Odpůrci imigrantů se v Brně dostali do potyčky s policií

Domácí ČTK Domácí, ČTK, Kristýna Zemanová
Aktualizováno 26. 6. 2015 22:20
Protiuprchlické demonstrace se podle policie účastnilo asi 700 lidí, opačný názorový tábor na náměstí reprezentovalo přibližně 500 lidí.
Demostrace v Brně
Demostrace v Brně | Foto: Jakub Plíhal

Brno - Policejní těžkooděnci museli v pátek v centru Brna oddělit účastníky dvou demonstrací, z nichž jedna byla proti podpoře uprchlíků, druhá naopak pro podporu běženců.

Dva lidé byli lehce zraněni, prvním z nich je zakročující policista a druhým jeden z demonstrantů. Policie sedm lidí předvedla. Dva z nich podle policejní mluvčí neuposlechli výzvy policistů, dva zaútočili na policisty, jeden je podezřelý z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod, další ze zapálení vlajky.

"Jednoho maskovaného mladíka jsme zajistili poté, co jsme při jeho kontrole zjistili, že po něm bylo vyhlášeno pátrání," řekla ČTK jihomoravská policejní mluvčí Petra Vedrová. Akce začaly okolo 18:00 a hlavní část obou z nich skončila kolem 20:00.

Situace na Moravském náměstí se vyostřila. Zatímco příznivci imigrace se pomalu rozcházeli, odpůrci, především z řad radikálů, začali vyvolávat konflikty s policií. Ta už jednoho radikála odvedla v poutech.

Odpůrci imigrantů se přesunuli k parku, kde ještě zůstává minimálně desítka přívrženců imigrantů. Policie je vyzývala, aby tento prostor opustili.

Odpůrci tedy otočili a mířili směrem k Náměstí Svobody a hlavnímu nádraží. Zpívali českou hymnu a křičeli: „Češi, pojďte s námi.“

Obě demonstrace se konaly současně na Moravském náměstí jen několik set metrů od sebe. Protiuprchlické demonstrace se podle policie účastní asi 700 lidí, opačný názorový tábor na náměstí reprezentuje přibližně 500 lidí. Později se ale začali rozcházet a před 19:00 jich bylo kolem stovky.

Aktivisté z iniciativy Brno Blokuje rozložili na místě stany a vytvořili tak improvizovaný uprchlický tábor. U mikrofonu se střídala řada řečníků, jedním z nich byl i Martin Ander, náměstek brněnského primátora a člen Strany zelených.

Situace se zdramatizovala po 18:00, kdy lidé podporující pomoc běžencům vyrazili z parku na Moravském náměstí v průvodu směrem ke kostelu svatého Tomáše, kde se koná druhá z akcí.

Oba tábory dělili asi 15 metrů

Pořádá ji radikální uskupení Dělnická mládež, které je propojeno s krajně pravicovou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS). V kritickou chvíli oddělovalo oba tábory asi 15 metrů.

Z jedné strany znělo z úst demonstrujících: "Čechy Čechům" a "Uprchlíky tady nechceme", zatímco tábor jejich odpůrců křičel: "Neonacisty v Brně nechceme" nebo "Fašisti do práce"

V tom okamžiku oba tábory oddělili policejní těžkooděnci. Kromě nich stojí mezi znesvářenými stranami asi deset policejních vozů.

Po asi 15 minutách se radikálové z Dělnické mládeže z místa stáhli k nedaleké fontáně, kde má projev proti pomoci běžencům předseda DSSS Tomáš Vandas. O uprchlické vlně hovořil jako o "verbeži zaplavující Evropu" a žádal referendum o vystoupení ČR z EU.

Jejich odpůrci stáli na dohled, v kontaktu brání oběma skupinám policie. Policejní mluvčí Petra Vedrová uvedla, že zatím nebyl nikdo zadržen. Dopravní podnik odklonil z této části náměstí tramvajovou dopravu.

Uprchlíci prchají před chudobou

"Uprchlíci prchají před válkou, před extrémní chudobou, snaží se zachránit své děti. My máme morální povinnost jim pomoct," řekl Ander.

Na happeningu se pohybovali především mladší lidé, kteří se posadili do provizorního "uprchlického tábora."

"Přišla jsem si informovat a udělat svůj vlastní názor. Nechci být ovlivněna mediální masáží," komentovala svou účast na demonstraci účastnice Kristýna Kyánková.

Podle organizátorů protestu proti xenofobii pořádají druhou z akcí extremisté z Dělnické mládeže, kteří se snaží využít negativní emoce části veřejnosti vůči imigrantům.

Nebudeme dělat problémy

"Je to složitá věc, ale nelze ji řešit na ulici, a zvláště ne s neonacisty," řekl jeden z pořadatelů Václav Pecl.

Lidé v parku na Moravském náměstí měli například transparenty "Praotec Čech byl také imigrant" nebo "Vyměníme nácky za uprchlíky."

Blokáda akce namířené proti imigraci se tentokrát nechystá. Pořadatelé podle svých slov nechtějí komplikovat práci policistům.

Akce můžou zrušit na místě

Pořadatelé již předem slíbili, že se pokusí omezit potyčky, na obě akce je přesto připravená i policie a také vedení radnice Brno-střed, jejíž zástupci mohou obě akce na místě zakázat.

"Stát se to může v případě porušení zákona. Na plánování bezpečnostních opatření se podílíme s policií," řekl mluvčí radnice Roman Burián.

Situace na Moravském náměstí vyostřuje. Zatímco příznivci imigrace se pomalu rozchází, odpůrci (především radikálové) začínají vyvolávat konflikty s policií. Ta už jednoho radikála odvedla v poutech.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Boeing zaplatí pokutu ve výši desítek milionů korun za montáž vadných součástek. Týkalo se to 133 letadel řady 737 New Generation

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů (90 milionů korun) za montáž vadných součástek do 133 letadel. V pátek o tom rozhodl americký Federální úřad pro letectví (FAA). Verdikt se týká strojů modelové řady 737 NG (Next Generation). FAA předpokládá podobné nedostatky i u strojů řady MAX, které potkaly dvě smrtelné letecké nehody a nesmějí do vzduchu.

Podle FAA Boeing nedohlédl na dodavatele, aby se řídili firemním systémem kontroly kvality. Konkurentu evropského Airbusu také vyčítá, že stroje přihlásil na závěrečnou kontrolu letecké způsobilosti, ačkoli věděl, že obsahují vadné součástky.

Boeing pochybení nepřiznal, uvedl ale, že si je obav FAA vědom. Firma má nyní 30 dní na to, aby zaplatila pokutu, nebo se odvolala. Boeing uvedl, že věc přezkoumá. Dodal také, že se mu nedostatky již podařilo odstranit u strojů NG. V případě řady MAX se ještě konají kontroly, aby mohly být všechny chybné součástky nahrazeny. V pátek oznámená pokuta se týká jen řady NG, o možných pochybeních u řady MAX úřad zatím nerozhodl.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Američané se domnívají, že jejich dron v Libyi sestřelili Rusové

Americká armáda se domnívá, že neozbrojený americký bezpilotní letoun, který se zřítil minulý měsíc poblíž libyjské metropole Tripolisu, ve skutečnosti sestřelila ruská protivzdušná obrana, a požaduje vrácení trosek dronu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM).

Sestřelení amerického stroje by podle Reuters zvýraznilo rostoucí silovou roli Moskvy v severoafrické zemi bohaté na energetické zdroje, kde ruští žoldnéři podle pozorovatelů válčí v libyjské občanské války na straně polního maršála Chalífy Haftara. Jeho síly, které podporují vládu v Benghází na východě země, se od dubna snaží dobýt Tripolis, nyní ovládaný mezinárodně uznávanou libyjskou vládou národní jednoty premiéra Faíze Sarrádže.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Požár v Prešově hasiči definitivně uhasili až v sobotu ráno, zemřelo při něm pět lidí

Slovenští hasiči dnes ráno zcela uhasili požár ve dvanáctipatrovém bytovém domě v Prešově. "Zásah probíhal celou noc, lokalizaci požáru ohlásil velitel zásahu před půlnocí, před sedmou ráno ohlásil likvidaci požáru," uvedl Hasičský a záchranný sbor na sociální síti. Na místě zasahovalo téměř 90 profesionálních hasičů a více než 25 dobrovolných hasičů s téměř 40 kusy techniky.

"Potvrzeno je zatím pět obětí, další lidé jsou nezvěstní. Jejich počet upřesní policie ve spolupráci s městskou civilní obranou, hasiči a dalšími orgány," napsal na své internetové stránce deník Sme. Zranění podle záchranářů utrpěly více než čtyři desítky lidí. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se zmenšily Viktoriiny vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnímu stavu na pouhý potůček.

Podle agentury Reuters se místní nyní obávají, že pokud změny klimatu povedou k častějším a výraznějším suchům, přijde region o jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy