Soud zrušil zprošťující rozsudek v případě bitky v Brně

ČTK ČTK
25. 9. 2013 13:29
Případem pokusu o vraždu jednoho z Albánců se bude muset znovu zabývat krajský soud
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Olomouc - Případem pokusu o vraždu jednoho z Albánců při hromadné bitce loni v Brně se bude muset znovu zabývat brněnský krajský soud.

Vrchní soud v Olomouci ve středu zrušil rozsudek, který osmatřicetiletého Roberta Ž. zprostil obžaloby. Muž údajně při incidentu udeřil cizince sekerou do hlavy a způsobil mu závažná poranění.

Bitce předcházel konflikt mezi dvěma řidiči. Do potyčky v brněnském Boby centru se zapojila desítka mužů, šlo o jednu z největších rvaček ve městě.

"Napadený rozsudek považujeme přinejmenším za předčasný," uvedl předseda senátu Ivo Lajda. Krajský soud se bude muset podle něj znovu zabývat okolnostmi útoku, i tím, co mu předcházelo.

Znovu a důkladněji se bude muset zabývat také místem, kde se potyčka stala i příchodem obžalovaného a jeho skupiny. Právě v tomto okamžiku totiž obsluha vyzvala hosty, aby kavárnu raději opustili. Skupinu totiž považovala za ohrožující faktor.

Je nepřípustné přejít to, když hosté odcházejí z kavárny v situaci ohrožení," dodal předseda senátu.

Útočil se střepem v ruce

K vrchnímu soudu se odvolala žalobkyně, která se zproštěním nesouhlasila. Podle ní okolnosti bitky byly chaotické, krajský soud však důkazy dostatečně nehodnotil.

"Obžalovaný a jeho skupina se dostavila na místo jako trestné komando, učinila rozruch a způsobila incident, který skončil krví jednoho z účastníků. Skupina věděla, že je to nebezpečné, jak uvádí sám obžalovaný, přesto tam šli. Krajský soud se tím však nezabýval. Otázku nutné obrany je potřeba posuzovat v rámci širších skutečností," uvedla žalobkyně.

Robert Ž. se hájil tím, že Albánec na něj útočil se střepem v ruce a on se pouze bránil. Podle jeho obhájce bylo v Brně známo, že do Boby centra chodili Albánci, kteří ohrožovali lidi i střelnou zbraní a dělali tam výtržnosti.

"Obava mého klienta byla na místě. Poškozený nebyl žádný milius, můj klient se pouze bránil," uvedl obhájce. Podle něj to vyplývá i ze způsobu zranění Albánce.

"Můj klient není žádný drobeček, kdyby zaútočil pořádně, bylo by zranění fatální. K poranění došlo nešťastnou náhodou ve chvíli, kdy se poškozený předklonil, aby dokonal útok," uvedl obhájce.

Potyčce předcházel konflikt v centru Brna

Potyčce předcházel konflikt v centru Brna. Kamaráda Roberta Ž. dva dny před rvačkou údajně blokoval svým autem v centru Brna jiný vůz, v němž jel Albánec. Právě kvůli řidičským dovednostem se poté strhla v Boby centru hádka, která přerostla v dramatickou rvačku.

Před bitkou si Robert Ž. zaběhl do svého vozu pro sekeru, kterou prý dostal jako dárek. Albánec utrpěl po úderu sekerou tupou hranou těžké poranění hlavy.

Muži za pokus o vraždu hrozí až 18 let vězení. Albánec, se kterým se dostal do potyčky, si nyní odpykává trest ve vězení ve Florencii. Podle obhájce Roberta Ž. je tam za loupež se zbraní.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy