Soud v Brně odročil případ podvodu se solární elektrárnou, obžalovaný má zdravotní problémy

ČTK ČTK
19. 4. 2016 9:34
Začátek hlavního líčení v kauze podvodu se solární elektrárnou byl o týden odložen. Požádala o to obhájkyně Marka Klimeše. O odročení požádala ze zdravotních důvodů svého klienta. Kromě Klimeše se před soudem zpovídají z podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby podnikatel Daniel Exner, Tomáš Goldmann a úřednice borovanského stavebního úřadu Tamara Hlávková. Obžaloba viní čtveřici z toho, že pro elektrárnu vznikly nepravdivé revizní zprávy. Společnosti E.ON vznikla podle obžaloby škoda osm milionů korun, celková škoda včetně odvodu solární daně za léta 2011 až 2013 dosáhla téměř 44 milionů Kč.
Solární elektrárna. (Ilustrační foto)
Solární elektrárna. (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Brno - Krajský soud v Brně přesunul začátek hlavního líčení v případu podvodu solární elektrárny u Borovan na Českobudějovicku z úterý na 26. dubna. Důvodem byla žádost obhájkyně Šárky Veskové o odročení ze zdravotních důvodů jejího klienta Marka Klimeše. Kromě něj se před soudem zpovídají z podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby podnikatel Daniel Exner, Tomáš Goldmann a úřednice borovanského stavebního úřadu Tamara Hlávková.

Hlavní líčení se soudkyní Jaroslavou Bartošovou ani nezačalo. Vesková požádala v pondělí o odročení. Podle mluvčí soudu Simony Tesařové se tak neuskuteční úterní ani středeční jednání. "Zatím je další jednání nařízeno 26. dubna, se kterým už by neměly být potíže," dodala Tesařová

Obžaloba viní čtveřici z toho, že pro elektrárnu vznikly nepravdivé revizní zprávy. Rozhodnutí o předčasném užívání stavby podle státního zastupitelství padlo také na podkladě nepravdivých informací. Společnosti E.ON vznikla podle obžaloby škoda osm milionů korun, celková škoda včetně odvodu solární daně za léta 2011 až 2013 dosáhla téměř 44 milionů Kč.

Elektrárna u Borovan přitom není jedinou, kterou se soud zabývá. Nejvyšší státní zástupce podal přes dvacet žalob na elektrárny v souvislosti s udělením licencí. Poukazoval na různé nesrovnalosti, některé elektrárny především získaly licenci ještě v roce 2010, ačkoliv nebyly dostavěné. Od roku 2011 se však výrazně snížila výkupní cena energie ze solárních elektráren, což by pro podnikatele nebylo už tak výhodné.

Brněnský soud nedávno nepravomocně poslal v jiném případu solární elektrárny na 8,5 roku do vězení předsedkyni Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou za to, že dvě solární elektrárny v Chomutově dostaly od úřadu neoprávněně licenci na provoz. Dalších sedm lidí dostalo nepodmíněné tresty.

Přinášíme technologii, která dokáže při přenosu energie zaručit bezpečnost, to je pro energetiku naprosto zásadní, říká vynálezce Jan Procházka. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy