Spory rozdělily buňku ANO v Hodoníně, vedení hnutí ji nakonec zrušilo

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 12. 2015 11:21
Předsednictvo hnutí ANO ve čtvrtek zrušilo svou místní organizaci v Hodoníně. Učinilo tak na základě doporučení svého jihomoravského krajského předsednictva. Pro město, kde se často mění uspořádání na radnici, to není dobrá zpráva, připustili v pátek představitelé obou znesvářených frakcí. Hodonínskou organizací v posledních měsících zmítal boj dvou vnitrostranických frakcí. Obnova buňky potrvá několik měsíců.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Hodonín/Praha - Předsednictvo hnutí ANO ve čtvrtek s okamžitou platností zrušilo svou místní organizaci v Hodoníně. Učinilo tak na základě doporučení svého jihomoravského krajského předsednictva. Hodonínskou organizací v posledních měsících zmítal boj dvou vnitrostranických frakcí.

Pro město, kde se často mění uspořádání na radnici, to není dobrá zpráva, připustili v pátek představitelé obou znesvářených frakcí. Starostu a dosavadního šéfa buňky Milana Lúčku zásah republikového předsednictva překvapil. Jeho předchůdkyně v čele radnice Milana Grauová rozpuštění místní organizace naopak přivítala. "S ohledem na vzniklé komunikační bloky je to lepší řešení," řekla. Obnova buňky potrvá několik měsíců.

"Mě to překvapilo. Domníval jsem se, že přešlapy bývalé starostky jsou tak závažné, že to budou (předsednictvo) řešit jinak," uvedl Lúčka. Sám navrhoval vyloučení Grauové z hnutí. Obával se, že rozpuštění buňky oslabí jeho pozici na radnici. Kolegové včetně místostarostů jej však v pátek prý ujistili o pokračování v současné sestavě. Na hlasech znesvářených členů ANO není v zastupitelstvu závislý.

Podle Grauové je nedávná změna ve vedení města, a tím pádem i rozpuštění buňky ANO, důsledkem Lúčkových osobních ambicí. Místní organizace měla devět členů. Jejich členství automaticky zaniklo se zrušením buňky. Grauová má zájem v hnutí dále pokračovat, Lúčka si ovšem spolupráci s ní neumí nyní představit. Krajské předsednictvo pověřilo administrativou při obnovení buňky Petra Hýblera, který jinak vede organizaci Brno-venkov.

Obnova potrvá měsíce

Hýbler řekl, že bude postupovat podle stanov, obnova buňky bude proces přinejmenším na několik měsíců. Všichni zájemci musejí podat přihlášku se všemi náležitostmi. "Bude to otevřeno těm dosavadním členům, ale budeme hledat i jinde," řekl Hýbler. Rozhodování o přijetí je třístupňové. Nejprve přihlášku posoudí okres, pak kraj, nakonec republikové předsednictvo. Standardní čekatelská lhůta je šest měsíců. Lze ji mimořádně zkrátit.

Počátkem listopadu se na hodonínské radnici rozpadla koalice složená z hnutí ANO, komunistů a Změny. Krátce poté se podařilo sestavit novou koalici, na níž se domluvilo pět z osmi zástupců hnutí ANO, Změna, ČSSD a uskupení Pozitivně pro Hodonín. Zbylí tři členové ANO, tedy odvolaná starostka Grauová, bývalý místostarosta Vojtěch Salajka a někdejší radní Roman Filip, skončili v opozici.

Spory znepřátelených křídel v hodonínské místní organizaci ANO se vedení hnutí několikrát pokusilo řešit. "Předsednictvo si názory obou frakcí ještě naposledy vyslechlo na svém čtvrtečním zasedání a shodlo se, že postupy některých hodonínských členů v mnoha případech buď nerespektovaly stanovy hnutí, nebo porušovaly jeho etický kodex," sdělil médiím mluvčí ANO Vladimír Vořechovský.

V Hodoníně se čtyřikrát rozpadla koalice už v minulém volebním období. Za tu dobu se vystřídali tři starostové. Jiřího Mráku (ČSSD) nejprve nahradil Igor Taptič (Nezávislí), jehož pak vystřídala Grauová, která kvůli tomu odešla z ODS. Ve volbách pak byla lídrem vítězného ANO.

Hnutí ANO už v minulosti zrušilo místní organizace v Karlových Varech, Ústí nad Labem a Opavě. V Brně vyvolala napětí situace kolem radního Tomáše Kratochvíla, kterého chtěl primátor a jeho stranický kolega Petr Vokřál v polovině října odvolat z funkce. Kratochvíl nejprve odmítal rezignovat a později byl z hnutí vyloučen. Z funkce v radě nakonec po měsíci sporů sám odešel.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy