U Brna rozkvetly koberce konikleců, největší na světě

ČTK ČTK
1. 4. 2012 16:50
V lokalitě Kamenný vrch je louka s největším počtem konikleců velkokvětých na světě
Na jaře vykvétá v lokalitě Kamenný vrch na okraji Brna na 12 hektarech až kolem 50.000 koniklece velkokvětého.
Na jaře vykvétá v lokalitě Kamenný vrch na okraji Brna na 12 hektarech až kolem 50.000 koniklece velkokvětého. | Foto: Kurt Stüber (http://commons.wikimedia.org)

Brno - Tisíce lidí míří v těchto dnech do lokality Kamenný vrch na okraji Brna, kde je louka s největším počtem konikleců velkokvětých na světě.

Vždy na jaře jich tam vykvétá na 12 hektarech až kolem 50.000. Vytvářejí koberce fialových květů, řekl ředitel ekologického sdružení Rezekvítek Petr Laštůvka.

V republice lze koniklece najít ve volné přírodě pouze na Moravě. Pokvetou ještě tři týdny.

"Je to úžasný pohled. Místo má jedinečnou atmosféru. Léta na něj dohlížíme a máme velkou radost z toho, že návštěvníci tohoto místa se ke koniklecům chovají šetrně," uvedl ředitel.

Příchozí většinou našlapují opatrně, aby květy neponičili. Mnozí si je fotografují. Na louku už nemíří zahrádkáři, kteří si dříve odnášeli kvetoucí koniklece domů v květináčcích.

Kamenný vrch byl vyhlášen rezervací v roce 1978, a to právě kvůli velkému množství konikleců, které na něm rostou. Rezervaci protíná naučná stezka se sedmi informačními tabulemi, které přibližují přírodní výjimečnost této lokality.

Kamenný vrch je jednou z mála typických stepních oblastí v republice. Jeho chlouba - koniklec velkokvětý - je bezmála 30 centimetrů vysoká rostlina, jejíž květy jsou hustě pokryty bělavými chloupky, takže vypadají jako sametové.

Pro zájemce uspořádá Rezekvítek v neděli od 15:00 komentovanou prohlídku rezervace. Exkurze představí nejen koniklece, ale i další rostliny a živočichy této lokality.

 

Právě se děje

Další zprávy