Studentka se chystá za Nečasem, navrhuje demisi Dobeše

Vladimír Barák
28. 6. 2011 9:28
Rozhovor s Danou Večerkovou, zakladatelkou iniciativy "Maturanti proti"
Dana Večerková.
Dana Večerková. | Foto: Vladimír Barák

Brno - Je jí teprve 19 let a už prostřednictvím médií promlouvá k veřejnosti, kritizuje ministra školství a chce se sejít s premiérem.

Dana Večerková je zakladatelkou iniciativy "Maturanti proti". Ta kritizuje podobu státních maturit, které si letos po mnoha letech příprav odbyly svou premiéru.

Když tato absolventka jednoho z brněnských gymnázií se svým cílem změnit státní maturity neuspěla u Josefa Dobeše, zamíří výše. Hodlá navštívit premiéra Petra Nečase (ODS).

U něj bude žádat i to, aby zvážil odvolání ministra školství. "Ukázal se jako nekompetentní," má jasno Večerková.

Ministr Dobeš nevede školství dopředu

Aktuálně.cz: Vaši kritiku státních maturit podepsalo skoro 13 tisíc lidí. Ti teď žádají i demisi ministra školství?

Ty tisíce lidí podepsaly jeden konkrétní dopis. Demisi Josefa Dobeše žádáme my jako iniciativa, protože to vyplynulo z událostí. Odmítá odbornou diskusi a odmítá připustit, že maturity by se neměly v letošní podobě opakovat i příští rok. Nevede školství dopředu.

A.cz: A koho si mám představit pod tím slovem iniciativa?

Já a pak lidé kolem mě. Jednoduše lidé, kteří s iniciativou spolupracují a podílí se na ní. Číslo vám neřeknu.

A.cz: Ale já bych chtěl znát konkrétní jména. Jména lidí, kteří požadují odstoupení ministra vlády.

Vážně nevím, proč bych měla tyto informace poskytovat. Vždyť to není vůbec důležité. Tečka.

Přesná interpretace

A.cz: Chcete, aby odstoupil ministr Dobeš. O co dalšího usilujete?

O diskuzi k nutnosti státních maturit, analýzu letošních maturit a vyvození patřičných změn, umožnění oponentury a zvážení kompetencí CERMATu (organizace tvořící státní maturity, pozn. red.) pokračovat v přípravě maturit.

A.cz: To jste mi teď přečetla z připraveného papíru. Čekal bych, že základní požadavky iniciativy řeknete i bez nápovědy.

Ale my nesedíme někde u piva, abych to říkala z hlavy. Děláme rozhovor pro čtenáře, takže tady jde o přesnou interpretaci.

A.cz: Ministr neodstoupí. V reakci zaslané médiím naopak státní maturity obhajuje. Co připravujete dál?

Chceme se sejít s panem premiérem. Vyložit mu situaci kolem nových státních maturit a pak už bude samozřejmě na něm, jaké zváží další kroky.

A.cz: Mělo by být tím dalším krokem odvolání Josefa Dobeše?

Z našeho pohledu jednoznačně ano. Pan ministr se ukázal jako nekompetentní a nesnaží se o zkvalitnění českého školství.

A.cz: Jeden ze studentů, i přes zákaz, maturitní testy vyfotil a vložil na internet. Ten student má vaše sympatie?

Máme tu zákony, na druhou stranu něco jako občanská neposlušnost je někdy potřeba. A to tady asi bylo. Nebýt toho studenta, nemohly by vzniknout odborné posudky testů.

V politice toho můžu hodně změnit

A.cz: V médiích působíte razantně a cílevědomě. Teď chcete studovat vysokou školu, dokonce hned dva obory najednou.

Budu studovat politologii a pak sociologii se žurnalistikou. Jednou bych ráda učila na střední škole základy společenských věd.

A.cz: A co stát se politikem? To vás neláká?

O tom přemýšlím už déle. V politice toho můžu hodně změnit. Věřím, že zlepšit.

 

Právě se děje

před 4 minutami

"Zlej Kája" se kvalifikoval na mistrvoství světa

Český profesionální šipkař Karel Sedláček, přezdívaný "Zlej Kája" si v prosinci zahraje na mistrovství světa.  kvalifikaci vyřadil postupně tři soupeře a n elitním dostaveníčku si zahází podruhé v kariéře. 

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy