Studentka se chystá za Nečasem, navrhuje demisi Dobeše

Vladimír Barák
28. 6. 2011 9:28
Rozhovor s Danou Večerkovou, zakladatelkou iniciativy "Maturanti proti"
Dana Večerková.
Dana Večerková. | Foto: Vladimír Barák

Brno - Je jí teprve 19 let a už prostřednictvím médií promlouvá k veřejnosti, kritizuje ministra školství a chce se sejít s premiérem.

Dana Večerková je zakladatelkou iniciativy "Maturanti proti". Ta kritizuje podobu státních maturit, které si letos po mnoha letech příprav odbyly svou premiéru.

Když tato absolventka jednoho z brněnských gymnázií se svým cílem změnit státní maturity neuspěla u Josefa Dobeše, zamíří výše. Hodlá navštívit premiéra Petra Nečase (ODS).

U něj bude žádat i to, aby zvážil odvolání ministra školství. "Ukázal se jako nekompetentní," má jasno Večerková.

Ministr Dobeš nevede školství dopředu

Aktuálně.cz: Vaši kritiku státních maturit podepsalo skoro 13 tisíc lidí. Ti teď žádají i demisi ministra školství?

Ty tisíce lidí podepsaly jeden konkrétní dopis. Demisi Josefa Dobeše žádáme my jako iniciativa, protože to vyplynulo z událostí. Odmítá odbornou diskusi a odmítá připustit, že maturity by se neměly v letošní podobě opakovat i příští rok. Nevede školství dopředu.

A.cz: A koho si mám představit pod tím slovem iniciativa?

Já a pak lidé kolem mě. Jednoduše lidé, kteří s iniciativou spolupracují a podílí se na ní. Číslo vám neřeknu.

A.cz: Ale já bych chtěl znát konkrétní jména. Jména lidí, kteří požadují odstoupení ministra vlády.

Vážně nevím, proč bych měla tyto informace poskytovat. Vždyť to není vůbec důležité. Tečka.

Přesná interpretace

A.cz: Chcete, aby odstoupil ministr Dobeš. O co dalšího usilujete?

O diskuzi k nutnosti státních maturit, analýzu letošních maturit a vyvození patřičných změn, umožnění oponentury a zvážení kompetencí CERMATu (organizace tvořící státní maturity, pozn. red.) pokračovat v přípravě maturit.

A.cz: To jste mi teď přečetla z připraveného papíru. Čekal bych, že základní požadavky iniciativy řeknete i bez nápovědy.

Ale my nesedíme někde u piva, abych to říkala z hlavy. Děláme rozhovor pro čtenáře, takže tady jde o přesnou interpretaci.

A.cz: Ministr neodstoupí. V reakci zaslané médiím naopak státní maturity obhajuje. Co připravujete dál?

Chceme se sejít s panem premiérem. Vyložit mu situaci kolem nových státních maturit a pak už bude samozřejmě na něm, jaké zváží další kroky.

A.cz: Mělo by být tím dalším krokem odvolání Josefa Dobeše?

Z našeho pohledu jednoznačně ano. Pan ministr se ukázal jako nekompetentní a nesnaží se o zkvalitnění českého školství.

A.cz: Jeden ze studentů, i přes zákaz, maturitní testy vyfotil a vložil na internet. Ten student má vaše sympatie?

Máme tu zákony, na druhou stranu něco jako občanská neposlušnost je někdy potřeba. A to tady asi bylo. Nebýt toho studenta, nemohly by vzniknout odborné posudky testů.

V politice toho můžu hodně změnit

A.cz: V médiích působíte razantně a cílevědomě. Teď chcete studovat vysokou školu, dokonce hned dva obory najednou.

Budu studovat politologii a pak sociologii se žurnalistikou. Jednou bych ráda učila na střední škole základy společenských věd.

A.cz: A co stát se politikem? To vás neláká?

O tom přemýšlím už déle. V politice toho můžu hodně změnit. Věřím, že zlepšit.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy