Svědci loupeže 33 milionů si mysleli, že jde o zásah policie

ČTK ČTK
6. 5. 2014 12:13
Loupežné přepadení vozu s penězi se odehrálo vloni na okraji Přemyslovic. Muži v kuklách si při akci počínali jako profesionálové.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Bleskově

Brno - Svědci loňského přepadení vozu s třiatřiceti miliony korun, které na Prostějovsku ukradli tři maskovaní muži, si nejprve mysleli, že lupiči jsou členové policejního komanda.

Při přepadení si podle nich muži v kuklách počínali jako dokonale sehraní profesionálové. Ze tří mužů policie zatím dopadla jednoho podezřelého - Jána Bakalára. Vinu ale odmítá. Krajský soud v Brně vynese v jeho kauze verdikt patrně ve středu. Hrozí mu doživotní trest vězení.

"Chovali se jako profesionálové. Proto jsem si ze začátku myslel, že je to speciální policejní komando. Každý z nich věděl, co má dělat," popsal v úterý u soudu událost řidič Václav Chromý. Převážel nákladním autem dřevo, když si všiml, že na okraji Přemyslovic zastavilo dodávku bezpečnostní služby Loomis šedé auto. Z něj vystoupili tři muži oděni v černém a na vůz začali pálit ze samopalu a brokovnice.

Svědek: Myslel jsem si, že v dodávce převážejí drogy

Chromý zastavil dopravu. Nedopustil tak, aby šest osobních aut a sanitka vjely do prostoru, kde se střílelo. Pak přivolal policii.

Mezitím střelba v Přemyslovicích vzbudila důchodce Jana Brijara. "Myslel jsem si, že je to zásah policejní jednotky, že v té dodávce převážejí drogy. Těch střel tam ale bylo až příliš," řekl brněnskému krajskému soudu.

Jeho soused Jan Dospiva v tom okamžiku zachraňoval svoji osmaosmdesátiletou babičku. "Je napůl hluchá a když uslyšela střelbu, šla se ven podívat, co se tam děje. Stála od té skupinky (pachatelů) jen pár kroků. Zatáhl jsem ji domů a zamknul jsem," uvedl u soudu.

Přepadení trvalo asi deset minut a lupiči nevěnovali přílišnou pozornost svému okolí. Střelbou přiměli dva pracovníky firmy Loomis, aby zastavili vůz a vzdali se. Pak se pachatelé pokoušeli rozstřílet zadní dveře dodávky. Nakonec se do ní dostali bočními dveřmi, vzali peníze a ujeli.

Při střelbě utrpěl zranění na ruce pracovník bezpečnostní služby a také jeden z útočníků. Na místě se našly stopy jeho krve. Testy DNA následně prokázaly, že šlo o dnes čtyřiapadesátiletého recidivistu Bakalára, který má v rejstříku trestů už sedm záznamů. Dopaden byl až po ročním pátrání.

Procesu se na vlastní žádost neúčastní. Odůvodnil to svým špatným zdravotním stavem. Po zadržení řekl, že každý den čekal, kdy jej přijdou zatknout. Podrobnosti k tomu ale při zahájení procesu, kdy se jednání účastnil, neuvedl. Nepřímo jen popřel, že by se na loupeži třiatřiceti milionů České spořitelny podílel.

Bakalár je ve vazební věznici v Brně-Bohunicích, kde vyčká až na vynesení verdiktu.

 

Právě se děje

Další zprávy