Ústavní soud: V případu zadrženého důchodce soudy chybovaly

ČTK ČTK
25. 3. 2014 16:00
Procházka se chtěl v květnu 2010 zúčastnit zasedání zastupitelstva, strážníci ho ale odvezli na policii.
Ústavní soud (ilustrační foto)
Ústavní soud (ilustrační foto) | Foto: Jan Langer

Brno - Justice podle ústavních soudců chybovala v kauze Františka Procházky, zadrženého městskými strážníky před zasedáním zastupitelstva ve Znojmě.

Vrchní soud v Olomouci bez jakéhokoliv odůvodnění přesunul jeho kauzu z Okresního soudu ve Znojmě ke Krajskému soudu v Brně. Procházka s tím nesouhlasil. Nyní musí vrchní soud o příslušnosti rozhodovat znovu.

Ústavní soud (ÚS) ale nijak nepředjímá výsledek, řekl soudce zpravodaj Stanislav Balík.

Podle občanského soudního řádu sice nadřízený soud podobný zásah odůvodňovat nemusí, nicméně pravidlo neplatí všeobecně.

"Pokud vyplývá z obsahu spisu, že jsou zde nějaké důvody, argumenty, odkazy na judikaturu, tak by se s tím měl soud vypořádat, což se v tomto případě nestalo," uvedl Balík.

Procházka se chtěl v květnu 2010 zúčastnit zasedání zastupitelstva a předat radním otevřený dopis, který předtím ve zkrácené formě uveřejnil v místních novinách.

Důchodce kritizoval starostu a tajemníka

Kritizoval v něm tehdejší vedení radnice, zejména starostu Petra Nezvedu (tehdy ODS) a tajemníka Vladimíra Krejčíře, jenž o několik měsíců později rezignoval kvůli podezření z korupce.

Při čekání na začátek zasedání zadrželi Procházku městští strážníci, legitimovali jej a poté odvezli na stanici Policie ČR. Z cely se podle Ligy lidských práv dostal až po skončení schůze zastupitelstva.

Později Procházka podal proti Znojmu žalobu s požadavkem na omluvu a finanční odškodnění 50 tisíc korun podle zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou nesprávným úředním postupem.

"Měl podezření, že vedení města zneužilo strážníky vůči němu a vymyslelo si, že on spáchal pomluvu, což se vzápětí ničím nepotvrdilo," uvedla právnička Ligy lidských práv Zuzana Candigliota.

Procházka předpokládal, že jeho případ bude projednávat Okresní soud ve Znojmě. Po zásahu vrchního soudu ale případ převzal Krajský soud v Brně a začal jej řešit jako žalobu na ochranu osobnosti, což znamená nutnost platit soudní poplatek.

Proti zásahu olomouckých soudců proto podal ústavní stížnost, v níž poukazoval na porušení práva na zákonného soudce i spravedlivý proces.

"Je to důchodce, jde o starého pána, takže v tomto případě hraje ještě větší roli, aby ten zákon byl skutečně dodržen a aby to řízení probíhalo v místě jeho bydliště," zdůraznila Candigliota.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy