náměstí jen několik set metrů od sebe. Protiuprchlické demonstrace se podle policie účastní asi 700 lidí, opačný názorový tábor na náměstí reprezentuje přibližně 500 lidí. Později se ale začali rozcházet a před 19:00 jich bylo kolem stovky.

Aktivisté z iniciativy Brno Blokuje rozložili na místě stany a vytvořili tak improvizovaný uprchlický tábor. U mikrofonu se střídala řada řečníků, jedním z nich byl i Martin Ander, náměstek brněnského primátora a člen Strany zelených.

Situace se zdramatizovala po 18:00, kdy lidé podporující pomoc běžencům vyrazili z parku na Moravském náměstí v průvodu směrem ke kostelu svatého Tomáše, kde se koná druhá z akcí.

Oba tábory dělili asi 15 metrů

Pořádá ji radikální uskupení Dělnická mládež, které je propojeno s krajně pravicovou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS). V kritickou chvíli oddělovalo oba tábory asi 15 metrů.

Z jedné strany znělo z úst demonstrujících: "Čechy Čechům" a "Uprchlíky tady nechceme", zatímco tábor jejich odpůrců křičel: "Neonacisty v Brně nechceme" nebo "Fašisti do práce"

V tom okamžiku oba tábory oddělili policejní těžkooděnci. Kromě nich stojí mezi znesvářenými stranami asi deset policejních vozů.

Po asi 15 minutách se radikálové z Dělnické mládeže z místa stáhli k nedaleké fontáně, kde má projev proti pomoci běžencům předseda DSSS Tomáš Vandas. O uprchlické vlně hovořil jako o "verbeži zaplavující Evropu" a žádal referendum o vystoupení ČR z EU.

Jejich odpůrci stáli na dohled, v kontaktu brání oběma skupinám policie. Policejní mluvčí Petra Vedrová uvedla, že zatím nebyl nikdo zadržen. Dopravní podnik odklonil z této části náměstí tramvajovou dopravu.

Uprchlíci prchají před chudobou

"Uprchlíci prchají před válkou, před extrémní chudobou, snaží se zachránit své děti. My máme morální povinnost jim pomoct," řekl Ander.

Na happeningu se pohybovali především mladší lidé, kteří se posadili do provizorního "uprchlického tábora."

"Přišla jsem si informovat a udělat svůj vlastní názor. Nechci být ovlivněna mediální masáží," komentovala svou účast na demonstraci účastnice Kristýna Kyánková.

Podle organizátorů protestu proti xenofobii pořádají druhou z akcí extremisté z Dělnické mládeže, kteří se snaží využít negativní emoce části veřejnosti vůči imigrantům.

Nebudeme dělat problémy

"Je to složitá věc, ale nelze ji řešit na ulici, a zvláště ne s neonacisty," řekl jeden z pořadatelů Václav Pecl.

Lidé v parku na Moravském náměstí měli například transparenty "Praotec Čech byl také imigrant" nebo "Vyměníme nácky za uprchlíky."

Blokáda akce namířené proti imigraci se tentokrát nechystá. Pořadatelé podle svých slov nechtějí komplikovat práci policistům.

Akce můžou zrušit na místě

Pořadatelé již předem slíbili, že se pokusí omezit potyčky, na obě akce je přesto připravená i policie a také vedení radnice Brno-střed, jejíž zástupci mohou obě akce na místě zakázat.

"Stát se to může v případě porušení zákona. Na plánování bezpečnostních opatření se podílíme s policií," řekl mluvčí radnice Roman Burián.

Situace na Moravském náměstí vyostřuje. Zatímco příznivci imigrace se pomalu rozchází, odpůrci (především radikálové) začínají vyvolávat konflikty s policií. Ta už jednoho radikála odvedla v poutech.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Trump propustil Albrightovou a další z poradního orgánu Pentagonu

Americký prezident Donald Trump pokračuje necelé dva měsíce před koncem svého mandátu v personálních změnách na ministerstvu obrany. Podle zdrojů časopisu Foreign Policy zbavil funkce několik vysoce postavených činitelů z Odboru obranné politiky (DPB), což je externí poradní orgán ministerstva. Mezi nimi byla například Madeleine Albrightová, česká rodačka, jež byla první ženou, která stála v čele americké diplomacie v letech 1997 až 2001. Zprávy o personálních změnách následně potvrdilo i ministerstvo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy