ÚS se zastal muže ve sporu o vysoké nemocniční poplatky

ČTK ČTK
31. 1. 2012 11:30
Olomoucká nemocnice po muži vymáhala vysokou částku přesto, že byl v hmotné nouzi
Fakultní nemocnice Olomouc
Fakultní nemocnice Olomouc | Foto: FN Olomouc

Brno - Ústavní soudci se zastali muže, po němž nemocnice chtěla regulační poplatky, přestože je jako osoba v hmotné nouzi zřejmě platit nemusel.

Okresní soud mu navíc později přikázal zaplatit náklady řízení, a celková částka tak přesáhla 11.000 korun.

Ústavní soud (ÚS) ostře zkritizoval Fakultní nemocnici Olomouc i Okresní soud v Prostějově. Nemocnici za to, že se nechala ve sporu zastoupit externím právníkem, a soud za nepřiměřeně tvrdý a sociálně necitlivý postup.

Spor začal v roce 2008. Tehdy pětašedesátiletý muž strávil více než dva týdny v péči olomouckých lékařů. Personálu oznámil, že pobírá dávky v hmotné nouzi, a proto je osvobozen od regulačního poplatku.

Nemocnice přesto vydala platební rozkaz na více než 1000 korun, který později potvrdil Okresní soud v Prostějově. Muž sice předložil soudu potvrzení o tom, že pobírá dávky, avšak dokument byl mladšího data a nevztahoval se přímo k období hospitalizace.

Podle ústavních soudců chyboval prostějovský soud v tom, že nezohlednil okolnosti případu a nezjistil si podrobnější informace.

"Soud si měl před konečným rozhodnutím ve věci ověřit u plátce dávek v hmotné nouzi, zda stěžovatel v době hospitalizace skutečně zmíněné dávky pobíral," napsali soudci.

Okresní soud také muži přikázal, aby nemocnici zaplatil náklady na právníky v plné výši. Suma desetkrát převýšila vymáhanou částku. Ústavní soud přitom už v minulosti kritizoval různé státní organizace za to, že si najímají drahé externí advokáty, přestože by je mohli zastupovat vlastní zaměstnanci.

Podle nového nálezu jde o plýtvání s veřejnými prostředky, které se prostřednictvím právních či poradenských služeb přesouvají do rukou soukromých subjektů, a zároveň o "parazitování" na drobných pohledávkách. "Tento postup už nemá s principy spravedlnosti nic společného," stojí v nálezu.

Podle ústavních soudců samozřejmě mají státní organizace právo nechat se zastoupit advokátem. Soudy by ale měly pečlivě zvažovat, zda jim v takové situaci přiznají náklady právního zastoupení v plné výši. Musejí zohlednit to, zda jde o účelně vynaložené peníze.

Názor ústavních soudců na služby externích právníků dopadl i na Fakultní nemocnici v Olomouci. Argumentaci, že právní oddělení nemocnice nemá kapacitu na řešení podobných sporů, označil Ústavní soud za úsměvnou.

"Toto oddělení mohlo vhodnou komunikací se stěžovatelem odstranit oboustranné nedorozumění účastníků sporu o existenci či neexistenci stěžovatelovy hmotné nouze v době jeho hospitalizace, o což se ostatně ani nepokusilo," napsali soudci. Případ se nyní vrátí k Okresnímu soudu v Prostějově.

 

Právě se děje

před 18 minutami

EU a USA vyřešily po 17 letech spor kolem výroby letadel, řekla šéfka EK

Evropská unie a Spojené státy se dohodly na ukončení vleklého sporu okolo subvencování výroby letadel Airbus a Boeing. Před začátkem jednání s americkým prezidentem Joem Bidenem to uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Obě strany na sebe v dlouholetém sporu uvalily cla.

"Toto jednání začalo průlomem okolo letadel. Tím skutečně otevíráme novou kapitolu v našich vztazích, protože u (výroby) letadel přecházíme od sporu ke spolupráci, po 17 letech sporů," prohlásila von der Leyenová. Agentura Bloomberg už ráno s odvoláním na své zdroje informovala, že se obě strany ve věci dohodly na pětiletém příměří.

Zdroj: ČTK
Další zprávy