U Bzence už nehoří, škoda za požár dosahuje 30 milionů

ČTK ČTK
30. 5. 2012 12:54
Dalších 9-10 milionů korun stál zásah hasičů. Šlo o největší požár lesa za 15 let
Hašení v Bzenci.
Hašení v Bzenci. | Foto: ČTK

Hodonín - Škoda, kterou způsobil požár lesa u Bzence na Hodonínsku, se odhaduje na 30 milionů korun. Dalších devět až deset milionů stál zásah hasičů. Uvedl to Bohumil Pipal ze společnosti Lesy ČR.

Policie nyní zjišťuje, zda požár vznikl nedbalostí, nebo šlo o úmyslné zapálení.

Požár vypukl ve čtvrtek, hasiči jej likvidovali několik dní. Zásah ukončili dnes dopoledne, na místě však stále zůstává osm hasičů, kteří budou místo asi dva týdny hlídat. Podle odborníků šlo o největší požár lesa za uplynulých 15 let.

Oheň vzplál ve čtvrtek odpoledne na zhruba 200 hektarech v suché lokalitě zvané moravská Sahara. Podle hasičů zásah komplikoval obtížný terén, hlavně písčitá půda, do které zapadala technika.

Na místě také není dobrý mobilní a rádiový signál, což znesnadňovalo komunikaci. Průběh prací komplikoval i vítr, který obracel směr požáru a znovu rozfoukával žhavá místa.

"Kvůli větru jsme neustále museli přesouvat a obracet techniku tam, kam oheň momentálně směřoval," řekl velitel zásahu Martin Červenka.

K uhašení bylo potřeba 21 milionů litrů vody

Po uhašení viditelných plamenů museli hasiči důkladně prolít vodou hrabanku a kořeny, kterými by se oheň mohl šířit dál.

"Nejpozdější ohniska byla v pařezech," uvedl Červenka. Problémem byla i místní písčitá půda. "Vodu, kterou jsme hasili, písek vsákl a za půl hodiny už nebylo poznat, že tam nějaká voda byla," popsal těžkosti při hašení Červenka.

Hasičům podle jejich slov velmi pomohla dvě velkokapacitní čerpadla, která přiváděla vodu ze čtyři kilometry vzdálené řeky Moravy. Do vody přidávali smáčedlo pro zvýšení účinnosti. Poslední ohniska v pařezech hasili pomocí 57 zádových ručních stříkaček.

Během hašení se vystřídalo 1500 hasičů ve 204 jednotkách. Pomáhaly jim tři vrtulníky a tři letadla. Jednotky na hašení použily zhruba 21 milionů litrů hasební vody. Stroje spotřebovaly 32.000 litrů pohonných hmot.

S výjimkou tří krajů pomáhali hasiči z celé ČR, čtyři z nich se lehce zranili. Všichni zranění hasiči už jsou zpět ve službě.

Přežije asi 10 % stromů zasažených požárem

Okolnosti požáru vyšetřují policisté. "Jsou zajištěné stopy a nyní vyslýchají svědky. Policie stanovila několik verzí od úmyslného zapálení po nedbalost. Všechny musíme prověřit," řekl policista Jan Miškeřík. Jednou z verzí je, že požár vznikl na blízké střelnici.

Lesy ČR v nejbližší době začnou pracovat na obnovení lesa, které by podle prvních odhadů mohlo být hotové do dvou let. Celá plocha se podle Pipala musí nyní vytěžit, dřevo se firma pokusí prodat.

"Na místě chceme vysadit zhruba jeden a půl milionu sazenic lesních dřevin. Chceme tam udělat i protipožární prvky, například tím, že na vhodná místa vysadíme listnaté stromy," popsal Pipal. Z plochy zasažené požárem podle lesníků přežije zřejmě necelých deset procent stromů.

 

Právě se děje

Další zprávy