reklama
 
 

V Brně vznikne ulice Karla Kryla, vybírá se i na pomník v Novém Lískovci

25. 11. 2015 18:40
V městské části Brno-Královo Pole ponese jedna z ulic jméno Karla Kryla, řekl ve středu primátor moravské metropole Petr Vokřál. Název potěšil Krylovy fanoušky, kteří usilují o jeho pomník v městské části Nový Lískovec. Podle mluvčího brněnského magistrátu Pavla Žáry bude kousek od ní další nová ulice, která má odkazovat na význačného brněnského architekta Mojmíra Kyselku.

Brno - Podle brněnského primátora Petra Vokřála (ANO) ponese jedna z ulic v Brně-Králově Poli jméno hudebníka Karla Kryla. Kousek od ní má pak být ulice odkazující na význačného brněnského architekta Mojmíra Kyselku.

Krylova ulice bude v královopolském katastrálním území Sadová, kde pokračuje trend názvů nových ulic po významných osobnostech. "Název ulice po Karlu Krylovi nás určitě těší. V příštím roce chceme v Novém Lískovci v ulici Rybnické umístit pamětní desku Karla Kryla, kterou vyrobí děti," řekl zástupce brněnských fanoušků Petr Oupor.

Podle něj fanoušci zároveň usilují o vznik Krylova pomníku v Novém Lískovci, který by měl mít podobu anděla s mečem v ruce procházejícího železnou oponou. Mohl by být na plánovaném náměstí v okolí ulice Petra Křivky. Stát by měl kolem 700 tisíc korun.

Ve sbírce na pomník už je 100 tisíc

Kvůli pomníku vyhlásil Nadační fond Karla Kryla sbírku. Podle posledních informací bylo ve sbírce přes 100 tisíc korun. Brněnští fanoušci do ní přispívají například výtěžky z koncertů a podobných akcí. Kde pomník bude, rozhodne právě Nadační fond Karla Kryla. Brno se mu ale zamlouvá. Podle Karly Štruncové z fondu se o umístění rozhodne v době, kdy bude nasbíraná zhruba třetina z potřebné částky.

Brněnští fanoušci mají i další plány. "Ulic Karla Kryla je v České republice několik, ale rádi bychom, aby plánované náměstí v Novém Lískovci dostalo hudebníkův pomník a název Krylovo náměstí. Uvidíme, jestli se nám to podaří," dodal Oupor.

Karel Kryl se narodil v roce 1944 v Kroměříži a zemřel v roce 1994 v Mnichově. Byl hlavním představitelem československého protikomunistického protestsongu v letech 1963 až 1989.

autor: ČTK | 25. 11. 2015 18:40

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Jihomoravský kraj

  reklama
  reklama
  reklama