Stíhaný soudce Pořízek opět vede brněnský krajský soud

ČTK ČTK
8. 9. 2014 15:39
V čele soudu bude ale Pořízek krátce. Již 30. září mu vyprší mandát, od 1. října nastoupí na místo jeho nástupce.
Justiční areál v Brně
Justiční areál v Brně | Foto: Attila Racek

Brno - Jaromír Pořízek, který je trestně stíhán kvůli výstavbě brněnského justičního areálu, od pondělka opět řídí brněnský krajský soud a znovu působí jako soudce.

Uvedla to mluvčí soudu Lenka Smutná Polachová. Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) jej v červenci kvůli stíhání zprostila výkonu obou funkcí. Pořízek ale proti tomu podal rozklad. Ministryně následně přiznala odkladný účinek rozkladu, což umožnilo Pořízkovi, aby zpět nastoupil do obou funkcí.

V čele soudu bude ale Pořízek krátce. Již 30. září mu vyprší mandát, od 1. října nastoupí na jeho místo dosavadní místopředseda pražského vrchního soudu Milan Bořek. Až do vyřešení rozkladu ale bude moci Pořízek soudit.

Pořízek čelí obžalobě pro zneužití pravomoci veřejného činitele, porušování povinností při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku.

Policie ho začala prošetřovat předloni kvůli údajně nehospodárné stavbě nového brněnského justičního paláce. Obviněn byl na podzim 2012, tedy za ministra Pavla Blažka (ODS). Informace o tom, že byl obžalován, se v médiích objevila letos v únoru. Tehdy nová ministryně Válková odhadovala, že Pořízka dočasně zprostí výkonu funkce do jednoho měsíce.

Stavba brněnského justičního areálu měla podle předpokladů z roku 2005 vyjít na 805 milionů korun. Po přesném vyčíslení nákladů cena vzrostla na 1,674 miliardy korun, tuto investici schválilo i ministerstvo spravedlnosti. Celkové náklady nakonec byly 1,938 miliardy. 

Pořízek, který je stíhán výhradně kvůli stavbě budovy pro státní zastupitelství, své pochybení odmítá. Uvádí, že při stanovení prvotní částky nebyly známy všechny údaje z dokumentace, například napojení na dopravní infrastrukturu či na sítě.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy