Ústavní soud: V případu zadrženého důchodce soudy chybovaly

ČTK ČTK
25. 3. 2014 16:00
Procházka se chtěl v květnu 2010 zúčastnit zasedání zastupitelstva, strážníci ho ale odvezli na policii.
Ústavní soud (ilustrační foto)
Ústavní soud (ilustrační foto) | Foto: Jan Langer

Brno - Justice podle ústavních soudců chybovala v kauze Františka Procházky, zadrženého městskými strážníky před zasedáním zastupitelstva ve Znojmě.

Vrchní soud v Olomouci bez jakéhokoliv odůvodnění přesunul jeho kauzu z Okresního soudu ve Znojmě ke Krajskému soudu v Brně. Procházka s tím nesouhlasil. Nyní musí vrchní soud o příslušnosti rozhodovat znovu.

Ústavní soud (ÚS) ale nijak nepředjímá výsledek, řekl soudce zpravodaj Stanislav Balík.

Podle občanského soudního řádu sice nadřízený soud podobný zásah odůvodňovat nemusí, nicméně pravidlo neplatí všeobecně.

"Pokud vyplývá z obsahu spisu, že jsou zde nějaké důvody, argumenty, odkazy na judikaturu, tak by se s tím měl soud vypořádat, což se v tomto případě nestalo," uvedl Balík.

Procházka se chtěl v květnu 2010 zúčastnit zasedání zastupitelstva a předat radním otevřený dopis, který předtím ve zkrácené formě uveřejnil v místních novinách.

Důchodce kritizoval starostu a tajemníka

Kritizoval v něm tehdejší vedení radnice, zejména starostu Petra Nezvedu (tehdy ODS) a tajemníka Vladimíra Krejčíře, jenž o několik měsíců později rezignoval kvůli podezření z korupce.

Při čekání na začátek zasedání zadrželi Procházku městští strážníci, legitimovali jej a poté odvezli na stanici Policie ČR. Z cely se podle Ligy lidských práv dostal až po skončení schůze zastupitelstva.

Později Procházka podal proti Znojmu žalobu s požadavkem na omluvu a finanční odškodnění 50 tisíc korun podle zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou nesprávným úředním postupem.

"Měl podezření, že vedení města zneužilo strážníky vůči němu a vymyslelo si, že on spáchal pomluvu, což se vzápětí ničím nepotvrdilo," uvedla právnička Ligy lidských práv Zuzana Candigliota.

Procházka předpokládal, že jeho případ bude projednávat Okresní soud ve Znojmě. Po zásahu vrchního soudu ale případ převzal Krajský soud v Brně a začal jej řešit jako žalobu na ochranu osobnosti, což znamená nutnost platit soudní poplatek.

Proti zásahu olomouckých soudců proto podal ústavní stížnost, v níž poukazoval na porušení práva na zákonného soudce i spravedlivý proces.

"Je to důchodce, jde o starého pána, takže v tomto případě hraje ještě větší roli, aby ten zákon byl skutečně dodržen a aby to řízení probíhalo v místě jeho bydliště," zdůraznila Candigliota.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy