Sympatizanti Václava Havla poslali srdce do nebe

Anna Bromová
19. 12. 2013 17:17
Divadlo Husa na provázku uspořádalo vzpomínkovou akci na prvního českého prezidenta.
Foto: Anna Bromová

Brno - Ani mrazivé počasí neodradilo asi padesát lidí, aby se ve středu, jen pár desítek minut před půlnocí, sešli  na Petrově a společně uctili památku Václava Havla.

V zahradách pod brněnskou dominantou utvořili ze zapálených svíček srdce, jehož obraz měl doletět k prvnímu českému prezidentovi až do nebe.

Foto: Anna Bromová

Událost s názvem Srdce do nebe uspořádalo divadlo Husa na provázku, se kterým byl Havel myšlenkově úzce spjatý, a přidalo tak jednu další k mnoha vzpomínkovým akcím konajícím se po dvou letech od prezidentovy smrti.

"To, že přijdeme alespoň na chviličku, je to nejmenší, co můžeme pro památku Václava Havla udělat. Byl osobností, kterou nelze nahradit," uvedl jednašedesátiletý Aleš Máchal z Brna. I on během revoluce v roce 1989 cinkal klíči na náměstí Svobody a Havlova nebojácnost mu prý dodávala naději, že jeho konání není zbytečné.

Srdce do nebe však přišlo poslat i mnoho mladých lidí, kteří sametovou revoluci mohou znát pouze z vyprávění.

"V tuto chvíli probíhá v Brně odhadem asi 680 tisíc souloží a několik pošetilých lidí se sešlo, aby vzdali čest člověku, kterého jsme milovali," použil umělecký šéf Husy na provázku Vladimír Morávek slova z filmu Nuda v Brně a pár minut promluvil o svém vztahu k Václavu Havlovi.

Právě on se také aktivně angažoval ve snaze o pojmenování ulice pod chrámem sv. Petra a Pavla po prezidentovi. Brno i díky němu již pár týdnů má Uličku Václava Havla.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy