V Brně vznikne ulice Karla Kryla, vybírá se i na pomník v Novém Lískovci

ČTK ČTK
25. 11. 2015 18:40
V městské části Brno-Královo Pole ponese jedna z ulic jméno Karla Kryla, řekl ve středu primátor moravské metropole Petr Vokřál. Název potěšil Krylovy fanoušky, kteří usilují o jeho pomník v městské části Nový Lískovec. Podle mluvčího brněnského magistrátu Pavla Žáry bude kousek od ní další nová ulice, která má odkazovat na význačného brněnského architekta Mojmíra Kyselku.
Karel Kryl.
Karel Kryl. | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Podle brněnského primátora Petra Vokřála (ANO) ponese jedna z ulic v Brně-Králově Poli jméno hudebníka Karla Kryla. Kousek od ní má pak být ulice odkazující na význačného brněnského architekta Mojmíra Kyselku.

Krylova ulice bude v královopolském katastrálním území Sadová, kde pokračuje trend názvů nových ulic po významných osobnostech. "Název ulice po Karlu Krylovi nás určitě těší. V příštím roce chceme v Novém Lískovci v ulici Rybnické umístit pamětní desku Karla Kryla, kterou vyrobí děti," řekl zástupce brněnských fanoušků Petr Oupor.

Pomník Jiřímu Trnkovi v plzeňském Borském parku
Pomník Jiřímu Trnkovi v plzeňském Borském parku | Foto: ČTK

Podle něj fanoušci zároveň usilují o vznik Krylova pomníku v Novém Lískovci, který by měl mít podobu anděla s mečem v ruce procházejícího železnou oponou. Mohl by být na plánovaném náměstí v okolí ulice Petra Křivky. Stát by měl kolem 700 tisíc korun.

Ve sbírce na pomník už je 100 tisíc

Kvůli pomníku vyhlásil Nadační fond Karla Kryla sbírku. Podle posledních informací bylo ve sbírce přes 100 tisíc korun. Brněnští fanoušci do ní přispívají například výtěžky z koncertů a podobných akcí. Kde pomník bude, rozhodne právě Nadační fond Karla Kryla. Brno se mu ale zamlouvá. Podle Karly Štruncové z fondu se o umístění rozhodne v době, kdy bude nasbíraná zhruba třetina z potřebné částky.

Brněnští fanoušci mají i další plány. "Ulic Karla Kryla je v České republice několik, ale rádi bychom, aby plánované náměstí v Novém Lískovci dostalo hudebníkův pomník a název Krylovo náměstí. Uvidíme, jestli se nám to podaří," dodal Oupor.

Karel Kryl se narodil v roce 1944 v Kroměříži a zemřel v roce 1994 v Mnichově. Byl hlavním představitelem československého protikomunistického protestsongu v letech 1963 až 1989.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy