Stíhaný soudce Pořízek opět vede brněnský krajský soud

ČTK ČTK
8. 9. 2014 15:39
V čele soudu bude ale Pořízek krátce. Již 30. září mu vyprší mandát, od 1. října nastoupí na místo jeho nástupce.
Justiční areál v Brně
Justiční areál v Brně | Foto: Attila Racek

Brno - Jaromír Pořízek, který je trestně stíhán kvůli výstavbě brněnského justičního areálu, od pondělka opět řídí brněnský krajský soud a znovu působí jako soudce.

Uvedla to mluvčí soudu Lenka Smutná Polachová. Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) jej v červenci kvůli stíhání zprostila výkonu obou funkcí. Pořízek ale proti tomu podal rozklad. Ministryně následně přiznala odkladný účinek rozkladu, což umožnilo Pořízkovi, aby zpět nastoupil do obou funkcí.

V čele soudu bude ale Pořízek krátce. Již 30. září mu vyprší mandát, od 1. října nastoupí na jeho místo dosavadní místopředseda pražského vrchního soudu Milan Bořek. Až do vyřešení rozkladu ale bude moci Pořízek soudit.

Pořízek čelí obžalobě pro zneužití pravomoci veřejného činitele, porušování povinností při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku.

Policie ho začala prošetřovat předloni kvůli údajně nehospodárné stavbě nového brněnského justičního paláce. Obviněn byl na podzim 2012, tedy za ministra Pavla Blažka (ODS). Informace o tom, že byl obžalován, se v médiích objevila letos v únoru. Tehdy nová ministryně Válková odhadovala, že Pořízka dočasně zprostí výkonu funkce do jednoho měsíce.

Stavba brněnského justičního areálu měla podle předpokladů z roku 2005 vyjít na 805 milionů korun. Po přesném vyčíslení nákladů cena vzrostla na 1,674 miliardy korun, tuto investici schválilo i ministerstvo spravedlnosti. Celkové náklady nakonec byly 1,938 miliardy. 

Pořízek, který je stíhán výhradně kvůli stavbě budovy pro státní zastupitelství, své pochybení odmítá. Uvádí, že při stanovení prvotní částky nebyly známy všechny údaje z dokumentace, například napojení na dopravní infrastrukturu či na sítě.

 

Právě se děje

před 8 minutami

V Číně koronaviru podlehl osmnáctý člověk, tentokrát na severovýchodě

Nový koronavirus v Číně zabil dalšího člověka, tentokrát poprvé mimo centrální provincii Chu-pej. Úmrtí jednoho pacienta nakaženého virem dnes oznámil zdravotnický úřad provincie Che-pej na severovýchodě Číny. Podle agentury Reuters tak počet obětí viru stoupl na osmnáct.

Zdravotní komise provincie v dnešním prohlášení uvedla, že 80letý pacient zemřel už ve středu, ale do dneška nebylo potvrzeno, že byl infikován novým virem.

Předchozích 17 obětí bylo hlášeno z centrální čínské provincie Chu-pej, z jejíhož hlavního města Wu-chan se vir začal šířit do ostatních oblastí Číny. Počet potvrzených nakažených už překročil 630. Nákaza se kromě Číny objevila u jednotlivců také v Jižní Koreji, Japonsku, Thajsku, na Tchaj-wanu a mimo Asii ve státě Washington na severozápadě USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy