V Brně vznikne ulice Karla Kryla, vybírá se i na pomník v Novém Lískovci

ČTK ČTK
25. 11. 2015 18:40
V městské části Brno-Královo Pole ponese jedna z ulic jméno Karla Kryla, řekl ve středu primátor moravské metropole Petr Vokřál. Název potěšil Krylovy fanoušky, kteří usilují o jeho pomník v městské části Nový Lískovec. Podle mluvčího brněnského magistrátu Pavla Žáry bude kousek od ní další nová ulice, která má odkazovat na význačného brněnského architekta Mojmíra Kyselku.
Karel Kryl.
Karel Kryl. | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Podle brněnského primátora Petra Vokřála (ANO) ponese jedna z ulic v Brně-Králově Poli jméno hudebníka Karla Kryla. Kousek od ní má pak být ulice odkazující na význačného brněnského architekta Mojmíra Kyselku.

Krylova ulice bude v královopolském katastrálním území Sadová, kde pokračuje trend názvů nových ulic po významných osobnostech. "Název ulice po Karlu Krylovi nás určitě těší. V příštím roce chceme v Novém Lískovci v ulici Rybnické umístit pamětní desku Karla Kryla, kterou vyrobí děti," řekl zástupce brněnských fanoušků Petr Oupor.

Pomník Jiřímu Trnkovi v plzeňském Borském parku
Pomník Jiřímu Trnkovi v plzeňském Borském parku | Foto: ČTK

Podle něj fanoušci zároveň usilují o vznik Krylova pomníku v Novém Lískovci, který by měl mít podobu anděla s mečem v ruce procházejícího železnou oponou. Mohl by být na plánovaném náměstí v okolí ulice Petra Křivky. Stát by měl kolem 700 tisíc korun.

Ve sbírce na pomník už je 100 tisíc

Kvůli pomníku vyhlásil Nadační fond Karla Kryla sbírku. Podle posledních informací bylo ve sbírce přes 100 tisíc korun. Brněnští fanoušci do ní přispívají například výtěžky z koncertů a podobných akcí. Kde pomník bude, rozhodne právě Nadační fond Karla Kryla. Brno se mu ale zamlouvá. Podle Karly Štruncové z fondu se o umístění rozhodne v době, kdy bude nasbíraná zhruba třetina z potřebné částky.

Brněnští fanoušci mají i další plány. "Ulic Karla Kryla je v České republice několik, ale rádi bychom, aby plánované náměstí v Novém Lískovci dostalo hudebníkův pomník a název Krylovo náměstí. Uvidíme, jestli se nám to podaří," dodal Oupor.

Karel Kryl se narodil v roce 1944 v Kroměříži a zemřel v roce 1994 v Mnichově. Byl hlavním představitelem československého protikomunistického protestsongu v letech 1963 až 1989.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy