Sympatizanti Václava Havla poslali srdce do nebe

Anna Bromová
19. 12. 2013 17:17
Divadlo Husa na provázku uspořádalo vzpomínkovou akci na prvního českého prezidenta.
Foto: Anna Bromová

Brno - Ani mrazivé počasí neodradilo asi padesát lidí, aby se ve středu, jen pár desítek minut před půlnocí, sešli  na Petrově a společně uctili památku Václava Havla.

V zahradách pod brněnskou dominantou utvořili ze zapálených svíček srdce, jehož obraz měl doletět k prvnímu českému prezidentovi až do nebe.

Foto: Anna Bromová

Událost s názvem Srdce do nebe uspořádalo divadlo Husa na provázku, se kterým byl Havel myšlenkově úzce spjatý, a přidalo tak jednu další k mnoha vzpomínkovým akcím konajícím se po dvou letech od prezidentovy smrti.

"To, že přijdeme alespoň na chviličku, je to nejmenší, co můžeme pro památku Václava Havla udělat. Byl osobností, kterou nelze nahradit," uvedl jednašedesátiletý Aleš Máchal z Brna. I on během revoluce v roce 1989 cinkal klíči na náměstí Svobody a Havlova nebojácnost mu prý dodávala naději, že jeho konání není zbytečné.

Srdce do nebe však přišlo poslat i mnoho mladých lidí, kteří sametovou revoluci mohou znát pouze z vyprávění.

"V tuto chvíli probíhá v Brně odhadem asi 680 tisíc souloží a několik pošetilých lidí se sešlo, aby vzdali čest člověku, kterého jsme milovali," použil umělecký šéf Husy na provázku Vladimír Morávek slova z filmu Nuda v Brně a pár minut promluvil o svém vztahu k Václavu Havlovi.

Právě on se také aktivně angažoval ve snaze o pojmenování ulice pod chrámem sv. Petra a Pavla po prezidentovi. Brno i díky němu již pár týdnů má Uličku Václava Havla.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy